Ze stávající sestavy zůstali v komisi Miroslava Dundová a Jaroslav Vrba. Obsazováním zápasů byl pro jarní část nově pověřen Petr Zpěvák. Posledně jmenovanému jsme položili několik otázek.

S jakými představami jste do nové funkce přišel?

Chtěl jsem se aktivně podílet na zlepšení kvality rozhodčích. Mám za to, že i na úrovni okresu lze mít rozhodčí na odpovídající úrovni. Tomu jsme přizpůsobili také zimní seminář. Zaměřili jsme se na problematiku správného výkladu pravidla o ofsajdu. A hlavně na správný popis přestupků u vyloučených a napomínaných hráčů. V tom měli rozhodčí obrovské rezervy.

Zlepšili se v tomto směru v jarních odvetách?

Většina ano, u některých jsem však žádný pokrok nezaznamenal. Metodický pokyn vydaný Pravidlovou komisí ČMFS si totiž vůbec nenastudovali. Zřejmě skončil po semináři v prvním koši. Jejich zápisy o utkání jsou toho jasným důkazem. S těmito rozhodčími se po sezoně rozloučíme. Nemáme zájem na tom, aby pokračovali.

Nebojíte se toho, že budete mít na podzim nedostatek rozhodčích?

Rozhodně ne. Ve Zlíně úspěšně funguje škola začínajících rozhodčích. Už nyní mám na stole tři nové přihlášky. Nezodpovědných rozhodčích, kteří si neplní své základní povinnosti, se chceme každopádně zbavit. Nejsme žádný zaopatřovací ústav. My chceme sázet především na kvalitu.

V čem byli rozhodčí nezodpovědní?

Někteří si neplnili své základní povinnosti. Zaznamenali jsme několik případů nesplněných delegací. Zajímavá je skutečnost, že se vždy jednalo o mládežnická utkání. Také pozdní odesílání zápisů na svaz bylo velkým problémem. Bohužel ani finanční postih nebyl pro některé dostatečným trestem. Od nové sezony v tomto směru ještě přitvrdíme.

Je něco, co vás naopak potěšilo?

Určitě skutečnost, že během jarních odvet nedošlo k žádnému výraznému excesu. Nedošlo k nárůstu vyloučených hráčů, ani žádné inzultaci. Samozřejmě nějaké připomínky k výkonům rozhodčích ze strany oddílů se našly. Na druhou stranu ani jeden klub si oficiálně nestěžoval a dokonce nikdo nikoho nevetoval. Z toho jasně vyplývá, že i kluby byly spokojeny.

Kolik času týdně strávíte obsazováním zápasů?

Zabere to tři až čtyři hodiny týdně. Po zveřejnění delegací totiž dochází k různým změnám. Důvodem jsou jednak změny termínů zápasů a pak také omluvy ze strany rozhodčích. Z toho důvodu jsme přistoupili ke zveřejňování delegací prostřednictvím webové stránky: www.fotbal-rozhodci.cz. Tam jsou vždy v pátek aktuální změny.

Zaznamenal jste v souvislosti s obsazováním nějaké tlaky ze strany klubových funkcionářů?

Určité tlaky se objevily. Zejména v závěru soutěží. Tento problém jsme v komisi řešili tajnou delegací. Bohužel našli se i takoví zástupci klubů, kteří viníka vlastního neúspěchu hledali jen a jen v rozhodčím. Ale to je už taková česká specialita, která trvá řadu let.

Co byste takovým funkcionářům vzkázal?

Pokud jsou s výkonem rozhodčího nespokojeni, aby vše řádně popsali a odeslali na svaz. Jedině tak se tím komise může zabývat. A zejména, aby si nastudovali pravidla fotbalu a příslušné fotbalové normy. V neposlední řadě, aby si uvědomili, že rozhodčí je jenom člověk a má právo na chybu. Kdo ostatně viděl utkání Ligy mistrů Chelsea – Barcelona, tak mi dá jistě za pravdu.

Jako rozhodčí působíte v krajských soutěžích, občas vás vidíme také na okresních trávnících. V čem je hlavní rozdíl při řízení těchto zápasů?

Trend řízení zápasů musíte přizpůsobit dané soutěži. V nejnižší fotbalové třídě není možné uplatňovat často výhodu ve hře. Hráči na to totiž nejsou zvyklí a při sebemenším kontaktu přestanou hrát. Navíc tam dochází k řadě soubojů, které třeba v krajském přeboru vůbec nenastanou. Je to dáno různou technickou vyspělostí hráčů. Obecně platí – čím vyšší třída, tím lépe se píská.

Připravujete pro nadcházející ročník nějakou novinku?

Rádi bychom rozhodčí v rámci okresu jednotně oblékli. V současné době se snažíme zajistit sponzory, kteří dresy rozhodčích využijí k reklamním účelům. Uvidíme, jak vše dopadne, jsme teprve na počátku jednání.