Napínavé bitvy slibují i utkání ohrožených týmů. Vypadá to, že se rozhodne mezi kvartetem Rataje, Mrlínek, Němčice a Střílky. Ti by jistě rádi namočili do sestupových vod i některé z dalších mužstev jen zdánlivě klidného středu. Okresní přebor letos opustí dva nebo tři týmy. Rozhodne se podle počtu sestupujících z I. B třídy.

1. RUSAVA

Do týmu lídra přišel Patrik Barot z Němčic, který dřív hrával i za Kostelec u Holešova. Trenér Jan Uruba nemůže počítat s nejlepším hráčem Janem Pavelkou, který si na konci podzimu přetrhal vazy. Brankář Palát by rád odešel do Poličné.

„Moc jsme toho přes zimu nenatrénovali, takže mám z jarní části oprávněné obavy,“ sdělil trenér Rusavy.

2. ŽERANOVICE

Z Mysločovic přišel do Žeranovic Milan Kučera. Výraznou posilou by měl být Tomáš Sedlařík. Ten na podzim hrával za Tučapy. Dříve působil i v Holešově a Všetulích. V krajském přeboru sehrál 37 utkání a stihl vstřelit 3 branky. Další novou tváří, jak už to bývá v Žeranovicích tradiční, je hokejista Roman Pšurný. V letošní sezoně nastupoval za České Budějovice.

Radek Sedláček, který pamatoval v Žeranovicích ještě I. B třídu, naopak odešel do Ludslavic.

„Určitě budeme chtít vedoucí pozici Rusavě co nejvíc znepříjemnit. Po zimní pauze však míváme horší zápasy. Doufám, že se s tím nějak porveme. Soutěž je hodně vyrovnaná,“ zdůraznil hrající trenér Karel Klimek.

3. SKAŠTICE

Ve třetím týmu tabulky zůstalo přes zimu vše při starém.

„Hráči přetrpěli náročnou zimní přípravu a jsou odhodláni bojovat o ty nejvyšší příčky. Ztrácíme na prvního sice jenom sedm bodů, ale budeme spokojení, pokud skončíme do pátého místa. Myslím si, že Rusava se po roce vrátí do I. B třídy kam patří,“ řekl trenér Skaštic Ivo Frýdl.

4. KYSELOVICE

Do Kyselovic přišel Marek Novotný, který se vrátil z Roštění.

Tým opustil Ondřej Přikryl, který bude pomáhat Chropyni zpět do krajského přeboru.

„S žádným velkým optimismem do jarních odvet nejdeme. Jsme v situaci, kdybychom se chtěli vyhnout sestupovým starostem a nemuseli honit body v závěrečných kolech. Každý bod bude pro nás dobrý. Mladí kluci se s tím musí poprat,“ řekl hrající trenér a předseda klubu Vít Říkovský.

5. MORKOVICE B

Petr Súkup, který za A tým odehrál 9 zápasů a vstřelil jednu branku, se vrátil do Zlobic. Michal Dutka, jenž si zahrál také 6× za první tým v krajském přeboru, posílil Litenčice. Stejnou cestou se vydal i David Čtvrtníček. Odešel také David Vlha (krajský přebor 3×) do Počenic. V týmu už není ani brankář Varga.

„Myslím, že s kádrem jaký teď máme, není pro nás reálné postoupit do I. B třídy. Je však samozřejmé, že se budeme chtít udržet na špici tabulky,“ poznamenal vedoucí mužstva Jiří Řezáč.

6. PRUSINOVICE

Šestý tým vstoupil do jarních odvet bez změn v kádru. Sérii pěti výher v řadě na konci podzimu přesvědčili hráči Prusinovic trenéra Viktora Vinklárka, že nejsou potřeba změny v sestavě.

„Hlavně je potřeba chodit v hojném počtu a často na trénink. Potom to bude všechno klapat. Nemám strach z jarních odvet. Kluci jsou v dobré formě a příprava proběhla velice dobře. Byl jsem spokojený s tréninkovou účastí i nasazením,“ sdělil trenér Viktor Vinklárek.

7. RAJNOCHOVICE

V Rajnochovicích skončil trenér Marko Cicvarič, kterého nahradil Roman Chromec. Bývalý hráč Rajnochovic, za které nastoupil naposledy v roce 2007, se poté věnoval trénování žákovského a později dorosteneckého mužstva.

„U mužů to bude moje premiéra. Už dřív mně vedení klubu přemlouvalo, abych to vzal, ale nechtěl jsem hned končit u dorostu,“ vysvětil nový trenér.

Z Rajnochovic odešel Tomáš Tureček do Slavkova p. H. a Vadel do Juřinky. Žádná nová tvář se v Rajnochovicích během zimní přestávky neobjevila.

8. ROŠTENÍ

Roštění posílil bývalý druholigový hráč Ladislav Zakopal. Ve Zlíně a Kroměříži nasbíral ve druhé nejvyšší soutěži 55 utkání a třikrát se zapsal mezi střelce. Hrával také za Brumov, Martinice, Žeranovice a na podzim působil v dresu nováčka I. B třídy z Kostelce u Holešova.

Do Němčic odešel Ladislav Darebník, který hrál v Roštění od roku 2006 a v I. B třídě si připsal 63 startů a jeden vstřelený gól. Na cestu zpátky do Kyselovic se vydal Marek Novotný. Do Hulína se vrátil na hostování Roman Číhal.

Novým trenérem se stal Milan Dvorník, který na podzim působil na lavičce rezervy Holešova a v Roštění v minulosti působil i jako hráč.

„Roman Chytil u nás skončil z pracovních důvodů, proto jsme museli měnit trenéra. Máme jednoznačný úkol udržet se v okresním přeboru. Pokud hráče nepostihnou nějaké větší zdravotní komplikace, tak by se nám to mělo podařit,“ je přesvědčen předseda klubu René Pagáč.

9. SLAVKOV P. H.

Do Slavkova p. H. přišel z Rajnochovic Tomáš Tureček, který tam během podzimu vstřelil pět gólů. Do týmu se vrátil Filip Kostov z Holešova, který hrával také za Chvalčov. V krajském přeboru nastoupil k 31 zápasům.

Pavel Černý se vrátil do Chvalčova.

„Odehráli jsme přes zimu méně přípravných zápasů než před rokem. Našim úkolem je zachránit okresní přebor pro Slavkov co nejdříve. Potřebujeme získat úspěšnými výsledky co nejdříve klid a posunout se do středu tabulky,“ řekl trenér Slavkova p. H. Přemysl Melichárek.

10. HOLEŠOV B

Za Milana Dvorníka, který se přesunul do Roštění, povede rezervní tým Petr Štěpaník. Vedle družstva mužů má na starosti v Holešově také dorost a navíc trénuje i žáky ve Zlíně. Naposledy působil jako hráč v Míškovicích, kam přišel z Roštění. Za rezervu Holešova hrával naposledy v sezoně 2004/2005.

„Chceme se vrátit ke starému modelu, aby hráči B týmu trénovali zvlášť. Do sestavy budou během jara opět zasahovat také hráči dorostu,“ předložil své představy Petr Štěpaník.

Některé zápasy bude Holešov B hrát ve Všetulích v netradičním odpoledním čase.

„Je to proto, abych stíhal zápasy všech týmů, které trénuji,“ vysvětlil nový trenér rezervního týmu.

Novou tváří je Rostislav Vlček, který přišel z Ludslavic.

11. STŘÍLKY

Střílky získaly z Koryčan dvě posily. Miroslav Věžník si připsal 103 utkání a 16 branek za Korynu v I. B třídě. Rostislav Marek odehrál za stejný klub o tři zápasy víc a vstřelil 8 branek.

„Záchrana v soutěži je pro nás prioritou. Budeme chtít co nejdřív posbírat dostatek bodů,“ poznamenal trenér Pavel Mikulčík.

12. NĚMČICE

Před fotbalisty Němčic stojí jednoznačný úkol zachránit pro klub okresní přebor. Tomu odpovídají také příchody nových hráčů. V Němčicích bude na jaře působit Radim Darebníček. Ten odehrál za Hulín v krajském přeboru a divizi 108 zápasů, ve kterých vstřelil 14 gólů. O svých kvalitách přesvědčoval i v I. A třídě. V dresu Kvasic odehrál 39 utkání s bilancí 23 vstřelených branek.

Druhou výraznou posilou je Ladislav Darebník z Roštění, jenž si v tomto klubu zahrál ještě v I. B třídě. Třetím je David Matějov ze Staré Vsi. Velmi zkušený Matějov hrával také divizi v Chropyni v letech 2000 – 2002 (29/3).

„Spoléháme na zkušenosti nových hráčů. Radim je rozeným střelcem a myslím si, že by se mohli s Davidem Holým skvěle doplňovat. V zimní přípravě jsme v podstatě nenastoupili ani jednou kompletní. Věřím, že v mistrovských zápasech to bude jiné. V okresním přeboru se dá bodovat s každým. Musíme hlavně doma vyhrávat a poctivě sbírat každý bod,“ řekl trenér Michal Štěpánek.

13. MRLÍNEK

Na lavičce nováčka zůstal i přes předposlední místo trenér Martin Mikulík. Na hostování z Bystřice p. H. přišli Alois Vyoral a Radim Kušík. Vyoral odehrál 7 utkání za Bystřici v divizi. Ve stejném klubu a Holešově přidal dalších 14 startů v krajském přeboru, kde vstřelil dvě branky. Kušík odehrál v divizi jen jeden zápas a v krajském přeboru nastoupil 9×.

„Mužstvo jsme chtěli trochu posílit. Myslím, že se nám to podařilo. Na úvod jara máme velmi těžký los. Během úvodních šesti kol narazíme na pět nejlepších týmů podzimu. Bude strašně těžké získávat body, ale v naší situaci nám nezbývá, než se pokusit bodovat i s kvalitními soupeři,“ přiznal trenér Martin Mikulík.

Na podzim s těmito soupeři Mrlínek třikrát prohrál o gól a rezervu Morkovic dokonce dokázal porazit. Mrlínku se po delším zranění vrací na hřiště Roman Surý, který od roku 2002 vstřelil za Mrlínek už 88 branek.

14. RATAJE

Do týmu přišel Petr Bláha, který dřív hrával v Těšnovicích, Roštění anebo Kvasicích. Naopak odešel Lukáš Michálek do Těšnovic. Na pozici hlavního trenéra bude působit Michal Drobisz, který nemůže počítat s dlouhodobě zraněným Kamilem Chalupou.

„Na podzim se nám nepovedlo několik zápasů a někteří hráči to zabalili. Na jejich obranu však musím říct, že za tím bylo také zaměstnání a směnný provoz. Proto jsme museli hrát pokaždé v jiném složení. Máme dost velkou ztrátu, ale uvidíme, co přinesou první zápasy. Především bych chtěl, abychom hráli fotbal, na který se bude dát dívat,“ přeje si Michal Drobisz.

Rataje budou jarní domácí hrávat v neděli namísto soboty.

„S nápadem přišli členové výboru na nátlak diváků. Hráčům víc vyhovovala sobota,“ dodal Drobisz.