„Měli jsme podánu žádost na činnost mládeže, kterou podle posledních zpráv už začali některým klubům vyplácet. Nám nic nepřišlo, jestli se to v příštích týdnech změní, nevím,“ řekl Deníku předseda FC Kvasice Filip Klement.

Co se týče páteční valné hromady, mezi kandidáty na nového předsedu FAČR by si nevybral.

„Osobně bych nevolil ani jednoho. Preferoval bych osobnost, jako je třeba Karel Poborský nebo Vladimír Šmicer, zkrátka bývalého reprezentanta,“ říká.

Příspěvku se zatím nedočkali ani ve Zborovicích.

„Peníze, které jsme loni dostali, letos zatím nemáme, ale nejedná se o žádnou závratnou částku,“ krčí rameny předseda TJ Pilana Zborovice Radovan Kunc. K volbě nového předsedy se vyjádřit nechtěl, stejně ji prý sám ovlivnit nemůže.

To v Žalkovicích raději nekomentují ani situaci ohledně dotací.

„Vůbec se k tomu nebudu vyjadřovat, nebylo by to publikovatelné,“ podotkl předseda tamního klubu Sokol Michael Bajgar.

Nadšený nebyl ani z kandidátů na předsedu FAČR.

„Osobně určitě nepodporuji ani jednoho, ale jinak to nebudu ventilovat. Morava bude podporovat něco, Čechy něco jiného, ani to moc nesleduji,“ dodal.

V Kostelci u Holešova uznávají, že pozastavení dotací by pro klub bylo čárou přes rozpočet.

„Žádosti jsme podávali a samozřejmě je to pro nás jistá komplikace. Ne že bychom s těmi penězi automaticky počítali, ale rozhodně by nám v určitých věcech pomohly. Zásadní je pro nás třeba program Provoz a údržba, protože z něj můžeme platit různé energie a údržbu areálu,“ vysvětluje předseda tamního SK Moravan Tomáš Marek.

Nedostatek peněz podle něj uškodí především mládežnickým týmům.

„Druhý je program Podpory mládeže, jehož absence je pro nás také problém. Navíc, když obec na konci roku připravuje rozpočet na další rok, tak samozřejmě podáváme návrh, kde do příjmů zahrnujeme právě ty dotace a na druhé straně z toho naplánujeme nějaké výdaje, což je teď samozřejmě problém,“ doplnil předseda kosteleckého klubu.

On sám by si prý mezi kandidáty vybral.

„Sleduju to on-line a co se týče kandidátů, viděl jsem už nějaká jejich vyjádření dřív. Neřekl bych, že mám úplně favorita, ale myslím, že ideálním kandidátem by pro mě byl pan Fousek. Pokud by se obklopil těmi správnými lidmi, tak by se fotbal mohl znovu dostat na nějakou úroveň, což by bylo jedině ku prospěchu,“ dodal předseda.

Osobně se páteční valné hromady v Praze zúčastnil předseda Okresního fotbalového svazu Libor Kopčil.

„Problémy dělají jednotliví lidé a ne hnutí jako takové. Ve vedení svazu by měli pracovat lidé noví, kteří nejsou spojeni s touto kauzou,“ řekl Deníku ještě před začátkem volby.

Na výběru nového předsedy se pak shodl s Tomášem Markem.

„Ze tří kandidátů je jasnou jedničkou pan Fousek. Jiní kandidáti pro OFS Kroměříž nepřipadají v úvahu a jediným přáním, které mám při každých volbách, je to, aby už skončil ve funkcích Roman Berbr,“ připomněl nechvalně proslulého místopředsedu asociace.

Nic takového se ale v pátek nakonec nestalo: zástupci klubů se na předsedovi neshodli a svolají nejpozději do 31. prosince novou volební valnou hromadu.

Do té doby povedou FAČR místo Miroslava Pelty (toho času ve vazbě) stávající místopředsedové, jedním z nich je kromě Romana Berbra také podnikatel a majitel fotbalových klubů z Hulína a Kroměříže Zdeněk Zlámal.