Zde na několika místech v okolí obce vykvétají v tuto dobu po tisících chráněné šafrány bělokvěté. Vzrůstem sice o něco menší než jejich příbuzní v Hořině, barvami květů ale mnohem sytějšími lákají nejen opylovače z hmyzí říše, ale pohladí také oko návštěvníka.
Všechny fotografie byly pořízeny v odstupu několika dnů ve druhém a třetím březnovém týdnu na lokalitě Sucháčkovy paseky. Ty leží vlastně ještě před samotnou obcí a jsou dobře označeny v mapách.
Šafrán bělokvětý je u nás nepůvodním druhem, přesto si zaslouží ochranu. Na zdejších pravidelně spásaných loukách se vyskytuje již stovky let, traduje se, že na Valašsko přišel s vojskem Napoleona Bonaparte, které si na svých taženích vozilo pro své koně také seno až z daleké Francie.
A právě s tímto senem se na Valašsko dostala semena tohoto šafránu. Pro jeho výskyt je nezbytné ruční šetrné kosení luk nebo pravidelná pastva. Šafrány se vyskytovaly i na jiných místech, ovšem s tím, jak se louky hnojily průmyslovými hnojivy a obhospodařovaly stále více za pomocí mechanizace, postupně vymizely.
Dnes je tak v okolí Lačnova najdeme především na Sucháčkových pasekách, pak také v okolí školy a ojediněle ještě na několika dalších lokalitách. Doslova na poslední chvíli se podařilo ochráncům přírody zachránit nejvýše položenou populaci tohoto druhu na Vařákových pasekách.
Tady se v roce 1997 zachovalo jen několik málo kusů této vzácné rostlinky. Jde pravděpodobně o nejvýše položenou lokalitu tohoto šafránu u nás. Spokojeně tady, dnes již v mnohem větším množství vykvétají každoročně v nadmořské výšce přes sedm set metrů.
Pokud tedy nemáte program nebo nevíte, co s volným časem o tomto víkendu, vydejte se do Lačnova. Šafrány bělokvěté vás jistě krásou svých květů bohatě odmění. A pokud nejste zrovna milovníky květin, třeba vás zaujmou Čertovy skály v Lidečku.