První den byl ryze sportovní a nesl se v příjemné sportovní atmosféře, kde jsme se díky týmovému duchu snažili poznat jeden druhého. Dnem druhým pokračoval komentovanou prohlídkou města Salzkotten, kterou si pro nás připravili naši němečtí kamarádi.

Jakým však překvapením pro nás bylo, když nás vzali na „naše“ Bystřické náměstí a bystřického kozlíka! Rádi jsme přijali pozvání na krátkou besedu k panu starostovi Ulrychu Bergerovi, který nám svým barvitým vyprávěním představil vize města a jeho budoucnost.

Odpolední program nás přenesl do Wewelsburgu, kdy jsme si od anglického průvodce vyslechli zajímavosti z historie hradu. Podvečer patřil společným hrám a pikniku, připraveném rodiči na louce pod hradem. Ve středu jsme sjížděli asi 8,5 km dlouhý úsek řeky Lippe v mimořádně atraktivní přírodní rezervaci.

Rádi akcentujeme všechny naše děti, které zvládly suchou nohou nejen sjet řeku, ale především být i kormidelníky kánoí. Lekcí baseballu s profesionálním hráčem a reprezentantem Německa jsme si i přes špatné počasí užívali přímo ve sportovní hale (je pravda a musíme přiznat, že v hale, která má 200 m dlouhý tartanový povrch v patře, jsme ještě nebyli).

Poslední Salzkottenské ráno nás zavedlo opět do školy. Měli jsme možnost se zúčastnit hodin zeměpisu a dějepisu vedených v angličtině. V hodině zeměpisu jsme již ale nebyli jen diváky a zapojili jsme se aktivně do skupinové práce. Hodiny v lavicích pak vystřídal opět sport a GESA sportovní olympiáda, kde jsme opět ve smíšených skupinách vysvětlovali svým kamarádům, jaká cvičení jsme si pro ně připravili.

Přeneseno ze školního prostředí to byla pořádná výzva i makačka, ale také pocit být součástí reálného světa nadnárodní firmy, o což šlo více, než o absolutní výkony. Vyhodnocení a poslední lekce, tentokrát taneční, nás čekala před závěrečným loučením a nočním návratem do rodného kraje.

Před odjezdem domů jsme byli svědky nádherného loučení plného emocí v navázaných přátelstvích. Výměna pokračovala za dva týdny u nás v Bystřici. Pokračování příště.

Tento projekt se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.