„Každý rok se snažíme turistickou sezonu osvěžit něčím novým a s ohledem na průběh letošního roku jsme v tomto případě záměrně zvolili neorganizovanou formu zábavy ve venkovním prostředí. A protože se do tohoto nelehkého úkolu pustili dva zkušení muzikanti, jejich krátké večerní vystoupení bude určitě i kulturním zážitkem,“ prozradil místostarosta Vít Peštuka. Podle něj bude dvojici hudebníků v kostýmech doprovázet ozbrojený strážce dobové arcibiskupské gardy, která ke Kroměříži neodmyslitelně patří.

„Svou pravidelnou páteční a sobotní obchůzku skupina zahájí přibližně v 21.40 hodin fanfárou na balkonu radnice a odtud se vydá na prohlídku Velkého náměstí. Přibližně po dvaceti minutách se vrátí zpět k radnici a těsně před desátou hodinou večerní se rozloučí skladbou z kroměřížského zámeckého hudebního archivu,“ doplnil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Ponocný v minulosti plnil roli noční hlídky, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané události. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o jednoduchou požární stráž.

Jan Vondrášek