Anglie vstoupila do skupinové fáze mistrovství Evropy nedělním soubojem se Srbskem. I když se hrálo až ve večerním čase, Londýn se po celý den hemžil fanoušky v anglických dresech. A přestože některé restaurace a hospody mají v neděli obyčejně zavřeno, kvůli fotbalovému šampionátu rády změnily otevírací dobu a kvůli promítání zápasů přivítaly další zákazníky.

Právě o sledování zápasů v restauračních zařízeních je v hlavním městě Velké Británie solidní zájem. Většina podniků se na Euro připravila a přijímá rezervace na konkrétní dny i zápasy. Hospody, které se nechaly pohltit fotbalovým šílenstvím, poznáte jednoduše tak, že jsou ověšené vlajkami účastnících se zemí.

Jedinou výtku si zaslouží asi jen za to, že česká vlajka ve svislé podobě má prohozenou bílou a červenou barvu. Toho si ale pravděpodobně všimnou jen návštěvníci z Česka.

A jak vidí domácí fanoušci osud šampionátu, který vyvrcholí 14. července? „Vyhraje Anglie,“ má jasno Jaime, který vyrazil sledovat zápas proti Srbsku spolu se svými přáteli do jednoho z restauračních zařízení.

„Rozhodně Anglie. It’s coming home,“ přidává se k němu jeho kamarádka Hannah a odkazuje na známou anglickou fotbalovou písničku.

Ne všichni Angličané jsou ovšem podobně optimističtí. „Vyhraje Německo. Mají domácí výhodu a nevím… Ještě jsem neviděl ve svém životě Anglii něco vyhrát, takže nechci mít moc vysoká očekávání. Budu radši pesimistický, ale už se moc těším, co přijde dál,“ říká Felix, který je v domácí soutěži fanouškem Tottenhamu.

Všichni tři přátelé se shodují na tom, že Anglie postavila pro šampionát velmi silný tým, „Je to jeden z nejlepších týmů, co jsme mohli mít. Až na defenzivu. Kdyby byla lepší, tak bychom měli lepší tým než Francie,“ myslí si Jaime.

„Směrem dopředu vypadáme dobře, ale je vidět, že se zas tolik netlačíme do útočení,“ dodává Felix.

Českou skupinu vyhrají Portugalci

„Na to, kolik talentu v týmu máme, hrajeme málo dopředu. Na papíře máme dost možná nejlepší ofenzivní hráče v Evropě. V tomto ohledu jsme jeden z nejlepších dvou týmů určitě,“ přitakává mu fanoušek Chelsea Jaime.

Za pravdu jejich názoru dal už první zápas ve skupině, ve kterém Anglie svého soupeře ze Srbska přehrála, ale brala jen hubenou výhru 1:0 po zásahu Bellinghama. „Pod Southgatem nikdy nehrajeme na 4:0 nebo 5:0. 1:0 a dost,“ potvrzuje Jaime.

Nejostřeji sledovaná je mezi anglickými příznivci pochopitelně situace ve skupině C. Jak ale vidí fandové z kolébky fotbalu šance českého výběru na mistrovství?

„Portugalsko by určitě mělo vyhrát skupinu, ale druhé místo je v pohodě k mání. Tenhle turnaj je navíc specifický svým formátem. Podívejte se na Portugalce v roce 2016, kdy vyhráli po 90 minutách jen v semifinále a stejně se stali mistry Evropy. Může se stát cokoliv,“ myslí si Felix.

„Kdybych neřekl, že vyhraje Anglie, řekl bych Portugalsko. Mají opravdu výborný tým,“ přidává k situace ve skupině F jeho kamarád.

Jejich předpoklady zatím vyšly přesně. Anglie zvládla úvodní zápas, ve kterém vedla už po první půli, a vyhrála jen těsně o gól. Česko pak na úvod svého působení na Euru nestačilo na Portugalsko a padlo 1:2. Češi odehrají další utkání v sobotu od 15 hodin proti Gruzii, Anglie půjde do akce už ve čtvrtek a od 18 hodin vyzve Dánsko, které v prvním utkání remizovalo se Slovinskem 1:1.

Jisté je, že londýnské hospody se v tento čas zase zaplní lidmi v dresech, kteří hlasitě poženou svoje oblíbence za vítězstvím. Určitě i tentokrát se několikrát ozve oblíbená fráze „It’s coming home“. K tomu ale čeká fotbalisty z britských ostrovů ještě dlouhá cesta.