Byty jsou určeny osobám ohroženým sociálním vyloučením nebo osobám už sociálně vyloučeným. Jedná se hlavně o osoby v ekonomicky produktivní věku, které nemají v důsledku nepříznivých okolností přístup k bydlení běžně dostupnému na trhu. Vzhledem k tomu, že město Bystřice pod Hostýnem obdrželo na realizaci této akce evropské finanční prostředky, je jako příjemce dotace povinno dodržet podmínky pro nakládání s novými byty přesně vymezené poskytovatelem dotace. Dodržovat je musí minimálně po dobu udržitelnosti projektu, což je v tomto případě 20 let od ukončení jeho realizace. 

Nájemné za byt je regulované a je stanoven horní limit za 1 m2 podlahové plochy. U potenciálních nájemníků je mimo jiné sledován i průměrný měsíční příjem, který nesmí přesáhnout stanovené limity. Budoucím obyvatelům bytového domu bude dostupná podpora ve formě sociální práce, zajištěná kvalifikovanými sociálními pracovníky. 

Příprava na výstavbu bytového domu v Mlýnské ulici probíhala od roku 2017, kdy byla společností StaniOn s.r.o. zpracována prvotní studie bytové zástavby na pozemku, kde původně stával drážní domek, zbouraný městem v roce 2015. Na studii hned v roce 2018 navázalo zpracování projektové dokumentace pro společné územní rozhodnutí a stavební povolení. V září roku 2018 pak byla z rozhodnutí rady města podána žádost o dotaci do Integrovaného regionálního operačního programu, konkrétně do výzvy zaměřené na zvýšení kvality a dostupnosti služeb vedoucích k sociální inkluzi. Během roku 2019 byla dopracována prováděcí projektová dokumentace stavby a vydáno stavební povolení. Na podzim téhož roku bylo poskytovatelem dotace vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace a bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. 

V březnu 2020 byla uzavřena smlouva o dílo s vítězným uchazečem, společností STAVYMA spol. s r.o. z Otrokovic. Koncem dubna 2020 tak byly v Mlýnské zahájeny práce na novostavbě dvoupodlažního bytového domu o deseti bytových jednotkách. V každém patře vzniklo pět bytů s dispozicí 2+kk, vybavených kuchyňskou linkou se základními spotřebiči a sociálním zázemím. Nedílnou součástí investice bylo vybudování přípojek inženýrských sítí, areálového veřejného osvětlení, pochozích ploch, parkovacích stání, příjezdové komunikace, oplocení a přístřešku pro separaci odpadu s uzamykatelnou částí pro případné uložení kol. 

Stavební práce byly definitivně ukončeny v září 2021 a v listopadu byla stavba zkolaudována. Celkové náklady na stavbu dosáhly 16.348.756 Kč, z IROP byla poskytnuta dotace ve výši 12.494.120 Kč.


Kateřina Škarpichová, Městský úřad Bystřice pod Hostýnem