Kvůli nezaplaceným registračním poplatkům totiž bude kontumováno řádově několik desítek úvodních jarních duelů.

„Ano, hned v jedenácti případech jsme zaznamenali porušení stanov, kdy hráč nastoupil do utkání a neměl uhrazený roční příspěvek. Protože se jedná o neoprávněný start, bude utkání jeho týmu kontumováno. V jednom případě byly chyby na obou stranách, a tak body nebudou přiděleny vůbec," potvrdil předseda Sportovně technické komise Krajského fotbalového svazu Zlín Stanislav Travenec.

„Bohužel poslední číslo asi nebude konečné. Zatím jsme totiž provedli kontrolu všech soutěží s výjimkou žáků a zápasů uplynulého víkendu. Dál na tom pracujeme. A proč to děláme? Raději chybujícím klubům zkontumujeme jeden dva zápasy, než abychom na to náhodou přišli v posledním kole a připravili je o téměř všechny body," dodal na upřesněnou Travenec.

Podle platných stanov musí každý hráč uhradit roční poplatek (200 Kč dospělí, 100 Kč mládež) do 28. února. Na začátku roku ale FAČR prodloužil tuto lhůtu do konce března, ovšem i přesto řada jednotlivců tento úkol nesplnila.

„Prvního dubna FAČR databázi svých členů na základě těchto kritérií zaktualizovala a každý hráč či klub si mohl zkontrolovat, zda jejich fotbalisté, které chtěli nasadit do hry, jsou platnými členy asociace. Protože to ale některé kluby podcenily, budou za to pykat kontumací," pokrčil rameny Travenec.

Ve většině případů se přitom jedná o hráče, kteří odešli na hostování, a mateřský oddíl platbu za něj neprovedl.

„K chybě mohlo také dojít nespárováním platby se systémem, což se při špatném zadání variabilního symbolu občas stává. Ovšem na to musí klub nebo hráč upozornit a na svazu vyřešit," zdůraznil Travenec, podle kterého může náprava trvat až tři týdny.

„Taková je lhůta vyplývající z řádů," doplnil.

Hned pět duelů v seniorských soutěžích bylo kontumováno na Kroměřížsku, přičemž duely druhého, uplynulého jarního kola jsou v těchto dnech právě prověřovány.

„V případě Slavkova a Míškovic se jednalo o dva hráče, problém se nevyhnul ani meziokresnímu přeboru žen, kde chybovala Kroměříž. Naopak u mládežníků je zatím vše v pořádku," potvrdil předseda místního okresního svazu Libor Kopčil, který podobný scénář tak trochu očekával.

„Přestože jsme na to stejně jako naši kolegové v okresech a v kraji v každé úřední zprávě upozorňovali, některé kluby tuto problematiku podcenily," mrzí Kopčila, který ale neviní zcela jen postižené strany. „Bohužel komunikace s FAČR není tak, jak by měla být. Zvláště když vznikne problém, jeho náprava probíhá složitě, moc vám ani neporadí. Ve finále to ale kluby neomlouvá, protože na to měly tři měsíce času," zdůraznil Kopčil.

Naopak bez jediného případu kontumace jsou ve zbylých třech okresech kraje. Podle předsedy OFS Zlín Pavla Brímuse je ale za tím práce vedení svazu, které bylo během zimní přestávky v intenzivním spojení s kluby.

„Pravidelně jsme zástupce oddílů na nedostatky telefonicky upozorňovali. Při poslední namátkové kontrole registrací zatím nebyl zjištěn žádný případ, kvůli kterému bychom museli zápas kontumovat. Pevně věřím, že si kluby své povinnosti pohlídají a po přečtení tohoto článku ještě vše raději jednou zkontrolují," dodal Brímus.

„Nic jsme zatím nekontrolovali, žádný podnět od nikoho jsme nedostali," hlásí člen výkonného výboru a sekretář OFS Vsetín Pavel Březík. Podle něj to ani tak úplně není záležitost okresního svazu.

„Můžeme občas udělat nějakou namátkovou kontrolu, ale obecně je to spíše v režii oddílů, aby si pohlídaly, zda například má soupeř všechno v pořádku," říká Pavel Březík.

Kontumovaná utkání

KFS ZLÍN – krajský přebor: č. utkání 1196 Uh. Brod – Boršice 3:0 kont. (původně 2:2). I. A třída: 2187 Vizovice – Nedašov 0:3 kont. (2:0), 2191 Vizovice – Brumov B 0:3 kont. (1:2), 31963 Újezdec – Žalkovice 3:1 (3:0). I. B třída: 6193 Nedoakonice – Strání 0:3 kont. (0:3), 6194 Zdounky – Sušice 0:3, 3:0 kont. (1:0). Soutěže dorostu: 7185 Luhačovice – Kunovice 0:3 kont. (4:1), 7193 Hulín – Luhačovice 3:0 kont. (2:1), 7197 Návojná – Bystřice p. H. 11:1 kont. (11:1), 9193 B Nedakonice – Strání 0:3 kont. (2:3), 9197 Kněžpole – Chropyně 0:3 kont. (0:2).

OFS KROMĚŘÍŽ – okresní přebor: Slavkov – Prusinovice 0:3 kont. (2:0), Roštění – Němčice 4:1 kont. (4:1). III. třída: Kostelece u Hol. B – Míškovoice 3:0 kont. (0:7), Zářičí – HS Kroměříž B 3:0 (0:10). Meziokresní přebor žen: Babice – Kroměříž 3:0 kont. (3:1).

OFS UH. HRADIŠTĚ, ZLÍN A VSETÍN: žádná kontumace.