Na Hanou dorazí členové Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL z Česka i jejich kolegové z obdobného klubu na Slovensku, akce se ale zúčastní i legendární fotbalisté, členové týmů, které získávaly medaile na velkých turnajích.

K vidění budou stříbrní z Chile 1962 i z Tokia 1964, zlatí medailisté z Eura 1976 i olympiády 1980 i vicemistři Evropy z roku 1996. Navíc se mezi hosty objeví i trenéři Karel Brückner, Jaroslav Šilhavý, Petr Uličný, nedávný reprezentační kapitán Vladimír Darida, v jednání je přítomnost i současného kapitána reprezentace Tomáše Součka, brankáře Tomáše Vaclíka i kanonýra Patrika Schicka.

Kroměříž je ideální volbou pro toto setkání. Místní rodák a patriot Josef Silný, držitel stříbra z MS 1934 v Itálii, útočník, který v padesáti mezistátních zápasech nastřílel osmadvacet branek, majitel ligových titulů se Slavií a se Spartou, se stal historicky prvním střelcem, který dosáhl mety 100 ligových branek.

Stalo se 16. října 1932 v utkání Sparty proti Slavii, kdy v první minutě derby překonal Františka Pláničku a přispěl k výhře 2:1.

V sobotu 18. června se na stadionu v Kroměříži uskuteční unikátní setkání fotbalistů několika generací z Česka a ze Slovenska.V sobotu 18. června se na stadionu v Kroměříži uskuteční unikátní setkání fotbalistů několika generací z Česka a ze Slovenska.Zdroj: archiv, fotbal.cz

Fotbalové odpoledne, na které se již prodávají vstupenky v síti Ticketportal, začne právě odhalením pamětní desky u brány stadionu, který od tohoto okamžiku ponese jméno Jožky Silného.

„Je to důkaz toho, že si město váží svých rodáků, kteří něco významného dokázali a kteří přispěli k propagaci a šíření dobrého jména Kroměříže doma i ve světě,“ uvedl na tiskové konferenci v Praze starosta města Jaroslav Němec.

Vrcholem odpoledne bude utkání ligových kanonýrů Česka proti kolegům ze Slovenska. V něm se představí například David Lafata, Jan Koller, Radek Drulák, Horst Siegl, Pavel Kuka, Ladislav Vízek, či Ivan Hašek.

Nechybí ani autor slavného bělehradského dloubáku Antonín Panenka. „Na červnové setkání kanonýrů v Kroměříži se samozřejmě moc těším. Potkám se zde se spoustou kamarádů a přátel. S těmi ze Slovenska, se kterými jsme společně hrávali za československou reprezentaci, to bude po delší době. Dodnes mi vadí, že jsme se rozdělili… Na hřišti bych se měl objevit dokonce ve dvou týmech. V předzápase totiž nastoupí stará garda Bohemky proti staré gardě domácí Hanácké Slavie. Za kanonýry si zakopu premiérově, protože teprve před pěti lety po změně statutu Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL se mi započítalo i 63 gólů, které jsem na konci kariéry nastřílel za Rapid Vídeň v rakouské lize. A tak jsem až v důchodovém věku vstoupil mezi stovkaře,“ usmívá se hrdina z Bělehradu.

Přítomni ale nebudou jen členové klubu kanonýrů, ale i další významné osobnosti tuzemského fotbalu. Do Kroměříže dorazí držitelé stříbra z MS v Chile 1962 Josef Jelínek i Jozef Štibrányi, stříbrní olympionici z Tokia 1964 Ján Geleta a Jan Brumovský.

Z mistrů Evropy 1976 se chytají na Hanou Kroměříže například Ivo Viktor, Karol Dobiaš, Zdeněk Nehoda, Ján Švehlík, Jozef Čapkovič, Ján Pivarník či Ladislav Jurkemik a v jednání jsou další, například kapitán Anton Ondruš.

Ze zlatých olympioniků 1980 se akce zúčastní například autor finálového gólu Jindřich Svoboda, jeho kolegové z Brna Josef Mazura a Rostislav Václavíček, Verner Lička, Oldřich Rott či František Štambacher. Těšit se diváci mohou i na stříbrné hrdiny z Wembley 1996 Vladimíra Šmicera, kapitána Miroslava Kadlece, Radoslava Látala a další.

V sobotu 18. června se na stadionu v Kroměříži uskuteční unikátní setkání fotbalistů několika generací z Česka a ze Slovenska.V sobotu 18. června se na stadionu v Kroměříži uskuteční unikátní setkání fotbalistů několika generací z Česka a ze Slovenska.Zdroj: plakát pořadatele

„Naši fotbalisté napříč generacemi dosáhli celé řady úspěchů a Fotbalová asociace ČR si uvědomuje jejich význam a velmi si jich cení. Právě nedávno jsme představili nové logo reprezentace a novou identitu s názvem HRDÍ LVI. Máme být skutečně na co hrdí a víme, že je potřeba nezapomínat na legendy, které se o úspěchy postaraly. Akce Kanonýři v Kroměříži, pořádaná u příležitosti padesátého výročí vzniku Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL je příkladem a ukázkou, že na bývalé fotbalisty myslíme. Setkání střelců, kteří dosáhli úctyhodného počtu sta a více ligových branek, ale i medailistů z významných turnajů, umožní jednak oživení starých známostí mezi fotbalisty, kteří se třeba léta nepotkali, ale také představí celou plejádu slavných a úspěšných hráčů veřejnosti ze širokého okolí Kroměříže. Právě vedení města bych rád poděkoval za aktivitu, vstřícnost a množství práce, kterou zajištění tohoto projektu věnovali a věnují,“ uvedl na svazovém webu první místopředseda fotbalové asociace Jiří Šidliák.

Součástí bohatého doprovodného programu je utkání starých gard Hanácké Slavie Kroměříž a Bohemians Praha, v jejichž dresu Jožka Silný končil svoji ligovou kariéru před návratem domů, kde pokračoval v divizi až do svých čtyřiceti let.

Moderátorem akce je Libor Bouček. Pro fanoušky bude připravena tombola čítající symbolicky padesát hodnotných cen, například podepsané dresy ligových týmů, fotbalové publikace apodobně. Vstupenkou bude číslovaný výpravný bulletin.

Přítomní budou moci získat autogramy svých oblíbených hráčů, pořídit si upomínkové předměty, jako odznak vyrobený speciálně pro setkání, kalendář na rok 2023 s kresbami populárního Petra Urbana nazvaný Když míří kanonýři, fotbalové publikace a další zajímavé předměty.