Kategorie F4 je na Fujitově stupnici druhá nejničivější. Vítr při ní dosahuje rychlosti až 418 kilometrů v hodině. Solidní domy srovnává se zemí, stavby se slabšími základy odnáší. Auta odmršťuje a těžké předměty přetváří v létající projektily. Tornáda o takové síle jsou v Evropě vzácným úkazem.

Vše o tornádu na jihu Moravy čtěte ZDE

Tornádu předcházela studená fronta, která se ve střední Evropě objevila už v pondělí 21. června. „Ve velmi teplém vzduchu v poli nižšího tlaku vzduchu se vyskytovaly střídavě přeháňky a bouřky na většině území. Ojediněle i s výraznými projevy nebezpečných jevů, především intenzivními a vydatnými srážkami, ale také silnými nárazy větru a většími kroupami. Ve východní části území se každý den vyskytovaly vysoké, případně tropické teploty vzduchu,“ píše se ve zprávě.

Meteorologové proto na čtvrtek předpovídali velmi silné bouřky na celém území republiky. „Ty se však začaly tvořit nejprve mimo naše území v severní části Rakouska, a to rovnou ve větším počtu. Kvůli jejich postupnému vývoji do nebezpečných rozměrů a intenzity jsme vydali varování před velmi silnými bouřkami, které mohou lokálně doprovázet přívalové srážkami, nárazy větru kolem devadesáti kilometrů v hodině a kroupami i větších rozměrů,“ uvádí zpráva.

Pás dosahoval délky 26 kilometrů 

První supercelární bouře se na jihu Moravy objevila zhruba v devatenáct hodin a deset minut. A vytvořila ničivé tornádo. „Momentálně pracujeme na výzkumu, jehož cílem je zjistit, proč jen jedna z několika supercel v dané oblasti vytvořila tornádo a zda je možné z této zkušenosti získat informace, které nám pomohou zpřesnit předpovědi nebezpečných jevů,“ dodávají ve zprávě meteorologové.

Tornádo řádilo v pásu dlouhém šestadvacet kilometrů a širokém sedm set metrů. V Hruškách, Moravské Nové Vsi, Mikulčicích, Lužicích, severní části Hodonína a Ratíškovicích si vyžádalo šest obětí, přes dvě stě zraněných a způsobilo škody v miliardách korun.

Česká republika je podle ústavu na podobné přírodní úkazy absolutně nepřipravená. „Silná tornáda jsou jedním z extrémních projevů velmi silných konvektivních bouří a jejich výskyt je velmi ojedinělý. Společnost ani stavby nejsou na tyto výjimečné situace připravené. Je tedy na místě velká obezřetnost a v případě, že je spatřeno tornádo, je nejvhodnější vyhledat vnitřní úkryt,“ uvádí zpráva.

Podrobnější hodnocení tornáda ústav připravuje.