Na stadionu Jožky Silného se představí 24 týmů, které pořadatelé rozdělili do čtyř základních skupin, z nichž první dva postoupí do Zlaté skupiny o vítězství v turnaji. Další týmy se pak utkají o umístění ve Stříbrné (9. – 16. místo) a Bronzové (17. – 24. místo) skupině.

Před vlastním publikem bude bojovat i domácí Hanácká Slavia Kroměříž. Kategorie U10 se na finálovém klání představí vůbec poprvé.

Starší dorost Kroměříže udolal Slovácko 1:0.
Objektiv Mojmíra Zapletala: Starší dorost Kroměříže udolal Slovácko B

„Jsme moc rád, že se zúročila tříletá práce původního týmu, který ještě v posledních měsících doplnili také hráči z okolních klubů. Doufejme, že to bude povzbuzení i pro další kluky z této skupiny, kteří se nakonec nedostali do nominace, i další mládežnické kategorie Hanáků,“ uvedl Radovan Budín. Trenér dorostu má v klubu na starosti PR a marketing.

Kroměřížští se na domácí akci pečlivě chystají a velmi těší. „Hráči i realizační tým si chtějí tento svátek fotbalu užít a budeme velice rádi za bouřlivou kulisu při svých utkáních,“ prohlásil Budín.

V sobotní základní skupině D narazí Kroměříž na Bohemians Praha, Pardubice, Liberec, Olomouc a Meteor Praha.

Na Hanou dorazí i naděje Slovácka, Sparty, Baníku Ostrava či dívky Slavie.

Ambasadorem tohoto ročníku je historicky nejlepší střelec české fotbalové reprezentace Jan Koller, který by měl být na turnaji přítomen.

„Musím klukům tiše závidět, že jsou pro ně organizované takové turnaje. V naší době, to nebylo na takové úrovni. Hrál jsem okresní turnaje, ale nebylo to v rozsahu, abychom se měřili s týmy z celé republiky, a k tomu jsem hrál ještě za školní výběry. Je kouzelné, že kluci z menších klubů se můžou měřit s hráči z českých velkoklubů a zjistit, že na tom nejsou nijak špatně a vyplatí se ve fotbale pokračovat a něco dokázat. A na Planeo Cuou vidíme, že velkokluby to proti těm menším nemají jednoznačné,“ říká populární kanonýr Jan Koller.

Do projektu se aktivně v rolích podporovatelů nebo ambasadorů zapojují fotbalové osobností. V Kroměříži zavítá na finálový turnaj jeden z nejlepších střelců české fotbalové historie Radek Drulák, který své nejslavnější roky prožil nedaleko od Kroměříže v Sigmě Olomouc a Drnovicích. Autor celkem 153 ligových gólů roce 1996 dosáhl se svými spoluhráči na mistrovství Evropy v Anglii na stříbrné medaile, když jejich cestu turnajem zastavili až ve finále po prohře 1:2v prodloužení Němci.

V Kroměříži nemůže stejně jako při předchozím finálovém turnaji v roce 2022 chybět bývalý brankář Zdeněk Zlámal, který má za sebou bohatou kariéru nejen v českých klubech, ale také v zahraničí, když působil v Itálii, Španělsku, Skotsku nebo Turecku. Tři důležité roky při přechodu z juniorské kategorie do dospělého fotbalu ale prožil právě v Kroměříži, odkud z 2. ligy zamířil do Sparty a později i do dalších klubů.

„Mně se ten projekt hrozně líbí. Když jsem byl malý a hrál podobný turnaj, i když ne v takovém měřítku, tak to jsou pro mě dodnes nejkrásnější fotbalové zážitky. Je dobré, že se mohou porovnávat kluci z celé republiky a zjistit, jak jsou proti velkým týmům konkurenceschopní. My jsme chodívali ven a měli jsme volný způsob hraní fotbalu a teď je už všechno více organizované. Jsem z Hulína, což je okres Kroměříž, tady jsem doma, tady jsem vyrůstal. V Kroměříži jsem odehrál spoustu utkání a jsou to zážitky, na které se nedá zapomenout,“ řekl lokální patriot Zdeněk Zlámal.

Dvoudenní klání startuje v sobotu v 9.30, odpolední program začíná ve 14.05 a končí v sedmnáct hodin.

V neděli se pokračuje od 8.30, slavnostní vyhlášení bude v 16.30.

Veškeré informace o turnaji najdete zde