Ústavní soud totiž nedávno potvrdil verdikt Nejvyššího soudu, který uznal vinným fotbalistu Jiřího Beneše za to, že před pěti roky zlomil v mistrovském zápase protihráči nohu, ačkoliv zákrok byl označen jako neúmyslný. Ústavní soud tak tímto případem vytvořil precedens. Nikdy předtím totiž nebyl hráč v Česku potrestán u civilního soudu za neúmyslné zranění soupeře.

„Myslím si, že by se především měly stíhat kriminální činy lidí, kteří chtějí svému okolí ubližovat. U fotbalistů se to strašně těžko posuzuje. Extrémní zákroky ať se trestají a viníci ať dostanou zákaz startu na několik zápasů, ale že by měli končit před soudem tak to ne,“ prohlásil trenér kroměřížských fotbalistů Alois Skácel.

Že by se po verdiktu Ústavního soudu změnil způsob hry a na trávnících ubylo zraněných, nepředpokládá. „Vezměte si například zranění reprezentačního brankáře Petra Čecha. Nikdo nedokázal posoudit, zda hráč, který ho zranil, to chtěl, nebo nechtěl. Ve sportu je to hrozně těžké. Boxeři by přece nemohli vůbec boxovat,“ míní Skácel, který si myslí, že na vině jsou někdy trenéři překvapivě v mládežnických kategoriích, kteří nabádají své svěřence, aby soupeře zrušili.

Poněkud odlišný názor zastává Marek Piškula, kouč vítěze okresního přeboru z Lubné. „Je dobře, že se o tomto problému mluví a píše. Pokud je faul způsobený se snahou někomu ublížit, tak je trestní oznámení na místě. Zažil jsem několik faulů, které byly opravdu hodně tvrdé, ale neřekl bych, že se jednalo o jasný úmysl. Byla to spíš souhra nešťastných okolností. Faktem je, že nervozity a tvrdosti přibývá všude kolem nás a fotbalové zápasy nejsou výjimkou.“

Obětí likvidačního faulu byl před šestnácti lety současný kouč divizních fotbalistů Hulína Petr Zapletal, jehož aktivní kariéru utnul Jiří Záleský, který mu přerazil holenní a lýtkovou kost. „Těžko se dokazuje úmysl. Zranění vyplynulo ze hry. Přesto si myslím, že to byl úmyslný faul. Vzhledem k tomu, jak byli hráči soupeře frustrovaní, že jim to nejde. V zápase byla spousta emocí, které přikrmovalo i tři tisíce diváků,“ zavzpomínal Zapletal, který se tehdy nedočkal ani omluvy Záleského. Ani s odstupem mnoha let by však případ neřešil soudní cestou.

„Hráči, který udělá faul, nikdo do hlavy nevidí. Jestli to bylo úmyslně, nebo neúmyslně. Sport má zůstat sportem a takové zákroky by se neměly stávat. Věřme tomu, že všechny fauly jsou neúmyslné,“ přeje si Zapletal.

Případy nebezpečných zákroků, které končí vážným zraněním, se nevyhnou první lize stejně jako základní třídě.

„Fotbal se zrychluje, přibývá agresivity a dovolím si tvrdit, že nebezpečných zákroků přibylo. V amatérských soutěžích to bývá většinou proto, že hráčům chybí potřebná koordinace pohybu,“ dodal hulínský kouč.