Favorita před sobotním třaskavým derby, které od sedmnácti hodin hostí Městský stadion Miroslava Valenty, není třeba hledat dlouho. Čísla totiž mluví jasně. Čtvrté Slovácko letos získalo neuvěřitelných šedesát bodů, přepsalo řadu klubových rekordů. V tabulce za sebou nechalo Plzeň, Liberec, Baník i další ambiciózní mančafty.

Kdežto ševci zase paběrkovali. Po slušném podzimu se na jaře znovu soužili, a byť se v předstihu zachránili, na výhru čekají od 13. března, dlouhých deset zápasů.

Dvaatřicet bodů a jen třicet vstřelených branek letos na udržení v nejvyšší soutěži Fastavu stačilo, v příštím ročníku FORTUNA:LIGY se ale musí zlepšit, jinak může mít větší problémy.

Podle bývalých hráčů a trenérů Slovácka i Zlína se však rozdíly v derby mažou, vyhrát v nich může i outsider, což potvrzují právě slova expertů Deníku Bronislava Červenky, Petra Slončíka, Františka Komňackého, Jana Kameníka nebo Vladimíra Malára.

„Derby určitě bude mít náboj. Díky tabulkovému postavení a aktuální formě obou mančaftů mírně favorizuji Slovácko. Na druhé straně toto utkání je tak specifické, že dosavadní výkony ani výsledky nebudou hrát takovou roli. Utkání rozhodnou detaily a vyhraje ho ten, kdo v něm bude poctivější, lépe naladěný a v lepší formě,“ míní kroměřížský trenér Bronislav Červenka, jenž v hráčské kariéře prošel oběma kluby.

V minulosti působil také v Drnovicích a Ostravě. Mistra Ázerbájdžánu s Interem Baku letošní tažení Slovácka překvapilo. „Podle mě to ani sami lidé v klubu nečekali. Ale i z venku bylo vidět, že si tým za úspěchem šel, působil celistvým dojmem. Ve Slovácku se vytvořila silná parta, která šlapala. I když všechno nebylo ideální a klub třeba není tak finančně zajištěný jako někteří jiní soupeři, Slovácko udrželo výkonnost, formu, vyvarovalo se výkyvům, což nakonec rozhodlo,“ pronesl Červenka.

Také Jan Kameník v minulosti působil na Letné i v Uherském Hradišti. Stejně jako kolegové se ale přiklání k názoru, že derby nemá favorita.

„Slovácko je na tom po sportovní formě a výsledkově lépe. Dokáže vyhrávat i těžké zápasy. Nemá dlouhodobé výkyvy. Naopak Zlín čeká na výhru dlouho, což je i jeho výhoda, protože ze statistického pohledu vítězství jednou přijít musí,“ míní současný kouč slovenského FK Pohronie.

„Oba týmy chtějí vyhrát, do zápasu vynaloží obrovské úsilí. Každý chce uspět, zakončit sezonu příjemnou tečkou, aby nastoupil na dovolenou v lepším rozpoložení,“ přidává.

Kameník ligové derby zažil jenom na lavičce Fastavu. Proto dobře ví, že motivace hráčů Zlína skolit rivala je obrovská. „Slovácko má trošku výhodu v tom, že jede na nějaké vlně, boduje,“ říká.

I podle Petra Slončíka zůstává derby otevřené. „Slovácko je papírovým favoritem, čtvrté místo má jisté. Zlín je zase zachráněný, mužstvo se pod trenérem Honzou Jelínkem uvolnilo. Proti Liberci šlo vidět zlepšení po herní stránce. Oba týmy jsou bez tlaku, může to být dobrý fotbal s nábojem,“ věří trenér divizního Slavičína.

Ševce předem neodepisuje ani František Komňacký. „Derby nemá favorita, i když současná forma a pohoda nejen v mužstvu, ale vlastně v celém klubu rozhodně stojí na straně Slovácka, které určitě bude chtít doma zápas zvládnout a vyhrát,“ míní legendární trenér.

„Derby je zápas. který se v Uherském Hradišti hraje vlastně jenom jednou za rok. Navíc po rozvolnění opatření na stadion může i část fanoušků. I kvůli nim se bude chtít Slovácko rozloučit se sezonou tím nejlepším možným způsobem. A byť nesázím, tipuji výhru rozjetého domácího souboru,“ přiznal mistr ligy s Ostravou a Ružomberokem.

Zato někdejší ligový kanonýr Synotu i Zlína Vladimír Malár očekává triumf čtvrtého týmu tabulky.

„Mančafty v posledním kole už nemají moc o co hrát. Slovácko ale jistě bude chtít podtrhnout tu veleúspěšnou sezonu vítězstvím nad rivalem ze Zlína v derby. Myslím, že formu na to mají. Slovácko se tentokrát sveze na vlně euforie, zvítězí a navýší svůj bodový účet,“ je přesvědčený rodák z Hrušek na Břeslavsku.

Od Fastavu už žádný velký výkon neočekává. „Já už si říkám, že by se Pražské jaro mělo přejmenovat na Zlínské jaro,“ vtipkuje. „Ševci už jsou rádi, že sezonu mají za sebou a všechny síly budou nyní směřovat k dalšímu ročníku,“ míní Malár.


Načítám výsledky …

Načítám tabulku …