Musela být proto co nejrychleji převezena do specializovaného zdravotnického centra IKEM v Praze, kde byla zařazena do transplantačního programu.

K tomuto transportu byli zavoláni zlínští zdravotníci, protože už mají s podobnými převozy zkušenosti. Využili k tomu armádní vrtulník Sokol W3A ze základny Bochoř na Přerovsku.

„Samotný transport rodičky v tak těžkém stavu mohl být uskutečněný pouze s přístrojem, který udržuje srdce v činnosti a zajišťuje krevní cirkulaci v těle. Celé toto speciální zařízení však váží asi čtyřicet kilogramů a je tak rozměrné, že se i s pacientem nevejde do běžného vrtulníku zdravotnické služby,“ přiblížil mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Ženu převezl armádní vrtulník z Přerova, který povolali zlínští hasiči

Operační důstojník hasičů celou akci koordinoval v rámci spolupráce složek Integrovaného záchranného systému. „Postarali jsme se o povolání armádního vrtulníku z Bochoře, komunikovali jsme se zdravotnickou záchrannou službou ve Zlíně,“ vysvětlil mluvčí.

„Ke vzletu jsme byli vyzváni kolem páté,“ uvedl kapitán vrtulníku z bochořské základny Vladimír Adamov, který byl pilotem vrtulníku určeného k záchranné akci. Nejdříve záchranáři letěli do Baťovy nemocnice ve Zlíně. „Tam už byli připraveni hasiči a lékaři, kteří mají s převozem podobně těžkých případů zkušenosti,,“ upřesnil pilot Adamov.

„Hasiči zajistili přistání vrtulníku ve zlínské nemocnici, osvětlení místa a naložení potřebného zdravotnického materiálu a personálu,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Mitáček.

Zlínské zdravotníky doporučili odborníci z IKEMu, protože už v minulosti provedli několik takových náročných převozů. Doposud se však všechny uskutečnily po silnici, vrtulníkem ho absolvovali jako první na Moravě.

Cesta už od počátku nebyla vůbec lehká. „Letěli jsme v noci, navíc dost silně foukal vítr, sněžilo a tvořila se námraza. Nevěděli jsme, jestli otřesy neuškodí přístrojům. Byla to tedy i pro nás docela zkouška,“ popisoval záchranář Tomáš Novotný. Dodal, že podle posledních informací je narozené děťátko v Ostravě v pořádku stejně jako jeho maminka v Praze.

Odborníci a piloti se shodli, že podobná záchranná akce by pravděpodobně nemohla proběhnout tak úspěšně a rychle s armádním vrtulníkem Mi 171, který má nahradit Sokoly. „Nemá vhodné rozměry pro přistání u nemocnic nebo pro ztížené podmínky nočního letu,“ konstatoval mluvčí hasičů Mitáček.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika