Díky ní se odpoutali po osmi kolech ze dna tabulky a oživili skomírající naději na záchranu. Naopak hostující Marila natáhla sérii bez plného bodového zisku na cizích stadionech v nejvyšší soutěži už na 38 utkání.

TESCOMA ZLÍN – PŘÍBRAM 2:0 (1:0)

Kdo vyběhne v bílém drese Tescomy na trávník? Tato otázka zaměstnávala v týdnu zlínského kouče Ladislava Mináře ze všeho nejvíce. Jeho tým si totiž na Velikonoční neděli z Plzně kromě debaklu 0:5 odvezl pět zraněných hráčů.

„Do čtvrtka jsme trénovali v deseti lidech a ještě v pátek jsem netušil, kdo nastoupí. Sestavu jsme ale konsolidovali a cením si toho, že hráči jako Zbožínek nebo Trubila šli do zápasu se sebezapřením,“ těšilo Mináře.

Pro své svěřence měl po sobotním střetnutí jen slova chvály. „Až na některé momenty ve druhé půlce jsem s výkonem mužstva spokojený,“ uvedl Minář, který hráčům odpustil pokuty za výprask v Plzni. „Na jaře to byl ojedinělý výpadek, takže jsme jejich zrušení podmínili vítězstvím nad Příbramí.“

Domácí šli za třemi body jako Paroubek po Topolánkově vládě. Z úvodní smrště rohových kopů se však urodila pouze nepřesná hlavička Zbožínka. Zlínský kapitán se poté obsadil do role nahrávače, jenže místo spoluhráči naservíroval míč příbramskému Borkovi, který s ním neohroženě pronikl do velkého vápna a ideálně našel samotného Fantiše. Sedmnáctiletý mladík však s jedinou příležitostí svého družstva naložil úměrně svému věku a balon poslal vedle pravé tyče. Jak se dávají branky, mu ukázal Kroupa, který zanedlouho uklidil do sítě Šmahajův přizemní centr. Tescoma tak vstřelila vůbec první jarní branku ze hry.

„Paradoxně jsme ji dostali v době, kdy jsme hráli v první půlce nejlépe,“ podotkl příbramský kouč Massimo Morales.

Hosté inkasovali těsně před přestávkou ještě jednou, bídně pískající sudí Paták ale Rýdelův gól z přímého kopu neuznal pro údajný faul Bači ve zdi. Pojistku přidal až v závěru technickou střelou Dostálek po učebnicové spolupráci se střídajícím Žůrkem.

„Kluci si už potřebovali šáhnout na vítězství. Předtím jim výhra dvakrát utekla v posledních minutách, takže ve druhé půlce na nich ležela nervozita,“ všiml si Minář.

To příbramští fotbalisté přistoupili k zápasu bohorovně. „Chtěli jsme vyhrát, ale vůbec jsme nebojovali. Zlín byl mnohem lepší a zaslouženě zvítězil,“ uznal hostující kapitán Daniel Huňa.

„Šli jsme do utkání s velkým odhodláním, ale neustáli jsme tlak domácích. A když už jsme získali míč, tak jsme nebyli schopni zaútočit,“ viděl Morales. Italský stratég ve službách příbramského bosse Jaroslava Starky však jedno pozitivum na porážce přece jen našel. „Dostali jenom dvě branky, takže v případě bodové rovnosti máme lepší vzájemné duely,“ připomněl podzimní vítězství svého celku 3:0.

Sobotní soupeře ovšem od sebe stále dělí stále propastných osm bodů. „Pro nás to ale bude boj až do konce jara, abychom se zachránili,“ tuší Morales. „Věřím, že teď uděláme bodovou šňůru, která nás udrží ve hře až do posledního kola,“ dodal jeho protějšek Minář.

Branky: 28. Kroupa, 79. Dostálek. Rozhodčí: Paták – Hojsík, Jiřík. ŽK: Vyskočil – Nechvátal. Diváci: 2061.

Zlín: Kořínek 2 – Čelůstka 2, Kroča 3, Zbožínek 3, Trubila 2 – Vyskočil 3 (88. Novák), Rýdel 2, Dostálek 2, Šmahaj 1 – Kroupa 2 (63. Žůrek 3), Bača 3. Trenér: Ladislav Minář. Příbram: Hruška 3 – Plašil 3 (80. Hloušek), Müller 4, J. Štochl 4, Pleško 3 – Šmejkal 4 (68. Brožík), Borek 1, Tarczal 4 (35. Nechvátal 4), O. Biyik 3 – Huňa 4, Fantiš 4. Trenér: Massimo Morales.

Hlasy trenérů

Ladislav Minář (Zlín): „Po výbuchu v Plzni jsme zaslouženě vyhráli. Až na některé momenty ve druhé půlce jsem s výkonem mužstva spokojený. Kluci si už potřebovali šáhnout na vítězství, ve druhé půlce na nich ležela nervozita. Do čtvrtku jsme trénovali v desíti lidech. Jsem rád, že kluci jako Zbožínek nebo Trubila šli do zápasu se sebezapřením. Vzhledem k předchozím jarním výkonům jsme pokuty za porážku z Plzně smazali.“
Massimo Morales (Příbram): „Gratuluji soupeři k zaslouženému vítězství. Šli jsme do utkání s velkým odhodláním, ale neustáli jsme tlak domácích. Pokaždé, když jsme získali míč, tak jsme nebyli schopni zaútočit. Pozitivní je, že jsme dostali jenom dvě branky, protože doma jsme zvítězili 3:0 a v případě bodové rovnosti máme lepší pozici. Pro nás to ale bude boj až do konce jara, abychom se zachránili.“