V posledních letech Lenka Dusilová koncertovala převážně sólově. Sebevědomý a experimentální ráz jejích koncertů se promítl také do její nové desky, na kterou se čekalo dlouhých šest let. A stálo to z to! Album Řeka je nejodvážnější a nejambicióznější nahrávkou její bohaté kariéry. Vzniklo ve spolupráci s producenty z rozdílných hudebních světů: filmovým skladatelem Petrem Ostrouchovem, který se podílel například na oceňované desce Vladimíra Mišíka, a elektronickým mágem Aid Kidem.

Album je kolekcí skladeb s textem i bez textu, které se do sebe plynule vlévají a tvoří jeden celek. „Řeka je plavbou skrze různobarevné hudební imaginace, které jsou z části inspirovány příběhy a ozvěnami mé rodové linie a mou současnou realitou, ve které se učím víc věřit svým schopnostem a přírodním zákonitostem. Nemalá část materiálu vznikla též při putování po ohrožených památkách bývalých Sudet, které jsme navštívili v rámci projektu Monument/um. I jejich příběhy často rezonují s mým tématem,“ uvedla zpěvačka.

Ve Zlíně vystoupí Lenka Dusilová se svým sólovým programem ve středu 20. října v prostorách divadla Malá scéna. „Koncert se měl původně uskutečnit už v loňském roce, ale z důvodu vládního nařízení jsme byli nuceni ho přeložit. O to více se na něj i na naše posluchače těšíme,“ uvedl Michal Žáček, ředitel pořádající Agentury Velryba. Vstupenky zakoupené na původní termín zůstávají v platnosti.

Alena Zámečníková