V současné době se v naší skupině pravidelně setkává něco kolem dvanácti až patnácti plavců. Každý rok se k nám někdo přidá a také někdo z různých důvodů skončí. Kromě toho máme docela velkou základnu spřízněných duší, kteří se k nám při různých příležitostech, jako je například Štědrý den nebo Silvestr, přidají a přijdou nás svou účastí podpořit a rozšířit tak naše řady. Já a další plavci jsme se k této partě přidali v roce 2014.

Pravidelně se noříme do ledových vod Štěrkoviště vždy od konce října asi do poloviny dubna. Vše záleží na teplotě vody. Ve zbytku roku se otužujeme dle možností individuálně. Scházíme se vždy v neděli v 15 hodin na mole u minigolfu. V naší otužilecké partě nejsme jen plavci z Otrokovic, ale jezdí za námi plavci z Kroměříže, Babic, Uherského Hradiště, Přílep a Zlína. Nejmladším otužilcem je nyní dvanáctiletý Martin Sovadina z Otrokovic, který se s námi pravidelně otužuje již více než rok. 

Rok 2021.Rok 2021.Zdroj: Otužilci v Otrokovicích

A předpoklady pro otužování? To není nijak náročné a může se s otužováním začít v podstatě v každém věku. Nejdůležitějším předpokladem je však dobrý zdravotní stav, zejména, aby bylo v pořádku srdce a také už zmiňovaná pravidelnost a vytrvalost.

Otužování jako takové je dlouhodobý proces, kterým se posilují různé vlastnosti jako například vytrvalost, pevná vůle, a také trpělivost. Při otužování je třeba postupovat pozvolně, dlouhodobě a dbát na práci s dechem a psychikou. Pouze pravidelné dlouhodobé otužování má blahodárný vliv na posílení imunitního systému a na celkovou psychickou odolnost. Lidem, kteří se pravidelně otužují se tak nastartuje soubor fyziologických a hormonálních procesů, které mají vliv na celý organismus. Při pravidelném otužování se těmto lidem snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, vyhýbá se jim různá zánětlivá a virová onemocnění a mnoho dalších pozitivních aspektů.

Renáta Straková, otužilci z Otrokovic