V kapli Svatého kříže v areálu kroměřížské Octárny působil na setkání s novináři uvolněně, na jejich otázky odpovídal ochotně. V stánku, kde se dříve modlili Františkáni, to ani jinak nešlo.

„Potřebovali jsme dostat lidi zase na naši stranu a to se nám, myslím podařilo. Nasazením a vůlí jsme je snad nezklamali. Chtělo to ještě více pohlednosti, na tom musíme přidat,“ ohlédl se krátce za sobotním kvalifikačním duelem.

O den později se už ale díval jenom dopředu. Přestože je Česko ve své skupině předposlední, může stále pomýšlet na baráž o mistrovství světa v Jižní Africe. Ve zbývajících třech duelech ovšem musí naplno zabodovat a ještě čekat na pomoc ostatních týmů.

„Všichni sledujeme tabulku, a jak dopadnou nejbližší zápasy. Středa bude pro nás důležitý den,“ ví Hašek.

V hlavě nosí i nejschůdnější scénář účasti v baráži, kam půjde osm z devíti mužstev ze druhých míst. Ve středu Skotsko neporazí Nizozemsko ve skupině 9 a na závěr kvalifikace Slovinsko nezvítězí ve Slovensku.

Fotbalového trpaslíka je potřeba rozdrtit

V konečném účtování může hrát klíčovou roli i skóre. A v tomto ohledu jsou na tom čeští fotbalisté špatně. Proto potřebují porazit ve středu v Uherském Hradišti outsidera ze San Marina co nejvyšším rozdílem.

„Ideální je dát rychle gól. Ty ale nepřijdou sami. Musíme utkání odmakat a být aktivní,“ nabádá své svěřence.

I proto zvolil český realizační tým za pořadatele nepříliš atraktivního střetnutí Uherské Hradiště a jeho malý, leč útulný stadion. „Je tady hodně fotbalové prostředí, lidi nám budou fandit. K tomuhle typu zápasu se hodí,“ vysvětluje Hašek.

Bude hrát Tomáš Rosický?

Do duelu už sice nezasáhne nejlepší střelec české reprezentace Jan Koller, dres národního mužstva už ale možná po dvouleté přestávce oblékne Tomáš Rosický, který se vrátil po dlouhé zdravotní přestávce.

„Vypadá lépe a věřím, že se na pár minut na trávníku objeví. Bavili jsme se o Tomášově stavu také s trenérem Arsenalu Wengerem,“ vykládal Hašek před nedělním prvním tréninkem v Kroměříži, kam se výprava přesunula v neděli dopoledne z Bratislavy.

Pořadí týmu na druhých místech v evropské kvalifikaci na MS 2010

Rusko (4) 5 4 0 1 11:3 12
Chorvatsko (6) 6 3 2 1 10:7 11
Francie (7) 6 3 2 1 8:7 11
Řecko (2) 6 3 1 2 9:6 10
Irsko (8) 6 2 4 0 6:4 10
Skotsko (9) 7 3 1 3 6:10 10
Bosna a Herzegovina (5) 5 3 0 2 14:6 9
Severní Irsko (3) 6 2 2 2 6:7 8
Maďarsko (1) 5 2 1 2 5:4 7

V závorce je uvedena skupina, každému týmu se započítají výsledky osmi zápasů proti soupeřům na první a třetím až pátém místě.

Česko může získat na druhém místě maximálně 12 bodů.