„Zde je přetlak, požadavek zástupců klubů, dlouhodobě suverénně největší. Na čtrnáct míst jsme i letos zaznamenali 18 žadatelů,“ upřesnil Stanislav Travenec, předseda Sportovně-technické komise Zlínského Krajského fotbalového svazu.

Klíč výběru má v tomto případě STK už nějaký čas nastavený. „Protože je tento stav - přetlak v posledních letech pravidlem, tak STK vybrala kritéria a stanovila pravidla, podle nichž se hodnotí jednotlivá mužstva. Jedním z nich je, že se při povinném přesunu do jiné třídy musí absolvovat pouze jeden ročník a tím se mužstva v "nechtěné třídě" vystřídají,“ pustil se do vysvětlování Travenec. „Vzdálenost je důležité kritérium, ale není jediné. Dalšími neméně důležitými složkami jsou sportovní hledisko, tedy pořadí po skončení soutěže, ale také počet a kvalita mládežnických mužstev. Složením těchto pravidel vyšlo trio „postižených“ - 10. Kostelec, 9. Slušovice B a 7. Veselá,“ doplnil šéf STK.

I přes minimální změny vyplývající ze sestupů, kdy z moravských soutěží (divize) do krajské nesestoupil žádný tým, došlo k několika nečekaným pohybům.

Zatímco v krajském přeboru postup rády přijaly Kvasice a o soutěž níže se musela poroučet Francova Lhota, ze dvou skupiny I. A třídy právo postupu z prvního místa využila jen rezerva Kroměříže. „V áčku první Kateřinice (62 bodů) i bodově z druhých míst lepší rezerva Valašského Meziříčí (57) postup odmítly. Naopak zájem potvrdily až další v pořadí oslovené Kunovice (54),“ upřesnil Travenec.

V I. B třídě možnost postupu využily všechny vítězné celky skupin – Horní Bečva, Tečovice i Uherský Ostroh.

Ač se Zborovice udržely v I. A třídě, nakonec jako jediné se rozhodly pro dobrovolný sestup až do okresního přeboru Kroměřížska. Zde tak vedle vítězných Rymic přijala nabídku k postupu do „kraje“ i druhá Lubná. „Naopak uvolněné místo v I. A třídě přijaly až Zdounky (49 bodů), když předtím odmítly nabídku na druhé příčce lépe bodující Holešov B (55) a Ludkovice (51),“ potvrdil šéf STK. „Druhým celkem, který dobrovolně opustil I. A třídu, byly Těšnovice, které se ale přihlásily jen o soutěž níž, do I. B třídy. Na jejich místo pak přijala postup Bynina (47), když předtím odmítly možnost jít výše Březnice (50) a Buchlovice (47).

Z okresních soutěží vedle již zmíněných Rymic a Lubné z Kroměřížska postoupily SK Zlín, Hluk B, Hovězí a také ve vsetínském okresním přeboru druhá Hošťálková. „Vystřídala Prlov, který se přihlásil do okresních soutěží na Valašsku,“ doplnil Stanislav Travenec.

Rozlosování soutěží KFS Zlín pro sezonu 2024/25 (podle abecedy):
Krajský přebor
: Boršice, Brumov, Bystřice p. H., Hluk, Hrachovec, Kunovice, Kroměříž B, Luhačovice, Morkovice, Napajedla, Nevšová, Osvětimany, Slušovice, Štítná n. Vl.
I. A třída
SKUPINA A:
 Bynina, Dolní Bečva, Franc. Lhota, Horní Bečva, Juřinka, Kateřinice, Podlesí, Prostř. Bečva, Rožnov p. R., V. Karlovice, Val. Meziříčí B, Val. Polanka, Vidče, Vigantice.
SKUPINA B: Bojkovice, Dolní Němčí, Horní Lideč, Lidečko, Mladcová, Nedachlebice, Nedašov, Nivnice, Staré Město, Šumice, Tečovice, Uh. Ostroh, Újezdec, Zdounky.
I. B třída
SKUPINA A:
 Brumov B, Bylnice, Halenkov, Hošťálková, Hovězí, Choryně, Jablůnka, Kostelec, Poličná, Ratiboř, Slušovice B, Val. Příkazy, Veselá, Vlachovice.
SKUPINA B: Březnice, Dolní Lhota, Fryšták, Holešov B, Hvozdná, Chropyně, Ludkovice, Lužkovice, Malenovice, Příluky, Rymice, SK Zlín, Těšnovice, Tlumačov.
SKUPINA C: Buchlovice, Hluk B, Koryčany, Lhota, Lubná, O. N. Ves, Ořechov, Polešovice, Prakšice,  Slavkov, Topolná, Vlčnov, Záhlinice, Zlechov.