Tříčlennému senátu musel vysvětlovat opakované fyzické napadání svého otce Arnošta, jednou neušetřil ani svého strýce Václava, který byl dokonce kvůli zraněním hospitalizován. Útoků se měl navíc podle obžaloby dopouštět většinou po požití alkoholu.

Obžalovaný Dolníček, který zlednového jednání odkráčel a nyní ho proto přivedla eskorta, však trval během výslechu na tom, že svého otce netýral. „Určitě jsme se hádali, naše vztahy jsou špatné, ale soustavně jsem ho nebil. Vím, že jsem mu vroce 2005dal facku,“ vzpomínal Dolníček.

Podle něj nemůže otec unést, že se syn léčí kvůli sexuální poruše. „Jsem exhibicionista,“ přiznal usoudu Dolníček.

Čtyřiasedmdesá­tiletý Arnošt Dolníček však přiznal, že chce hlavně dosáhnout toho, aby se jeho syn léčil ze závislosti. „Od roku 2003, kdy mi ochrnula manželka, se všechno změnilo. Začal více pít. Denně po mně chtěl tři sta korun na chlast, tak je dostal, aby byl klid,“ popisoval otec obžalovaného.

Uvedl, že ho syn napadal hlavně rukama. „Bil mě do zad a do hlavy. Měl jsem a dodnes mám strach, že by mi mohl ublížit. Zároveň mě ale trápí, jak to dopadlo,“ posteskl si Arnošt Dolníček.

Jeho bratr Václav, kterého synovec jednou napadl tak, že skončil vnemocnici, odmítl usoudu vypovídat. „Nechci mu přitížit,“ přiznal třiašedesátile­týmuž.

Znalkyně Alena Petrikovičová, která vyšetřovala Vladimíra Dolníčka, vypověděla, že si všechny útoky musel obžalovaný uvědomovat. „Ivalkoholovém opojení uněj byly ovládací schopnosti sníženy pouze nepatrně. Jeho pobyt na svobodě ale není zpsychiatrického hlediska nebezpečný,“ sdělila odbornice.

Dodala, že stupeň závislosti na alkoholu je uDolníčka takový, že je nekritický ke svému chování a projevuje se uněj porucha osobnosti. „Navíc paranoidně zpracovává chování svého okolí,“ upozornila Petrikovičová.

Tříčlenný senát včele se soudkyní Radanou Macháňovou Laštůvkovou však nakonec přistoupil kúhrnnému tříletému trestu spodmínečným odkladem na pět let. Na řádnost Dolníčkova života bude navíc dohlížet probační úředník, za nímž bude pravidelně docházet. „Současně se Vladimír Dolníček propouští zvazby,“ uzavřela jednání Macháňová Laštůvková.