Logo: Co nám covid vzal, co nám covid dalZdroj: DeníkPřesněji se jedná o plavání a lední hokej.

„Celých pět měsíců jsme museli být mimo naše tradiční sportoviště – plavecké stadiony. Je to velký problém, naštěstí ale ne fatální,“ oddechl si naoko trenér a místopředseda Zlínského plaveckého klubu Aleš Macek.

Výrazně větší problém zažívá lední hokej.

S výjimkou Zlína a Vsetína na dalších osmi z deseti zimních stadionů nemají led.

„Bohužel koronavir zkrátil závěr uplynulé sezony a hlavně současnou zcela paralyzoval. A především stále nevidíme světlo na konci tunelu, neboť dokud nebudou stávající opatření ještě více rozvolněná a nebude se moci na stadionech normálně trénovat a hrát hokej, ani se nevyplatí led opět dělat. Už více jak dva měsíce jsme na suchu a růžový výhled není ani dál. Dokud se nebudou moci hrát amatérské hokejové soutěže, provoz ledu jen tréninkovým procesem mládeže neutáhneme,“ shodují se zástupci menších klubů v čele s šéfem brumovského hokeje Jaroslavem Vaňkem.

Největší problém to je pro hokejovou mládež, která s výjimkou srpna a září nemůže trénovat na pro ně potřebných bruslích na ledě. A reálně hrozí, že se hned tak nesklouznou ani v nejbližších týdnech.

„Tato sezona bude hodně ovlivněna, v zásadě odpískána, mládež s výjimkou Zlína a Vsetína tak ztratí jeden rok. Taková je tvrdá realita dnešní doby,“ nebere si servítky Vaněk, který ale věří, že dojde k nějakému kompromisu a povolí mládeži a veřejnosti více sportovat.

„Na osmi z deseti stadionů ve Zlínském kraji není led, ale všichni jsme připravení opět začít mrazit, pokud bude moci být alespoň třicet lidí na ploše,“ upřesnil Vaněk.

Podobně rozladění jsou také plavci, kteří na rozdíl od hokejistů ve většině případů bazény nevypustili, ale ani zde nemohou ve vodě trénovat všichni jejich členové.

„Kvůli současným limitům jsme přípravu omezili jen na závodní plavce. Všichni ale kvůli zhoršující situaci cítíme, že také pro ně se zase mohou zavřít bazény,“ nemá radost Macek.

„Nechápu to. Naše prostředí kvůli všem opatřením, dezinfekcím, filtrování a ionizaci vzduchu je hodně sterilní,“ zdůraznil.

Třebaže se i plavci v tomto čase snaží trénovat a připravovat, do ideálu je daleko.

„Na suchu jsme schopni pracovat na potřebné kondici, ale kontakt s vodou je jedinečný, nenahraditelný.

Při plavání ve vodě jsou zapojeny jiné svalové skupiny, jiná je koordinace a souhra. Na to neexistuje žádný trenažér,“ upozornil zkušený trenér.

„Někteří plavou venku v neoprenu, simulují plavecké pohyby s gumou, v domácích bazéncích plavou s odporem, tedy proti proudu. Ale ani zde není převod síly do vody ideální,“ doplnil Macek.

I v plavání tak byla zrušena řada závodů a výhled není růžový.

„O prázdninách jsme se v bazénech více méně udržovali a když jsme v září přidali, vše se zastavilo. Tragédii z toho neděláme, asi na žádnou věkovou kategorii současný stav nebude mít fatální následky, ale výpadek bude znát. Snad vše co nejdříve skončí,“ přeje si místopředseda Zlínského plaveckého klubu Aleš Macek..