Konkrétně by měl zákaz dopadnout na nejcitlivější části Prahy, jakými jsou památková rezervace, vodní toky a jejich břehy, okolí nemocnic, domovů pro seniory, zvláště chráněná území, přírodní parky či okolí areálu zoologické zahrady.

„Na přelomu roku dochází především v centru města, například na Václavském náměstí, Staroměstském náměstí a na náplavkách k živelnému a nekontrolovatelnému odpalování pyrotechnických výrobků,“ upozornila Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu/STAN), která zpřísňující návrh předložila. „Často se tak děje v těsné blízkosti jiných osob, zvířat, zaparkovaných vozidel, budov a staveb bez ohledu na jejich památkovou ochranu,“ dodala.

Ilustrační foto.
Oslavy bez dělobuchů a rachejtlí. Praha se chystá rozšířit zákaz pyrotechniky

Pyrotechnické výrobky podle ní působí zranění, šok, trauma a smrt zvířatům jak volně žijícím, tak domácím. „Výrobky také kontaminují životní prostředí,“ doplnila Marvanová.

Plánované zpřísnění pravidel je podle ní „kompromisem, který silvestrovskou zábavu zcela nezakáže“. Součástí návrhu je také úplný zákaz takzvaných lampionů štěstí na celém území metropole.

Za podporu vyhlášky poděkoval jménem všech ochránců přírody a pražské zoo její ředitel Miroslav Bobek. „Velmi si tohoto kroku vedení města vážím,“ prohlásil.

Novoroční videomapping na budovu Národního muzea 1. ledna 2020 v Praze.
Nuda. Strašný. Ostuda. Jak Pražané spílají Hřibovi kvůli náhradě ohňostroje