„Pro naši vesnici, která má něco přes šest set obyvatel, je to poměrně slušná soutěž a velice si toho vážíme. Na druhou stranu se potýkáme s problémy se zafinancováním klubu a jeho činnosti,“ podotkl sekretář oddílu a starosta Žalkovic Radomír Pala.

Cesta do současné kategorie však nebyla pro klub nijak lehká. „V roce 1968 se jeho činnost přerušila znovu se ji podařilo obnovit až za čtyři roky, kdy jsme začínali v základních soutěžích,“ připomněl Pala.

K významnému výročí, které připadlo právě na letošek, připravili žalkovičtí fotbalisté oslavy, při nichž si přišel na své doslova každý. „Postupně se na trávníku představilo všech pět mančaftů, které u nás máme. Ti, kteří stáli u znovuzrození klubu, navíc pokřtili nové logo,“ přiblížil Pala.

Mimo to se veřejnosti předvedli s ukázkami historického šermu Biskupští manové z Kroměříže, které záhy vystřídaly holešovské mažoretky. „Na sousední ploše se zase konala přehlídka veteránů,“ doplnil starosta.

Právě staré stroje byly velkým lákadlem sobotních oslav. „Moc se mi líbí jaguár, který je tady vystavený. Stará auta jsou ale celkově pěkná, nejvíc obdivuji Škodovky nebo Tatry,“ přiznal jedenáctiletý Antonín Zapletalík ze Žalkovic.

Lásku k automobilům zdědil zřejmě po svém dědovi, který několik veteránů vlastní. „Má právě Škodovky a jednu Tatru, se kterými i občas jezdí na srazy,“ dodal školák.

Mnozí příznivci své historické miláčky také představili veřejnosti. „U příležitosti výročí fotbalového klubu jsme uspořádali sraz veteránů. Nejstarším autem je IFA z roku 1954, kterou přivezl majitel z Pravčic,“ uvedl Martin Černošek z Oldtimer klubu Žalkovice.

Nejstarší motorku, která vyjela na silnice před bezmála šedesáti lety, na srazu představil právě Martin Černošek. „Už od dětství se mi líbila stará auta a motorky, tak si teď plním sen. Jezdívám na různé akce, v mém životě však mají místo i moderní auta,“ uzavřel Černošek.