Musím vyzvednout přístup klubů k novinkám. Všichni se snažili pracovat v novém systému a až na drobné chyby především v úvodu podzimu to zvládli," těší předsedu OFS Kroměříž Libora Kopčila.

„Největším problémem je stále se snižující počet mládežnických družstev. Za několik let už nebude mít kdo na této úrovni hrát," obává se šéf kopané na Kroměřížsku.

Podzimní půlmistr okresního přeboru jsou Němčice. Překvapilo vás to? Co dalšího vás v přeboru překvapilo, potěšilo?

Fotbalisté Němčic již v uplynulé sezoně atakovali postupovou příčku a na podzim si dokázali udržet jarní formu. Mají nadstandardního kanonýra Radima Darebníčka, což je velké devíza pro tento klub. Soutěž je hodně vyrovnaná na prvních příčkách. Jarní část bude rozhodně zajímavá a podle mého názoru mohou o vítězi rozhodovat i vzájemné zápasy. Co se dalších soutěží týče, tak mě překvapilo, jak suverénně zvládli podzim ve III. třídě hráči Břestu. Dokázali totiž vyhrát všech devět podzimních zápasů.

Jak u vás proběhla fotbalová ®evoluce?

K Revoluci jsem se před jejím zavedením vyjadřoval často skepticky, ale po třech měsících musím svůj názor změnit. V mnohém je pro kluby i řídicí orgány přínosem. Problémy jsme měli s některými rozhodčími, kteří chybovali při zadávání výsledků po penaltách, ale postupem času si to sedlo. Pokud i oddíl v soutěžích mládeže, kde nejsou delegováni rozhodčí, něco vyplní chybně, dá se to v průběhu následujícího týdne opravit. Chyby v systému se objevují, ale to je spíš otázka na tvůrce programu. Věřím, že přes zimu se zase posuneme dál, aby systém splňoval požadavky klubů i komisí.

Zejména na krajské úrovni bylo na podzim řešeno hned několik případů násilí ve fobale. Jak to vypadalo na Kroměřížsku?

Nenašel se jediný zápas, se kterým by měla disciplinární komise nadstandardní práci. Drtivá většina hráčů, funkcionářů i diváků se chovala v rámci fair-play.

Každé jaro přichází problémy s neplatnými registracemi a kontumacemi. Může se to opakovat a narušit regulérnost soutěže?

K tomu by už díky elektronizaci nemělo dojít. Takový hráč prostě nepůjde do systému zadat.

Jak se díváte na změny termínů zápasů v letním období, kde byl v krajských soutěžích posunut čas až na 17.30 hodin?

U nás začínají zápasy nejpozději v 16.30 hodin a hrát se tak bude i v jarní části. Nesetkal jsem se s připomínkami od klubů, že by v létě chtěli hrávat později. Pokud by jich pro změnu byla většina, může se tak hrát od ročníku 2016–2017.

Okres Zlín chce hrát více zápasů v létě, mimo zimu a brzké jaro. Důvodem je ochrana fotbalových trávníků. Jak vidíte tuto problematiku? Nepřiláká posun fanoušky zpět na stadiony?

Diváků ubývá a jedním z důvodů je i fakt, že se občas hraje za nepříznivého počasí. Tak se však hrávalo i před třiceti lety a diváků chodilo několikrát víc. Dnes mají lidé mnohem větší výběr, jak strávit víkend, než dříve. Na fotbal tak na této úrovni chodí především „skalní" příznivci a rodinní příslušníci. Okresní přebor kopíruje svým programem krajský přebor. Ve III. třídách výrazně ubylo zápasů, takže podzim v nich skončil mnohem dřív než obvykle a na jaře začnou hrát také později. Nedovedu si představit začínat už v červenci třeba tři týdny po skončení předchozího ročníku. Týmy by v době letních prázdnin jen těžko dávaly dohromady sestavu. U mládeže si myslím, že by to nefungovalo vůbec.

Co říkáte na výsledky národního týmu? Chystáte se osobně na ME?

Především jsem rád, že tým převzal trenér Pavel Vrba, za kterým stály klubové úspěchy. V minulosti seděli na reprezentační lavičce muži, které hráči ani fotbaloví fanoušci nerespektovali a oni ne a ne dobrovolně odejít. V každém sportu na nejvyšší úrovni jsou nejdůležitější výsledky a podle nich lze hodnotit kvalifikaci jako úspěšnou. Bude zajímavé, zda se tento úspěch konečně projeví na financování fotbalu na nejnižší úrovni. Při předchozích postupech na ME nebo MS členové VV FAČR vždy mluvili o tom, jak je tento úspěch důležitý pro financování fotbalu, ale žádnou změnu jsem nezaznamenal. Jinak přímo do dějiště na zápasy ME rozhodně nepojedu. Předpokládám, že je budu sledovat u televize. (úsměv)

Úřední zpráva 47/2015 OFS Kroměříž

1. HOSPODÁŘSKÁ KOMISE

Mládežnické turnaje pořádané OFS Kroměříž

7. 2. 2016, hala Morkovice, turnaj pro starší přípravku r. 2005, spolupořadatel Morkovice,

28. 2. 2016, hala Morkovice, turnaj pro fotbalovou školičku r. 2009, spolupořadatel Morkovice, 6. 3. 2016, hala Morkovice, turnaj pro mladší přípravku r. 2007, spolupořadatel Zdounky, 19. 3. 2016, hala Holešov (Smetanovy sady), turnaj pro mladší žáky r. 2003, spolupořadatel Prusinovice – mužstva neplatí startovné, přihlášky na e-mail: Ales.Pumprla@seznam.cz

2. TRENÉRSKO-METODICKÁ KOMISE

Školení trenérů licence C se uskuteční ve dnech 9. – 10. 1. 2016 v prostorech ZŠ Slovan v Kroměříži. Prezence přihlášených účastníků bude 9. 1. 2016 (8.00). Cena kurzu je 500 Kč. Přihlášení si s sebou vezmou sportovní obuv, psací potřeby, poznámkový blok a fotografii na průkaz.

Přihlášky zasílejte do 15. prosince na e-mail: ofskromeriz@tiscali.cz

Doškolení trenérů, kterým propadla platnost průkazu, proběhne v měsíci únoru.