„Ale nijak jsme se nedomlouvali,“ směje se Jan Jelínek. Bývalý ligový obránce dokonce vytáhl i kravatu, která mu nakonec přinesla štěstí i sladký triumf.

Borci z lázeňského města totiž zdolali ve finále Poháru hejtmana Zlínského kraje Morkovice 4:2 na penalty a na stadionu ligového Fastavu si se šampaňským a ve speciálních tričkách vychutnávali zasloužené ovace.

„Jsme šťastní. Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Morkovice jsou skvělý tým, což ukazují i v soutěži. Chtějí stejně jako my hrát fotbal. Bohužel jsme neproměnili vyložené příležitosti a trápili se až do konce. Přesto jsme si říkali, že už se nemůže historie opakovat a doufali ve vítězství,“ říká Jelínek.

Zatímco luhačovičtí fotbalisté před pěti lety ve finále neuspěli v penaltovém rozstřelu proti Štítné nad Vláří, ve středu večer pokutové kopy i díky radám dorosteneckého gólmana Pijáka zvládli.

„Je pravda, že přečetl soupeře, viděl jeho poslední penalty a radil Míšovi Švecovi, kam má jít. To nám pomohlo,“ přiznává Jelínek.

Sám hráče pro penalty neurčoval.

„Zeptal jsem se jenom kluků, kdo z nich chce jít a ti nakonec šli,“ usmívá se bývalý ligový hráč.

I když toho luhačovický kouč, který vede i zlínskou juniorku, prožil v kariéře, penalty raději nesledoval. Byl schovaný za náhradníky, obličej měl schovaný v dlaních a čekal na reakce zbytku týmu.

„Na penalty ani nějaké standardní situace, které jsou klíčové, se nedívám. Asi na to nemám nervy. Klukům jsem ale věřil,“ tvrdí šestatřicetiletý kouč.

Morkovice v základní hrací době přečkaly vyložené šance útočníka Martina Pavlíčka a Postavy, dvakrát jim pomohlo břevno, ale při penaltách nakonec padly.

„Zklamání je stejně jako po každém jiném prohraném finále. Soupeř ale byl celý zápas lepší na míči, v osobních soubojích a měl i více šancí. V první půli jsme Luhačovicím ještě slušně vzdorovali, po přestávce už to bylo o něco horší. Soupeř šel za vítězstvím víc,“ uznal kouč poražených Radomír Barnet.

I když výtečný morkovický gólman Jarka v penaltovém rozstřelu kryl střelu střídajícího Zámorského, luhačovický brankář Švec zneškodnil rány kapitána Rozsypala i pokus dalšího stopera Krejčího.

„Kluci si věřili, měli jsme vytipované hráče. Škoda že se nám zranil Gröpl, který by nám v penaltovém rozstřelu hodně pomohl,“ cítí Barnet.

Celek z Kroměřížska si finále i přes těsnou porážku náramně užil. „Vyšlo počasí, přišli lidé, hřiště bylo ideální. Víc jsme asi nemohli chtít,“ říká Barnet.

Zatímco poražení finalisté odjížděli z Letné domů do Morkovic, šampioni se přesunuli o kousek dál, do restaurace U dvou slunečnic. „Oslavy budou velké,“ plánoval Jelínek. „Byli bychom tam, i kdybychom nevyhráli,“ dodal s úsměvem trenér Luhačovic.