Nechtěl jsem tyto nepříjemné věci, které nepatří na fotbalový trávník při hodnocení zápasu vzpomínat, protože každý z nás udělá při své činnosti několik chyb a je rád, když je na špatné zapomenuto co nejdřív. Po tom, co jsem si přečetl hodnocení hostů z Chvalčova, musím očistit naše jméno a popsat situaci, která se po pravdě udála.

Při nástupu na hřiště dorazila skupinka „hostujících fanoušků“, kteří byli viditelně v podnapilém stavu. Samozřejmě od první minuty utkání, při jakémkoliv výroku rozhodčího, nebo situaci v jejich neprospěch pokřikovali, hrubě uráželi hlavního rozhodčího p. Měrku, našeho pomezního rozhodčího, hráče a diváky.

Pokud je vše v rovině slov a pokřiků je to vždy nepříjemné, ale je kolikrát zbytečné někoho napomínat či utišovat. Bohužel v 67. minutě utkání jeden z těchto fanoušků p. Maniš z Chvalčova, upozorňuji, že je to rozhodčí OFS Kroměříž, šel po boku hřiště až mezi střídačky a celou dobu urážel hlavního rozhodčího. Vše jsme se snažili uklidnit, ale nebylo možné p. Maniše zastavit. Vrcholem bylo jeho vstoupení do hřiště. Hrubé urážky na rozhodčího a vyhrožování donutilo okamžitě p. Měrku, aby povolal pořadatele a ten měl p. Maniše vyvést. Po příchodu pořadatele jej p. Maniš svou pravicí udeřil do obličeje. Tento incident spustil následnou strkanici mezi pořadateli a některými podnapilými fanoušky Chvalčova.

Vše se po několika minutách uklidnilo a v zápase se pokračovalo. Kdo je tedy viníkem? Pořadatelé, kteří byli vyzváni rozhodčím, aby okamžitě diváka odvedli, nebo divák, který si během utkání vstoupí na hrací plochu? Tento přestupek se běžně trestá doživotním zákazem vstupu na fotbalová utkání.

Všechny tyto údaje, které čtete, vychází z faktů, které jsou zapsány hlavním rozhodčím p. Měrkou v zápise o utkání. Není to tedy hodnocení z našeho pohledu, ale dle pravdy. Doufám, že tímto článkem jsme čtenářům a fanouškům fotbalu popsali incident, tak jak se udál. Věříme, že článek v novinách, který nás napadá a uráží, byl pouze vyjádřením trenéra Chvalčova a ne celé TJ Chvalčov.

Po utkání jsme měli pocit, že takové věci, které nepatří na fotbalové hřiště, raději nebudeme komentovat, ale nemůžeme nereagovat. Taky jsme udělali chyby a vždy jsme za ně pykali. Doufáme, že tentokrát budou viníci také potrestáni. Naši chybu uznáváme v nepodání občerstvení našim hostům. Stalo se tak bez úmyslu a tímto se mužstvu Chvalčova omlouváme.

Výbor TJ Sokol Němčice

Reakce předsedy TJ Chvalčov Milana Perůtky

Jestli jsem byl já v podnapilém stavu, pak i předseda Němčic pan Štěpánek, který dělal pořadatele. Přijeli jsme asi v desáté minutě a ne jak uvádí domácí, že jsme tam byli už na začátku zápasu. Netvrdím, že se nefandilo, ale rozhodně jsme nikoho neuráželi.

