Na velikosti nezáleží

Prodlužovací kabel může být pomocníkem při řešení problému s nedostatkem zásuvek v domácnosti. Většina lidí však neví, že tato užitečná zařízení jsou určena pouze pro manipulaci s elektronikou, která vyžaduje malý výkon.

„Prodlužovací kabel zvládne elektroniku s nízkou spotřebou, jako jsou tablety, notebooky, lampy a chytré telefony. Když však zapojíte spotřebič, který ke svému správnému fungování vyžaduje hodně elektřiny, riskujete přetížení prodlužovacího kabelu a vznik požáru,“ upozorňuje web elektrikářské společnosti East-West Electric.

Jak vybrat prodlužovačku:

| Video: Youtube

Podle odborníků obecně platí, že nejnáročnější energetickou operací je přeměna elektřiny na teplo. Všechny domácí elektrospotřebiče, které generují teplo, by tedy měly mít samostatnou zásuvku. Na jejich velikosti přitom nezáleží, platí to pro velká i malá zařízení.

Velké kuchyňské spotřebiče

Velké kuchyňské spotřebiče, jako jsou lednice nebo myčky nádobí, jsou vysoce výkonné spotřebiče, které prodlužovací kabel velmi snadno přetíží. „Tyto velké spotřebiče potřebují vlastní vyhrazenou zásuvku,“ uvádí East-West Electric.

  • Ledničky a mrazničky jedou v domácnosti čtyřiadvacet hodin denně a vypínáme je jen občas. Vyžadují stálý výkon, jenže prodlužovací kabely jim požadovanou stabilitu nemusí poskytovat. Riskujeme tedy poškození spotřebiče i zvýšenou spotřebu energie.
  • Pračky se svými proměnlivými potřebami napájení mohou namáhat prodlužovací kabely, což ovlivňuje jejich výkon a bezpečnost.
  • Myčky nádobí stejně jako pračky vyžadují i ​​myčky konzistentní napájení a měly by být připojeny přímo, aby se předešlo možnému nebezpečí.

Malé kuchyňské spotřebiče

I malý kuchyňský spotřebič může ke svému fungování potřebovat hodně energie, takže stejně jako u velkých spotřebičů by měl mít při používání vyhrazenou vlastní zásuvku. To platí pro kávovary, mikrovlnné trouby, toustovače, mixéry i pomalé hrnce.

close Kadeřnické přístroje, jako jsou kulmy, žehličky na vlasy a vysoušeče vlasů, do prodlužovacího kabelu nepatří. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Kadeřnické přístroje, jako jsou kulmy, žehličky na vlasy a vysoušeče vlasů, do prodlužovacího kabelu nepatří

  • Mikrovlnná trouba je zázrakem moderní techniky. „Příprava jídla, rozmrazování, vaření a ohřívání jídla zvládne ve zlomku času, který vyžaduje konvenční trouba. Ale všechna ta úžasná činnost vyžaduje více energie, než může poskytnout napájecí kabel,“ píše web Bob Vila,  který se zaměřuje na rady do domácnosti. Mikrovlnné trouby generují intenzivní teplo a vyžadují přímý zdroj energie, aby fungovaly efektivně. Prodlužovací kabely mohou ohrozit jejich výkon a představovat bezpečnostní rizika.
  • Kávovary, i když jsou zdánlivě neškodné, mohou během provozu odebírat významné množství energie. Přímé připojení zajišťuje jejich bezpečnost a optimální výkon.
  • Toustovače rovněž mohou být náročné na spotřebu energie, zejména větší modely. „Pokud jste někdy nahlédli do toustovače, abyste odstranili obzvlášť tvrdohlavý kus spálené kůrky, víte, že uvnitř je v podstatě svazek drátů, které se při práci doslova rozžhaví, aby se chléb opékal,“ vysvětluje web Bob Vila. Přímé připojení toustovače do zásuvky tak snižuje riziko požáru spojené s přetíženými prodlužovacími kabely.
  • Ohřívače vody jsou zařízení s vysokým výkonem. Jejich zapojení do prodlužovacích kabelů může vést k přehřátí a zvýšené spotřebě energie, takže hrozí nebezpečí požáru.
  • Pomalý hrnec. Když zapojíte svůj takzvaný pomalý hrnec do prodlužovacího kabelu, abyste uvolnili zásuvku pro další spotřebiče na desce, neděláte dobře. Tato varná zařízení vyžadují více „šťávy“ po dlouhou dobu. A protože přitažlivost pomalého hrnce spočívá v tom, že může fungovat bez dozoru, je lepší s prodlužovacím kabelem neriskovat. 

Prodlužovačka:

Přístroje pro úpravu vlasů

„Někoho to možná překvapí, ale kadeřnické přístroje, jako jsou kulmy, žehličky na vlasy a vysoušeče vlasů, ve skutečnosti vyžadují hodně energie, aby byly tak horké, jak jejich fungování vyžaduje. Proto je třeba zapojit je do samostatné zásuvky,“ píše East-West Electric.

Samostatné připojení chtějí také klimatizace a prostorová topidla. Oba typy přístrojů mají velkou spotřebu energie, takže hrozí přetížení prodlužovacích kabelů.


Nahrává se anketa ...

S prodlužovačkou zacházejte opatrně

Prodlužovací kabely by si lidé měli kupovat pouze kvalitní.

close U zamotaného kabelu hrozí větší riziko přehřátí. info Zdroj: Shutterstock zoom_in U zamotaného kabelu hrozí větší riziko přehřátí „Ujistěte se, že váš prodlužovací kabel má pojistku. Pojistka zajistí, že pokud se váš prodlužovací kabel přetíží, vypne se,“ radí společnost Hawkesworth, která se zabývá testováním elektrických přístrojů.

Nezakrývejte prodlužovací kabely kobercem nebo dekou. To může nejen zvýšit riziko přehřátí a poškození přívodního kabelu, ale může také představovat nebezpečí zakopnutí. Větší možnost přehřátí hrozí také u zamotaného nebo zauzleného kabelu.

Samozřejmě nedávejte prodlužovací kabel ani tam, kde by se mohl namočit. Pokud potřebujete natáhnout prodlužovačku v koupelně, ujistěte se, že podlaha není mokrá.

Pokud prodlužovací kabel potřebujete používat venku, vyberte ten, který byl speciálně navržen pro venkovní použití.

Jestliže je prodlužovací kabel horký na dotek, ihned jej i připojené zařízení odpojte z elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Jak uklidit za 15 minut_video | Video: Deník/Jiří Štraub