„Odvolávám, co jsem odvolal a platí to, co platit nemělo. Příměr z jedné krásné české pohádky jsem použil úmyslně. Měl jsem to štěstí (i když štěstí asi není to správné slovo) sledovat většinu utkání v týdnu i o víkendu. A tak mě napadlo, co ještě fotbalem zažijeme.

Herecké výkony mnohých hráčů se už stali folkrorem a diváky skutečně pobaví, ale teď přišel na scénu nový hráč a ten diváky nejen pobaví a rozčílí, ale hru mu i často znechutí. Na dresu nosí nápis VAR a tento dres mnohdy nosí slepci, čarodějové a kouzelníci.

Svoji neskutečnou mocí udělal z hlavního rozhodčího figurku šaška a pomezní rozhodčí se stali pouhými mávači autů. Sudí vždy byli terčem kritiky a jejich výkony byly mnohdy zoufalé, ale zoufalé byly i výkony hráčů. To vše vždy bylo součástí hry zvané fotbal.

Píší tyto řádky s vědomím, že se mnou řada čtenářů nebude souhlasit, ale jsem přesvědčen o tom, že si musí položit stejnou otázku jako já.

Je VAR skutečně nejlepší přítel fotbalu? Milimetrové počítačové ofsajdy, záhadné penalty, mnohaminutové čekání na rozsudek, který mnohdy přichází pozdě nebo nemá ani logiku.

Ortodoxní zastánci VARu namítnou, že v tenisu existuje Jestřábí oko, ale tam není o čem diskutovat, lidský faktor je zcela vyloučen.

V hokeji a volejbal začala existovat tzv. trenérská výzva, ale její použití je limitované a zneužití trestáno. Zamyslel jsem se nad tím, jak bude vypadat utkání v házené, až se tato technika dostane až tam. Nepředstavitelné.

Přesto všechno si myslím, že technika ve sportu bude dál jeho průběh ovlivňovat. O tom, jestli je to to pravé ořechové, se budou vést dlouhé rozpravy a mnoho věcí se bude muset ještě doladit. Věřme jen, že ku prospěchu sportu a fotbalu zvlášť.

K napsání výše uvedeného mě vlastně donutily i některé zápasy minulého týdne. Většina z nich dopadla podle plánu. Nejdříve ke Slovácku.

Trochu zvláštní penalta Brnu moc neublížila a opět se ukázalo, že pro domácí se stává klíčovou postavou Lukáš Sadílek. Dvě nádherné přihrávky = dva góly.

V Plzni to v prvním poločase ze strany Slovácka bylo tragické. 5:0 pro domácí by bylo ještě milosrdné, ale přesto mohli hosté těsně před koncem vystřelit bod.

Druhé mužstvo regionu, Fastav Zlín „opět nezklamalo“. Na Slavii pobavily snad jen dvě penalty. Obě nejdřív byly, potom nebyly a divák nevycházel z údivu, zvlášť když si rozhodčí zahrál na karetního kouzelníka.

V neděli si do Zlína přijely zatrénovat Pardubice. 0:4 je ještě pro Zlín přijatelný výsledek.

A když jsme u Pardubic. V týdnu odehrály zajímavý zápas se Spartou a přesto, že v hlavní roli byl opět VAR a jeho dvě penalty, každý musel uznat, že na Pardubice, a to jsem již několikrát zmiňoval, se hezky divá.

No a příští víkend se podíváme, jestli si Brno remízou s Teplicemi skutečně vyplnilo lístek do druhé ligy.“

Autor Stanislav Sadílek je bývalým fotbalistou a trenérem


Načítám výsledky …

Načítám tabulku …