„Ano, systém se vychytává a zejména v informační oblasti to v prvním kole zaskřípalo. Ale jinak funguje. Všechna plánovaná utkání se odehrála, systém nespadl. V neposlední řadě oceňuji téměř stoprocentní zájem klubů na úspěchu projektu," potěšilo předsedu KFS Zlín Vlastimíra Hrubčíka.

Na rozdíl od některých oponentů, kteří FAČRu vyčítají, že se měl rozjet na dvě etapy – nejprve profesionální soutěže až pod divize a o rok později po vychytání ostatní – krajský šéf tento názor nesdílí.

„Stojím za rozhodnutím vedení, je to správný krok. Čtyři pět kol se bude celý systém vychytávat, bude to stát ještě spoustu sil a nervů, ale jsme už ve 21. století. Elektronizace systému všem ušetří práci a vše zprůhlední. Nejlepší věc na vše je sběrná měsíční faktura. Tu oceňují všichni," pochvaluje si Hrubčík.

V neposlední řadě na celé změně nebudou tratit ani kluby. Investice spojené s digitalizací – tedy nákupy počítačů, modemů a internetového připojení – totiž FAČR ocení slibovanou dotací až do výše deseti tisíc korun. „Tato podpora je vypsána pro kluby hrající v seniorských soutěžích od kraje dolů. Co mám informace, nyní na svazech zjišťují, kdo dotační titul využije. Podle všeho o něj požádají všichni, co na něj mají nárok a do konce září by kluby měly mít peníze na svých účtech," očekává šéf.

V průměru dvě tři stížnosti a připomínky týdně od zavedení dostávají na OFS Kroměříž. „Na přechod FAČR moc dobře připravený nebyl, mohlo se rok počkat a vše vychytat u vyšších soutěží," míní šéf kopané na Kroměřížsku Libor Kopčil.

„Nezbývá nám všem než bojovat. Věřím, že se co nejdříve zásadnější problémy vyřeší," přeje si Kopčil.

„S novým systémem bojujeme všichni. Pozitivní je, že v tomto čase táhnou za jeden provaz všichni, hráči, funkcionáři, rozhodčí a řídicí svazové orgány. I proto to zvládneme," je optimistou předseda OFS Zlín Pavel Brímus.

„V prvním kole jsme zaznamenali jeden problém s vyplněním elektronického zápisu, kdy chyba byla na straně sudího. Druhé kolo prověří další kluby, přičemž ještě více napoví třetí, kdy se do soutěží zapojí nejnižší čtvrté třídy a mládež," doplnil Brímus.

„Ze tří soutěží jsme měli jen dvě problémové. V Brankách nemají na hřišti signál na internet, ve Lhotce měli technický problém. V obou případech jsme to operativně vyřešili a vše do systému s nějakým zpožděním zanesli. Ještě u jednoho utkání trvalo uzavření zápisu zhruba hodinu," informoval sekretář OFS Vsetín Pavel Březík. Na Valašsku odhalili Achillovu patu systému.

„Zjistili jsme, že nelze vkládat do systému kontumační zápasy. Systém si to vždy vezme jako 0:0 a dělá to zmatek. Obecně si troufnu říct, že první ostrý víkend s revolucí byl úspěšný a je to správná cesta," dodal Březík.

„Lépe připravené byly oddíly, na kterých bylo znát velké úsilí, aby všechno klapalo. Malinko mě zklamali rozhodčí, pro které jsme přitom připravili tři školení, jenže účast byla slabá a teď se to projevilo. Je jasné, že ti starší, co s počítačem nevyrostli, s tím bojují, ale nějaké ty mouchy se brzy vychytají. Musím říct, že před startem jsem byl skeptik, ale teď už věřím, že to nejpozději do pátého kola zvládneme.

Už teď to bylo na osmdesát procent v pořádku, je to určitě krok dopředu," nechal se slyšet František Miko, předseda OFS Uherské Hradiště.

Občas se také řešily technické trable. „V Přečkovicích a v Záhorovicích měli potíže se signálem, ale vyběhli na kopec a nakonec se jim to povedlo," pousmál se František Miko.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU