Časté modřiny na těle poškozené dívky tříčlennému senátu potvrdil i přítel její matky Jan Vondrášek. „O tom, že mají problémy, jsem se dozvídal zprostředkovaně od její matky nebo jiných lidí,“ vypověděl včera před soudem.

„Lidé mi třeba říkali, že do ní obžalovaný někde kopal, pral se s ní a podobně,“ dodal svědek. Týraná žena však podle něj nikdy nepřiznala, že jí modřiny způsobil druh. „Chtěla udržet vztah kvůli té malé,“ vysvětlil. Naopak přítel Čechovy matky, třicetiletý Břetislav Surýnek, problémy v rodině nikdy nezaznamenal. „Nějakou dobu jsme pobývali v jednom domě. Přišlo mi to u nich jako kdekoliv jinde, nebylo to nic neobvyklého,“ tvrdil Surýnek.
Na základě vzájemného chování to navíc podle Surýnka vypadalo, že se mají rádi. „Fyzické napadání jsem neviděl a ona sama o tom nemluvila. Navíc to byl spíše Pavel, kdo se staral o jejich dcerku,“ hájil obžalovaného.

Stejného názoru byla také babička obžalovaného, jednašedesátiletá Soňa Strnadová. „Její vztah k malé se časem změnil, nebyl tolik mateřský. Když jsem ji pár týdnů hlídala, ani se neozvala, jak se jí daří,“ uvedla Strnadová s tím, že se dvojice jevila jako zamilovaný pár.

Podle jednadvacetiletého Romana Kalba z Prasklic to však loni v létě vypadalo jinak. „Ani jednoho z nich neznám. Ale když jsem pomáhal o prázdninách kamarádovi na poli, slyšel jsem je, jak se hádají. Obžalovaný jí vulgárně nadával a lákal zpět domů. Ona měla strach, že by ji zbil,“ vzpomínal svědek, který se k incidentu rozhodl zavolat policii.

„Kamarádčin bratr pracuje na oddělení v Morkovicích, tak jsem ji prosil, ať ho za nimi pošle,“ doplnil mladík.

Tříčlenný senát v čele s předsedkyní Radanou Mácháňovou Laštůvkovou nakonec uznal pachatele vinným z trestného činu týrání osoby žijící ve společném domě nebo bytě.

„Odsuzuje se proto ke třem letům odnětí svobody se zkušební dobou na pět let pod dohledem probačního úředníka. Zároveň se musí podrobit léčbě závislosti na návykových látkách, kterou potvrdil znalecký posudek,“ přednesla v rozsudku Macháňová Laštůvková.

Výši trestu pak odůvodnila společenskou nebezpečností jednání. „Ta je navíc o to vyšší, že se trestného činu dopouštěl i před malou dcerkou,“ dodala soudkyně.

Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, obhajoba si nechala lhůtu, rozsudek proto prozatím nenabyl právní moci.