Záchrana se ale rodila doslova v porodních bolestech a nebýt famózního Filipka, který deset minut před koncem neuvěřitelně vytáhl Jiroušovu hlavičku, tak by celé Slovácko zřejmě čekal ještě krušný týden naplněný obavami o bytí a nebytí.

1. FC SLOVÁCKO – PŘÍBRAM 2:1 (1:0)

Sotva utkání začalo, Petr Švancara už pumpoval pravicí na oslavu svého gólu. Jeho radost však měla jepičí život, neboť již dlouho předtím rozhodčí odmávali i odpískali ofsajd. Začátek zápasu patřil podle očekávání domácí jedenáctce a z úvodního tlaku se zrodila ještě jedna šance. Po Valentově kolmici narazil Onďřejka Švancarovi, ten se pokusil přehodit Krbečka, jenž ale jeho úmysl vystihl.

Pak se osmělili i hosté a několikrát musel ukázat své umění i domácí strážce svatyně. „Hráli jsme otevřený fotbal a vytvořili jsme si i několik šancí, jenže při zakončení nám scházel větší důraz,“ posteskl si příbramský kouč Karol Marko.

Závěr první půle ale patřil, Slovácku. Košút z nepřímého kopu ale hradbu těl nepropálil a Švancarův povedený halfvolej zlikvidoval tygřím skokem Krbeček. Minutu před přestávkou se už však stadion Miroslava Valenty utápěl v extázi. „Mercedes“ parádně vyvezl míč, na hranici ofsajdu jej předal Ondřejkovi, který se štěstím dostal míč do sítě – 1:0.

Těsně po přestávce ale pokropila rozpálené slovácké peklo studená příbramská sprcha. Rodrigues patičkou lehce tečoval standardku a míč zapadl přesně k tyči – 1:1. Agónie však trvala pouhých šest minut. Pak se těsně za hranicí šestnáctky s balónem otočil Zelenka a za jeho ránou se Krbeček natahoval marně – 2:1.

Domácí trenér Miroslav Soukup si pořádně oddechl. „Hráči byli pod obrovským tlakem, nevěděl jsem, co s nimi ta atmosféra udělá. Musím před nimi ale smeknout. I když to z naší strany nebylo úplně ono, tak to uhráli,“ těšilo jej.

Závěr zápasu – to byla jedna velká hra na nervy fanoušků. Ve slibných šancích neuspěli Fujerik, Valenta, ani dvakrát Švancara, což se Slovácku mohlo zle nevyplatit. Deset minut před koncem měl totiž na hlavě vyrovnání Jirouš, jenže Miroslav Filipko vytáhl ze svého repertoáru další kouzelný zákrok a už po několikáté v této sezoně Slovácko zachránil.

„Filipko, to je pro mě muž zápasu a asi i muž kola. Viděl jsem i další zápasy a on prostě Slovácko zachránil v lize,“ vysekl trenér Příbrami domácímu gólmanovi velkou pochvalu. „Slovácku ale záchranu přeji, je mi to tady velice sympatické. A to přesto, že dnes to byl remízový zápas se šťastným koncem pro domácí,“ dodal Marko.

„Miro nás opět podržel a zachránil. Dnes sice hráli dobře všichni, ale on vyčníval,“ přidal se domácí kouč. „A musím ještě vyzdvihnout jeden faktor. A to, že jsme opět hráli ve dvanácti. Fanoušci opravdu byli naším dvanáctým hráčem,“ poslal Miroslav Soukup poděkování do publika.

Branky: 44. Ondřejka, 55. Zelenka – 49. Rodrigues. Rozhodčí: Matějek – Wilczek, Vysloužil. ŽK: Šmejkal. Diváci: 5450. 1. FC Slovácko: Filipko 1 – Abrahám 2, Kuncl 3, Košút 3, Kubáň 3 – Fujerik 3 (85. Němčický), Kordula 3, Zelenka 2 (79. Nečas), Valenta 2 – Ondřejka 2, Švancara 2 (90. Nestorovski). Trenér: M. Soukup. Příbram: Krbeček 3 – Pleško 3, Nohýnek 4, Plašil 3, Šmejkal 3 – Borek 3, Tarczal 3, Pilík 2 (79. Šlapák), Klesa 4 – Rodrigues 3, Wágner 2 (75. Jirouš). Trenér: K. Marko.

Co říkáte na to, že se Slovácko zachránilo?

Petr Tureček – 33 let, obchodní referent, Popovice
Určitě jsem rád, že jsme se zachránili a že tady bude první liga i v příští sezoně. V závěru to byly nervy, Filipkův zákrok deset minut před koncem, ten nás udržel v lize.

Ladislav Fornůsek – 53 let, ředitel společnosti, Uherské Hradiště
Dneska vynikající zápas! Hoši, ligu jsme udrželi – supr, supr, supr! Závěr byly sice nervy, ale dopadlo to fantasticky, všem hráčům moc děkujeme.

Kristýna Hanáková – 17, let, studentka, Kunovice
Je to úplně krásné, že se nám podařilo zachránit. Akorát mohli dát ještě jeden gól, aby ten závěr nebyly takové šílené nervy.

Adam Šupka – 31 let, nákupčí, Kunovice
Poslední zápas s Bolkou byla katastrofální trápená. Dneska ale konečně předvedli nějaký výkon, vytvořili si i šance. Fanoušci musí být spokojení, protože si to odedřeli. Ještě musím vyzdvihnout výkon Petra Švancary a Zelího.

Tomáš Vala – 31, dělník, Uherské Hradiště
Záchrana je super! Ale takový klub, jako je Slovácko, si to určitě na úkor Kladna zaslouží. Filipkovi by měli spoluhráči umývat kopačky po každém zápase. Ale dneska hráli všichni dobře.