„Rodiče, kteří se svými ratolestmi hřiště navštíví, by měli brát toto hrozící nebezpečí v potaz,“ sdělila mluvčí Městské policie Zlín Šárka Škubalová.
„Týdně máme tři či čtyři výjezdy k použitým stříkačkám či jehlám, které drogově závislí odhazují v parcích nebo prakticky na jakékoliv travnaté plochy,“ uvedla Škubalová s tím, že případný nález jehly či stříkačky by lidé měli oznámit na linku strážníků 156. Podle terénního pracovníka Viktora Karlíka lidé z K centra s uživateli drog o této problematice často hovoří. „Někteří nám použité jehly a stříkačky odevzdávají a mění si je, jiní na to nepřistupují,“ řekl Karlík.

Podle něj služby zlínského K centra momentálně využívá kolem 140 uživatelů drog. „Klientela se nám zvyšuje, lidé přibývají každý den. Nějak zásadní nárůst to ale není,“ dodal Karlík. Centrum kromě krajského města působí i ve zlínské místní části Malenovice, v Otrokovicích, Vizovicích a Napajedlech.

Na Zlínsku byly v poslední době zaznamenány dva případy, kdy se o odhozenou injekční jehlu na hřiště poranily hrající si děti. V březnu se v Otrokovicích píchl o jehlu v žebříku pětiletý chlapec. V květnu se poranil o rok starší hoch o jehlu na hřišti ve Zlíně. Dětem v nejhorším případě hrozila infikace virem HIV nebo žloutenkou. Chlapec z Otrokovic je podle mluvčího tamní radnice Milana Plesara zdráv. O stavu hocha ze Zlína se bližší informace nepodařilo zjistit.

Podle Škubalové se osoba, která odhodí použitou injekční jehlu či stříkačku, dopouští přestupku znečišťování veřejného prostranství. „V případě, že by kontaminovaná jehla někoho nakazila, by věc mohla být posuzována jako trestný čin ublížení na zdraví,“ uvedla mluvčí.