Podzámecká zahrada je plná romantických zákoutí
KDY: denně 7-18 hodin
KDE: Podzámecká zahrada Kroměříž
ZA KOLIK: vstupné zdarma 

Podzámecká zahrada v Kroměříži je romantickým parkem stvořeným k procházkám, vnímání harmonické krásy, načerpání nových sil, občerstvení i oddechu v přírodě. Její scenérie překvapují sítí vodních kanálů a rybníků, množstvím romantických staveb a kompozic, zookoutkem a volně chovaným zvířectvem jako jsou pávi, labutě, kachny, veverky. Podzámecká zahrada (lidově Podzámka) je větší z „arcibiskupských zahrad“ v Kroměříži. Společně s menší Květnou zahradou a Arcibiskupským zámkem je od roku 1995 národní kulturní památkou a od roku 1998 je na listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Je také součástí Městské památkové rezervace Kroměříž. Přírodně-krajinářský park ve stylu anglických zahrad se nachází mezi zámkem a řekou Moravou. 

Podzámecká zahrada.Zdroj: Deník/repro

Kino Nadsklepí promítne filmy Příliš osobní známost a 1917
KDY: v sobotu 23. května 2020 v 17 a ve 20 hodin 
KDE: kino Nadsklepí v Kroměříži 

Kino Nadsklepí Kroměříž: Příliš osobní známost (17.00), 1917 (20.00)

Film Příliš osobní známost: Natálie je svobodná třicátnice. Je šťastná, má dobrou kariéru a dlouholetou nejlepší kamarádku Simonu, které se právě obrátil život vzhůru nohama. Simona je čerstvě po rozvodu a snaží se vyrovnat s tím, že její jedenáctiletý syn odchází žít k otci. Tuhle pachuť zažene seznámením s výstředním umělcem Viktorem, pro kterého se stává múzou. Viktor je však posedlý nejen Simonou, ale i sexem, což zpočátku vypadá jako vysněný ráj…

Z filmu Příliš osobní známost.Zdroj: Deník/repro

Film 1917: Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) zdánlivě nesplnitelný úkol. V nervy drásajícím závodě s časem musí zdolat nepřátelské území a doručit zprávu, která má zabránit smrtícímu útoku na stovky vojáků - mezi ohroženými je i Blakeův bratr.

Z filmu 1917.Zdroj: Deník/repro

Kino Nadsklepí promítne snímky V síti: Za školou a Judy 
KDY: v neděli 24. května od 17 a 20 hodin 
KDE: kino Nadsklepí v Kroměříži 

Kino Nadsklepí Kroměříž: V síti: Za školou (17.00), Judy (20.00)

V síti: Za školou: Tři dospělé herečky, které vypadají na 12 let, se připojí na sociální sítě, aby v přímém přenosu zažily, co se děje v online světě. V kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří si je na netu našli a napsali jim. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru nebo posílá erotické fotografie a videa. Herečky dokonce zažívají vyhrožování a vydírání. Nejsilnější momenty z oficiální celovečerní verze filmu jsou doplněny o praktické rady, návody a komentáře hereček, které si zkušeností se sexuálním obtěžováním na internetu samy prošly.

Z filmu V síti: Za školouZdroj: Deník/repro

Judy: Judy Garland je fenomenální zpěvačka a úspěšná herečka, která se již od útlého věku stává miláčkem celé Ameriky. Její talent si podmaňuje miliony diváků na celém světě. Její kariéra je doslova splněným snem. Ale všechno má svou cenu. Úspěch a sláva si vybírají vysokou daň. Její život provází osamělost, jejím démonem je alkohol a závislost na lécích. V zimě roku 1968 přijíždí Judy do Londýna, aby vystoupila na turné beznadějně vyprodaných koncertů. Docházejí jí peníze a její manželství se hroutí. Od počátku jejího celosvětového úspěchu v muzikálu Čaroděj ze země Oz uplynulo 30 let. Neodolatelným smyslem pro humor a vřelostí okouzluje všechny kolem, ať už se setkává s hudebníky, fanoušky či přáteli. Její sny o romantické lásce se zhmotňují, když potkává Mickeyho Deanse. Ale pod maskou šťastné hvězdy se skrývá křehká žena. Poté, co v záři reflektorů strávila tvrdou prací uplynulých 40 let, je vyčerpaná. Vracejí se jí vzpomínky na ztracené dětství a ze všeho nejvíc touží být doma se svými dětmi. Najde v sobě sílu pokračovat?

Z filmu Judy.Zdroj: Deník/repro

Výlet se vzpomínkou na Charlottu G. Masarykovou
KDY: celoročně 
KDE: Valašsko (okres Vsetín) 
ZA KOLIK: zdarma 

Mezi lokalitami, které rozhodně stojí za návštěvu, nesmějí chybět Beskydy. Pohoří, které vás nadchne svou až dojímající krásou, čistou přírodou a řadou zajímavých míst. Co byste řekli turistickému výšlapu se vzpomínkou na manželku prezidenta Masaryka – paní Charlottu Masarykovou?
Je takřka symbolické, že právě zde, ve Vsetínských Beskydech, v krajině, kterou miloval první prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk a jeho rodina, stojí od roku 1926 de facto jediný památník naší první „první dámy“ v České republice.
Mluvíme o obci Hutisko-Solanec, ve které se o realizaci a instalaci památníku zasloužil místní řídící učitel Cyril Mach se svými žáky ze školy v Zákopčí (to je místní část obce). Na zhotovení pomníku se pracovalo tři roky, slavnostní odhalení, které finančně podpořil i Tomáš Baťa, pak proběhlo v červenci 1926. Není to dílo nikterak okázalé, ale velmi důstojné. Jeho základem je mohutný pískovcový balvan, který dlouhá léta stál nad školou v Zákopčí. Pod reliéfem hlavy Charlotty G. Masarykové stojí dvojjazyčný nápis v českém a anglickém jazyce: Ženě trpitelce a všem jejím sestrám – To the suffering women and all her sister.
Vzpomínku na Charlottu Masarykovou spojíme s výletem do přírody Vsetínských Beskyd. Vyrazíme po zeleně značené turistické trase z obce Hutisko-Solanec, kam je možné přijet autem či autobusem, pro snazší orientaci uvádíme, že nejbližší město je Rožnov pod Radhoštěm. Z centra Hutiska-Solance jsou to k památníku necelé dva kilometry. Památník si prohlédněte a pokračujte údolím Hutiského potoka na hřeben Vsacké Tanečnice. Odtud pak směřujte východním směrem po červeně značené hřebenovce na Soláň. Celá trasa má délku 10 km.
Sice se při dlouhém stoupání pořádně zadýcháte, ale cílové místo rozhodně stojí za námahu. Na vlastní oči se přesvědčíte, proč je bájemi opředený vrch Soláň (861 m n. m.) považován za jednu z nejkrásnějších lokalit Valašska a proč se mu říká „valašský Olymp“. Je to místo, které je vyhledáváno řadou umělců. Z vrcholu Soláně je krásný výhled na masiv Radhoště i s Pustevnami, Smrkem, Kněhyní, Lysou horou. Najdete zde galerii dřevěných soch, probíhají zde malířská i sochařská sympozia, ve stylové Zvonici Soláň, která od roku 2006 slouží jako turistické informační centrum a galerie umění, jsou pořádány výstavy, hudební a folklorní akce prakticky celý rok.
Na Soláni nezapomeňte ochutnat některou z valašských specialit, s výhledem na okolní hory chutnají znamenitě. Zpět do Hutiska – Solance jeďte autobusem. 

Zvonice Soláň.Zdroj: Deník/repro