Frankowski to neměl jednoduché. Slavia potřebovala vyhrát, Plzeň bránila. Nedělní zápas se i proto rozdrobil do spousty osobních soubojů. Simulace, zdržování, silné emoce. Nakonec padly dva góly, oba z penalt v samotném závěru.

Prohřešek číslo 1? Hostující Jean-David Beauguel trefil kopačkou Davida Juráska do oblasti krku. Možná rameno, možná hlava.

"Sledoval jsem míč, k zákroku došlo poté, co už byl mimo," vysvětloval rozhodčí. Nehrálo se čtyři minuty, zasáhl videorozhodčí.

Březová (v zeleném) uspěla v dohrávce v Nejdku, vyhrála 3:1.
Rozhodčí se bál o život, fotbalista jej honil v autě. Skandál řeší i policie

Prohřešek číslo 2? Domácí Oscar Dorley ve vápně zablokoval Mateje Trusu. Podle televizních záběrů však nelze říct, že opravdu došlo k faulu. Podle trenéra Davida Holoubka slávistický středopolař udělal blbost, na druhou stranu bylo patrné, že plzeňský hráč ochotně padá k zemi.

"Úkolem obránce ve vápně je to, aby zahrál míč, což se nestalo. Tady natáhl nohu, čímž vychýlil soupeře z rovnováhy. Penalta," sdělil Frankowski, jenž na evropské scéně, nepočítáme-li mládežnické šampionáty, odřídil na čtyři desítky zápasů. Pískal třeba Sevillu nebo Arsenal.

Moc fanoušků v Edenu nezískal. Slávisté se vztekali, že se nešel podívat na video. "Nelíbilo se mi to," poznamenal kouč domácích Jindřich Trpišovský.

Z pohledu rozhodčího

Frankowski ale neslyšel jen kritiku, nezaujaté fanoušky potěšilo to, že přišel přišel před kameru stanice O2TV Sport a vysvětlil sporné situace ze svého pohledu. To je posun oproti předchozím ročníkům. 

Přesto je zřejmé, že šéf rozhodčích Radek Příhoda poděkuje sousedům z Polska (přijeli na tři zápasy) a tím zprvu líbivý experiment s pomocí skončí.

Kapitán Slavie Stanislav Tecl diskutuje s polským sudím Bartoszem Frankowskim.
Hit ligy? Divočina v polské režii. Trpišovský: Mně se způsob rozhodování nelíbil

To, že zbývající zápasy této sezony budou v české režii, naznačili na Strahově hned v pondělí ráno.

Na středeční finále Mol Cupu mezi Slováckem a Spartou totiž komise rozhodčích nominovala Ladislava Szikszaye. To je český sudí. Nepříliš zkušený, na ligové scéně absolvoval jen šestnáct utkání (patnáct v této sezoně).

Zajímavost? V dubnu pískal jak mač Sparty se Slováckem (3:1), tak senzaci Hradce proti Slavii (4:3). Podle všeho získal důvěru. 

Zásadní poznámka: na finále dohlédne i videorozhodčí.

Komuniké: Penalty nezapadly do kontextu utkání
Komise rozhodčích v pondělí odpoledne přispěchala s trochu netradičním vyjádřením. "Na písemnou žádost obou klubů byl na utkání pozván zahraniční rozhodčí. Dle názoru KR FAČR ani jeden pokutový kop, který nařídil, nezapadl do kontextu celého utkání. Vzhledem k tomu, že se jednalo o zahraničního rozhodčího FIFA, nebudeme jednotlivé situace detailněji veřejně analyzovat."