Je pravda, že pan Maniš šel mezi střídačky a poté vstoupil na hřiště. Udělal asi dva kroky do hřiště. Myslel jsem si, že pořadatelská služba zakročí a vyvede jej. Rozhodně jsem nečekal, že ho fyzicky napadne pan Štěpánek. Souhlasím s tím, že pan Maniš neměl na hřiště vstupovat, ale všechno se dalo řešit klidnějším způsobem. Proto jsem se snažil mu pomoct. Namísto toho, aby pořadatelé situaci uklidnili, tak mně rozškubali mikinu a pana Šroma, který do incidentu ani nezasáhl, srazili přes lavičku na zem. Zákrok na nás byl neadekvátní a já požaduji, aby byli potrestáni. Pan Maniš musel po utkání navštívit lékaře, kde byl ošetřen. Myslím si, že kdyby pan Měrka rozhodoval utkání objektivněji, tak by k tomu vůbec nedošlo. Nařídil penaltu proti nám za zákrok, který nebyl v pokutovém území a naopak při našem trestném kopu zasáhl hráč ve zdi evidentně míč rukou, ale nic se nedělo. To nebylo objektivní rozhodování. Domácí hráči neměli olepené prstýnky a v souboji tak roztrhli našemu hráči hlavu. Po dalším zákroku loktem došlo ke zranění kapitána a rozhodčí ani nepřerušil hru. Kvůli tomuto zákroku nastal celý incident.

Jak to bylo podle pana Maniše

Jestli jsme byli podnapilí, tak v tom případě i domácí pořadatelé, kteří nás asi pořádně neviděli. Rozhodčího hodnotit nebudu, protože je to kolega. V 67. minutě jsem reagoval na situaci, která vznikla poté, když před očima rozhodčího hrubě fauloval úderem loktem do nosu kapitána Chlápka jeden z domácích hráčů. Připadalo mně to jako úmysl. Zraněnému hráči tekla krev a tak jsem vstoupil asi metr do hřiště a volal jsem na rozhodčího, ať přeruší hru. V žádném případě jsem na rozhodčího nevolal žádné vulgární urážky. Hned jsem si uvědomil, že stojím v hřišti, proto jsem se otočil a šel jsem směrem zpátky. V tom Michal Štěpánek, se kterým se znám dlouhé roky šel proti mně a udeřil mně do oka. Okamžitě se kolem mě seběhli domácí hráči, pořadatelé i diváci. V tom se snažil dostat na místo incidentu náš předseda pan Perůtka. Pořadatelé se chovali jak zásahová jednotka. Je pravda, že jsme na Němčické poměry povzbuzovali asi hlučně a domácí to neunesli. Od začátku chtěli, abychom se zklidnili. Jestli jedu na fotbal a povzbuzuji slušně, za což nás domácí posílají zpět do prdele, ze které jsme přijeli, tak to není slušné chování. Co se stalo v Němčicích, jsem ještě nezažil. Po utkání jsem se nechal ošetřit a podle zprávy lékaře mám poškozenou sítnici. Rozhodoval jsem se dlouho, jestli mám celý případ oznámit na policii jako napadení, ale nakonec jsem od tohoto úmyslu ustoupil.

Popis incidentu rozhodčím utkání v zápise

V 67. minutě bylo utkání přerušeno. Hostující divák p. Maniš vběhl na hrací plochu asi dva metry od pomezní čáry a protestoval, že domácí pomezní rozhodčí nezamával ofsajd. Pořadatel okamžitě zakročil, a když ho chtěl odvézt ze hřiště, došlo k potyčce. Nejprve divák udeřil otevřenou rukou pořadatele. Ten se na něho vrhl, svalil jej na zem a přitom jej zasáhl rukou do obličeje. Další z hostujících diváků p. Perůtka vběhl rovněž na hřiště s úmyslem pomoci p. Manišovi. Pořadatelská služba mu zabránila dostat se na místo incidentu a přitom mu roztrhla tričko. Pořadatel byl p. Štěpánek. Skupinka diváků, kde byl p. Maniš se hlučně projevovala po celé utkání a bylo zřejmé že jsou pod vlivem alkoholu.

Tresty disciplinární komise a STK

Chvalčov pokuta 1000 Kč za neukázněné chování diváků a funkcionářů.

Němčice pokuta 300 Kč ze neposkytnutí občerstvení soupeři.