Doba, kdy v zimních měsících na českém venkově nebylo pro samý uhelný kouř vidět přes silnici, je už naštěstí pryč. Popularita uhlí jako nejdůležitějšího paliva končí, střídají jej modernější způsoby vytápění - tepelná čerpadla nebo aspoň modernější kotle na pelety.

Topit ve starých kotlích škodlivých životnímu prostředí bude po dvouletém posunu rozhodného okamžiku zakázáno od 1. září příštího roku. Zákaz se bude týkat kotlů 1. a 2. třídy. Tomu, kdo bude stále topit ve starém, bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun. A to opakovaně. Více se o blížících se restrikcích dočtete v tomto článku.

Přesto se vytápění uhlím ještě zdaleka nestalo věcí historie. Loni uhlím vytápěla své domovy podle statistiků desetina českých domácností. Co jejich majitele na uhlí stále přitahuje? Je to pochopitelně jeho cena. I když za uplynulé desetiletí zdražilo téměř na trojnásobek, pořád jde o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění.

„U ceny záleží na tom, kde lidé uhlí nakupují. Pokud je to v lokálních místních uhelných skladech, cena v nich řádově vzrostla na dvojnásobek. Asi trojnásobně se jim uhlí prodražilo, pokud si je nechají posílat třeba přes e-shopy,“ upřesnil konstruktér kotlů a odborník portálu TZB-info.cz přes vytápění Zdeněk Lyčka.

Nejvíce tak jako kdysi v dobách našich babiček ušetří ti, kdo své zásoby uhlí na příští zimu doplní ihned po skončení té předchozí, nejpozději v létě. V té době je totiž kvůli slabší poptávce obchodníci prodávají nejlevněji, často v akcích s velkou slevou. Více o včasných nákupech uhlí jsme psali ZDE.

Jak přeměnit uhelnou kotelnu na automatickou peletovou:

| Video: Youtube

Domácnostem vytápějícím uhlím se vyplatí sledovat, jak dlouho budou fungovat tepelné elektrárny. Uhlí pro ně je totiž v Česku zatím dost, a pokud se bude těžit pro potřeby energetiky, zůstane jej dost v rozumné ceně i pro domácí malé odběratele.

Druhy uhlí:

Černé uhlí
– je starší a kvalitnější. Obsahuje totiž cca 75 – 90 procent uhlíku. Čím má vyšší obsah uhlíku, tím nižší je obsah prachové složky, a tím větší je tedy jeho výhřevnost. Doluje se v hlubinných dolech, často v kilometrové hloubce. Také proto bývá dražší.

Hnědé uhlí – je mladší a méně kvalitní. Kromě uhlíku totiž obsahuje velké množství různých příměsí a také vody, proto má nižší výhřevnost. Jeho dobývání je snazší, protože se doluje v povrchových dolech. Bývá tedy levnější než černé uhlí.

Jaké uhlí si můžete vybrat u obchodníků:

- briketa (velikost nad 100 mm)
- kostka (zrnitost 40 – 100 mm) vzhledem ke své velikosti dokáže déle žhnout
- ořech 1 (zrnitost 20 – 40 mm) vhodný do kotlů s jemnějším roštem
- ořech 2 (zrnitost 10 – 20 mm) používá se do automatických kotlů se zásobníkem
(rozměry jsou orientační, jednotliví prodejci mohou používat vlastní klasifikaci)

Zdroj: cenyenergie.cz, Deník

Kdy a jak se kontroluje bezpečnost kotlů a komínů

• Povinné revize se provádějí po výměně kotle (kamen), po rekonstrukci komína anebo jeho vložkování.

• Kontroly spalinových cest jsou při vytápění uhlím povinné po vyčištění komína každý rok. V případě kotlů jsou pravidla mírnější, jejich majitelé si je musí nechat zkontrolovat jednou za tři roky.

• Kontroly mohou provádět pouze oprávněné osoby – u komínů kominíci, u kotlů odborníci proškolení výrobcem zařízení, kteří od něj dostali oprávnění k instalaci, provozu a údržbě daného kotle.

• Na základě kontroly vypracují tito kontroloři zprávu o jejím provedení, která je v případě požáru či havárie nezbytným dokladem pro pojišťovnu.

• Doklad o kontrole kotle si může vyžádat také obecní úřad obce s rozšířenou působností. Provozovatel kotle jím poté prokáže, že je zdroj vytápění instalován, provozován a udržován v souladu se zákonem o ochraně životního prostředí.

| Video: Youtube

close Šetříme za energie info Zdroj: Deník zoom_in Šetříme za energie Šetříme za energie

Nová topná sezona je tu. Jak ušetřit? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů topení? Kde získat peníze na nové topidlo? Deník.cz opět přináší seriál Šetříme za energie. Každou sobotu v novinách a na webovém speciálu zajímavé rady a tipy pro majitele domů a bytů.