Po úspěšném jarním tažení 3. ligou a postupu družstva žen do vyšší soutěže následoval totálně neúspěšný fotbalový podzim. Tým sice zahájil přípravu vydařeným soustředěním v Uherském Brodě a následoval letní mezinárodní turnaj, jehož pořadatelství se DFK zhostil na výbornou, ale špatný výsledek a předvedená hra byly prvními varovnými signály před zahájením soutěže.

Druholigový návrat se děvčatům vůbec nevydařil. Z jedenácti utkání dokázala pouze jednou zvítězit na hřišti Lubiny a jednou remizovat doma s Dobraticemi. V ostatních utkáních odešel Holešov buď vysoko poražen (Hodonín, Brno, Jihlava, Hlučín), anebo po vyrovnaném průběhu utkání chyboval a kýžené body lacino rozdával soupeřům. Předváděná hra neodpovídala přípravě a zkušenostem hráček, a navíc téměř ve všech utkáních chybělo DFK i fotbalové štěstí.

Na postu brankářky nezastihl Pitnerovou úvod sezóny v optimální pohodě, a přestože ve druhé půli soutěže podávala dobré výkony, nezabránila několika vysokým prohrám. Obranná řada se potýkala s absencí Vybíralové a Ďurišové a žádná hráčka nedokázala jejich posty plnohodnotně nahradit.

Jediným kladem byla přítomnost Brantálové, která na postu stoperky odvedla v rozklíženém týmu maximum, které však nestačilo. Největším problémem DFK byla záložní formace. Kdo viděl hrát děvčata na jaře a v podzimních utkáních, kroutil hlavou nad špatnou technikou, malým nasazením a ztrátou formy u hlavních opor této řady.

Podprůměrná hra zálohy byla klíčem k neúspěchu celého týmu. Chyběl organizátor hry, hráčky nedokázaly pomoci defenzívě ani neuměly připravit brankové příležitosti pro útočnice, a až na výjimky se nedokázaly poprat o dobrý výsledek týmu. V útoku se trápila osamocená Stolářová, která ztrácela motivaci mezi neúspěšnými spoluhráčkami.

Na lavičce byl sice vždy dostatek děvčat, ale bez zkušeností ze soutěže žen, nebo bez odpovídající výkonnosti, a proto řady DFK posílilo několik hostujících hráček, ale ani jejich přítomnost nevedla k zásadnímu zvratu ve výkonnosti. Tým se v průběhu podzimu potýkal také s problematickými tréninkovými podmínkami, které ustaly po přechodu na hřiště do Všetul. Proto byla podzimní sezóna vyhodnocena jako jednoznačně neúspěšná.

Pro činnost klubu bylo nejdůležitější navázání spolupráce s Olympií o.s., která je hlavním finančním sponzorem DFK, a díky tomu se výrazně zlepšily ekonomické podmínky pro činnost.

Celý tým vstoupí do jarní sezóny s jednoznačným předsevzetím. Udělat v tréninku a utkáních maximum pro udržení druholigové soutěže. V současné době se děvčata připravují střídavě v tělocvičně gymnázia a na venkovních hřištích.

V termínu 28. – 31. 1. proběhne zimní soustředění ve Valašských Kloboukách, poté budou následovat tradiční halové turnaje (Polsko, Slovensko), které v přípravě týmu zůstávají jako každý rok. Únor a březen budou patřit přípravným utkáním, kde by měla vykrystalizovat základní sestava pro jarní sezónu.

Mezníkem pro další rozvoj výkonnosti klubu by se měla stát nabídka prvoligového týmu FC Slovácko na spolupráci s DFK Holešov. Slovácko je tradičním účastníkem 1. ligy žen se stabilním finančním, materiálním, hráčským a trenérským kádrem, a pohybuje se neustále na medailových pozicích této soutěže, přičemž jeho ambice jsou vždy ty nejvyšší. Spolupráce mezi FC a vytipovanými druholigovými týmy představuje především šanci pro talentované dívky z těchto celků, kdy mají šanci při patřičné výkonnosti získat prvoligové zkušenosti, a jejich mateřské oddíly přitom obdrží adekvátní hráčskou náhradu. Spolupráce s týmem Slovácka, vedeným zkušenou a ambiciózní reprezentační trenérkou Jitkou Klimkovou, skýtá pro holešovské talenty obrovskou možnost pokusit se do první ligy nahlédnout a získat přitom reálný obraz své výkonnosti a fotbalové perspektivy.

(lk, sva)