„Já osobně si myslím, že tato novinka do fotbalu nepatří, ale rozhodnutí našeho výkonného výboru respektuji," konstatoval pokorně předseda OFS Kroměříž Libor Kopčil, který na toto téma zaznamenal řadu pozitivních, ale i negativních ohlasů.

„Ale to už tak bývá při každém zavádění novinek. Před novou sezonou ale budu chtít, aby se k novému pravidlu vyjádřily kluby na únorové valné hromadě a následně nechám hlasovat výkonný výbor, zda se budou kopat penalty i v další sezoně," doplnil.

Co se na podzim povedlo a nepovedlo?

Můžeme být spokojeni, že se nám povedlo rozjet projekt zimních halových turnajů pro nejmladší kategorie, který je plně v režii našeho okresního fotbalového svazu. Kluby nemusí hradit nájem haly ani startovné. Velkou zásluhu na startu projektu má člen výkonného výboru Aleš Pumprla. Stále se nám nedaří navýšit základnu rozhodčích. Máme jich rok od roku méně, a abychom vůbec obsadili zápasy mužů alespoň jedním rozhodčím, musí sportovně-technická komise překládat v každém kole několik zápasů na jiný než úřední termín.

Na rozdíl od kraje se vašim soutěžím vyhnuly velké průšvihy v podobě inzultací. Je to náhoda?

V určitém ohledu to náhoda je. Na rozdíl od krajských soutěží chodí do ochozů méně diváků, takže je menší pravděpodobnost problémů. Některé kluby, které měly problémy v minulosti, hrají v I. B třídě. Někdy se dá mluvit o inzultaci, ale rozhodčí zápas i po napadení dopíská, aby neměl ještě víc problémů.

Na jaře byla zase řada utkání kontumována pro nezaplacené příspěvky FAČR některých hráčů. Co udělat, aby se to i do třetice na jaře neopakovalo?

Je to jako ve škole. Někomu můžete stokrát říkat, aby při vyučování nemluvil, a nepomůže to, jiného stačí napomenout jednou. Stejné je to i s funkcionáři v klubech. Jestliže se kontumuje zápas kvůli nezaplaceným příspěvkům, je to především chyba funkcionářů postiženého klubu. Všem dám jednu radu. Věnujte před každým zápasem pět minut databázi FAČR, zda mají vaši hráči právo hrát a nikdy nemůžete kontumačně prohrát.

Stále ubývá mladých hráčů. Hrozí další odhlašování klubů či týmů ze soutěží? Jak tomu zabránit?

Úbytek družstev dospělých je v posledních letech minimální, u mládeže je to však tragické. V okresním přeboru dorostenců hraje osm týmů. Před lety jich bylo kolem třiceti. Kluby nemají jak doplňovat své kádry. Hráči musí prodlužovat svůj aktivní věk a snažit se zlákat hráče, kteří končí v mládežnických kategoriích v klubech hrajících vyšší soutěže. Jediná cesta je výrazně vyšší finanční podpora mládežnických družstev. Taková, aby měl každý trenér a předseda klubu motivaci mít a starat se o mládežnické družstvo.

Jak vnímáte poslední krok FAČR fotbalové ®evoluce? Nemáte obavy ze zrušení papírových zápisů a hledání lidí, kteří budou za elektronické zápisy zodpovědní?

Je to nejhorší rozhodnutí FAČR v tomto století. Klubům stále přibývá práce a přitom ubývá lidí, kteří chtějí něco dělat. Je to doslova likvidační krok. Chci věřit, že vedení fotbalu anebo alespoň většina výkonného výboru mají zdravý rozum a tento nápad realizují v klubech maximálně po divizi. Já jsem jednoznačně pro používání papírových zápisů. Nemáme s tím žádný problém. Každá změna musí být změnou k lepšímu a tady postrádám jakýkoliv smysl.

Půlmistrem okresního přeboru jsou Němčice. Je to pro vás překvapení? Kdo podle vás postoupí?

Němčice rozhodně patří v posledních letech mezi kvalitní týmy v okresním přeboru a dalo se předpokládat, že budou hrát o nejvyšší příčky. Velké překvapení to není, ale podobně kvalitních týmů je v soutěži víc. Možná mám hodně malý podíl na tom, že vedou soutěž, protože před lety jsem trénoval v přípravce gólmana Radka Láníka a vedl jsem také Romana Darebníčka. V týmu jsou další osobnosti jako Radim Darebníček, Radek Pospíšilík nebo David Holý. Z postupu se bude radovat někdo z trojice Němčice, Slavkov p. H., Zborovice.

Co popřát klubům do nového roku?

Fotbalistů na nejnižší úrovni ubývá, tak přeji těm aktivním, aby měli v příštím roce hodně síly a tolerantní manželky nebo přítelkyně, aby se postarali o rozšíření členské základny.