Podle Topolánka se fotbal potýká s dvěma problémy. Vedle korupce jde i o neukázněnost fanoušků. "Dnes o tom mluvil i (generální manažer Baníku Ostrava) Werner Lička. To, co čemu se chlapi zasmějí a připadá jim jako bujarý humor, odrazuje rodiny s dětmi od návštěvy stadionů. Tím pádem se z toho stává maskulinní záležitost, která vede samozřejmě jak mladé, tak i starší muže k daleko vyšší míře agresivity," uvedl premiér.
Řešením je podle něho práce s fanoušky a v případě nepoučitelných hříšníků pak razantní zpřísnění britského typu v podobě kamer na stadionech a doživotních zákazů vstupu.
Fotbalová korupce je podle předsedy vlády jen odrazem korupce obecně. "Není možné vytrhnout z kontextu jednu oblast a tu se snažit řešit. Souvisí to s opatřeními v oblasti prevence a případně i represe a legislativních kroků v boji proti korupci obecně. Souhlasím s tím, že u nás všechny jevy, které se projevovaly v některých zemích v uplynulých dekádách, podle mě teď vrcholí," dodal Topolánek.
Premiér podle svých slov fotbal raději hraje, než aby sám utkání navštěvoval. "Na stadiony nechodím, málokdy. Když se to stane, tak párkrát za rok. Nemám klub, za který bych šel do kotle, fandím dobrému fotbalu. Jen když jsem pobýval v Ostravě, přál jsem Baníku," řekl Topolánek.
Za řečnický pultík se dnes na Velehradě mimo jiné postavili i kaplani sportovních klubů z Rakouska a Polska, psychiatři, teologové a pracovníci neziskových organizací.
Vedle vystoupení na konferenci Etika a fotbal stihl premiér odpoledne zahájit ruční přepisování bible, zúčastnil se i soutěže ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou. V plánu má také setkání s vozíčkáři a s dětmi a zahájení vernisáže děl vězňů z celého světa.