„Double je historicky největší úspěch klubu," zdůraznil šéf morkovického fotbalu Martin Oplt, který by byl rád za přeřazení oddílu do skupiny D, kde hrají hned tři zástupci Zlínského kraje. „Doufáme, že nám to bude pro příští sezonu umožněno a rádi bychom se déle než dva roky v soutěži udrželi," přeje si předseda Morkovic.

Vůbec první postup do čtvrté nejvyšší soutěže se v třítisícovém městě jihozápadně od Kroměříže slavil v sezoně 2001/2002, když v tehdejším Středomoravském přeboru v infarktovém závěru předčilo mužstvo kolem brankáře Zbyňka Barneta, Petra Šimčíka, Davida Kvita nebo Petra Žourka o bod Veselí nad Moravou.

„Tenkrát jsem ještě dělal vedoucího béčka. Panovala velká euforie, byl to asi nejtěžší postup. Tehdy tam byl větší náboj než při posledním postupu vloni. Kdyby se nepostoupilo, byla by to větší sportovní tragédie než v uplynulé sezoně," myslí si Oplt.

V divizi však vydržely Morkovice dvě sezony a v roce 2004 následoval pád do krajského přeboru. „Přitom jsme tým neměli špatný. Byla to shoda okolností. Mužstvo bylo solidní, ale nešťastně jsme sestoupili. Měli jsme podzim dobře rozjetý, ale na jaře se nám vše sesypalo," myslí si předseda klubu.

Morkovice se však nevzdaly a již o rok později se suverénním 13bodovým náskokem krajský přebor opět ovládly. „Tedy to bylo očekávané, ačkoliv začátek sezony nebyl optimální. Zůstal ale trenér Zbořil a podařil se udržet i kádr," vybavuje si Oplt.

Morkovice v roce 2006 dosáhly vůbec nejlepšího umístění v historii, když skončily v divizi čtvrté se ziskem 45 bodů. Jenže euforie netrvala dlouho a již v roce 2007 přišel druhý pád do krajského přeboru.

„Měli jsme potíže v klubu. Zrušili jsme rezervu, chyběli hráči a dohrávali jsme se dvanácti fotbalisty. Bylo to zasloužené," uznal Oplt, který v klubu pracuje s tříletou pauzou od roku 1998.

Klub hrál následujících pět let krajský přebor, když vloni vyhráli v napínavém finiši před druhými Boršicemi. Zároveň uspěli i ve finále Poháru hejtmana Zlínského kraje proti Kelči. „Tři roky jsme hráli na špici krajského přeboru a postup z toho vyplynul. Mužstvo mělo svou kvalitu a bylo postupně omlazované a doplňované," zdůrazňuje Oplt.

Podle toho také vypadaly následné několikadenní oslavy.

„Nejsilnější byly zřejmě první. Ale všechny postupy i z nižších soutěží jsme si užili po svém. Při druhém jsme jeli z Valašského Meziříčí a na každém kruhovém objezdu jsme se pětkrát točili kolem dokola. Při posledním jsme zase jezdili autobusem po Morkovicích," vzpomíná předseda klubu, který vychoval například Tomáše Matouška, jenž nastupoval i ve druhé lize za Třinec, nebo Petra Šimčíka, který hrával třetí ligu v Kyjově a Hulíně.

Morkovický klub byl založen dvěma řezníky Františkem Horákem a Antonínem Králíkem 14. října 1943 pod hlavičkou sportovního klubu. „Po získání hrací plochy za hřbitovem nebylo žádných překážek k založení nového oddílu 8. března 1944 v Hostinci u Šírků. Prvním předsedou byl Čestmír Urban," píše se v dochované kronice oddílu.

Vůbec první utkání Morkovice sehrály 25. června 1944 před dvěma tisíci diváky s Nezamyslicemi a vyhrály 3:1. V dresu Morkovic tehdy nastoupil kroměřížský rodák Josef Silný, který působil v pražské Slavii. Tehdy s ním do Morkovic dorazili i jeho spoluhráči Přikryl a dokonce i slavný gólman František Plánička, jenž tehdy nastoupil v útoku.

„Jožka Silný tehdy oba své kamarády přivezl k nám a slíbil jim, že se lehce dostanou k masu. Všichni tři si tehdy nakonec opravdu odvezli deset kilo masa, jen za to, že do Morkovic přijeli. To bylo tehdy pro Pražáka něco nevídaného. To byla snad tříměsíční dávka pro tříčlennou rodinu," vybavuje si sekretář klubu Jan Bleša, jenž ve funkci v klubu působí dlouhých 35 let.

FC MORKOVICE

Den založení: 14. října 1943

Klubové barvy: bílá a modrá

Kapacita stadionu: až 700 míst k sezení

Největší klubové úspěchy: double 2012 (vítěz krajského přeboru i krajského poháru), postupy do divize v letech 2002, 2005 a 2012

Legendy klubu: Ladislav Vlha, Alois Polášek, Jan Sedlařík, Jindřich Krejčí, Jiří Šebestík, Josef Labuť, bratři Handlovi, Radek Novotný, Petr Šimčík.

Soutěž: divize E

Trenéři mužů: Jiří Janecký, Jiří Valášek st.

Vedení oddílu: předseda: Martin Oplt, místopředseda a sekretář: Jan Bleša. Výkonný výbor: Petr Jablunka, Josef Remeš, Pavel Tesař, David Frgal , Petr Škrabal.

Cíl do budoucna: udržet se v divizi a stabilizovat kádr. Především ale máme obrovské problémy s mládeží, kde nás nejvíce tlačí bota. Dětí ubývá a nemají obecně zájem hrát fotbal.