Oba včera proto stanuli před kroměřížským okresním soudem, kde své jednání museli vysvětlovat. Společně čelí obvinění z trestného činu podvodu, Ščuka navíc ještě z trestného činu zpronevěry.

Škodu ve výši přesahující sedm set padesát tisíc korun uplatňoval při včerejším hlavním líčení čtyřiapadesátiletý Petr Jurčík z Holešova. Ten přišel o peníze, přívěsný vozík i osobní auto.

„Moje matka přivedla Emila Ščuku domů. Nebýt jí, nikdy bych se s ním nedal nijak dohromady,“ vzpomínal u soudu Jurčík.
Podle něj se obžalovaný Ščuka vydával za bratra od známé jeho matky.
„Tvrdil, že potřebuje peníze na vyřízení dědictví. Doufal jsem, že když mu finance na tyto záležitosti poskytnu, vrátí následně ze získaného majetku hotovost, kterou dlužili mé matce,“ uvedl Jurčík.

Finance pár údajně potřeboval na výběr hotovosti z Norska i řešení dědictví

Proto postupně vybíral z účtu desetitisícové částky a půjčoval si finance v bance a od známých či příbuzných. „Nikdy jsem od nich ale nic zpátky nedostal a nevěřím tomu, že dostanu,“ podotkl Jurčík, který navíc nakonec odešel od hlavního líčení s pořádkovou pokutou pět tisíc korun za nevhodné chování.

Ošidili i učitelku

Čtyři sta patnáct tisíc korun zase vymámil Emil Ščuka, tentokrát i s Evou Rakašovou, na padesátileté holešovské učitelce Janě Ledinové.
„Učila jsem Evičku ve škole, takže ji znám. Společně mě se Ščukou oslovili, že chtějí půjčit peníze, které by mi ihned vrátili,“ popisovala Ledinová.
Důvodem byla údajně finanční rezerva nutná pro výběr hotovosti z účtu, na kterou Ščuka čekal.

„Měl dostat peníze z Norska za prodej nějakého baru. Údajně by je ale nemohl vybrat, pokud by tam nevložil dostatečnou hotovost,“ ospravedlňovala své počínání učitelka, která si finanční částku půjčila také od svého syna.

„Měl jsem samozřejmě pochybnosti, ale matka mě o ty peníze prosila. Měl jsem strach, že půjde jinam, pokud jí tu hotovost nedám já,“ zdůvodnil osmadvacetiletý Martin Půček.

Oba obžalovaní vinu svalovali jeden na druhého. „Paní Ledinovou znám od školy, Emil chtěl, abych ho s ní seznámila. Proč, to ale nevím,“ popisovala Eva Rakašová, která byla několikrát svědkem předání peněz mezi Ledinovou a jejím tehdejším milencem Ščukou.
„Chtěla jsem ale zabránit, aby zrovna ji podvedl,“ tvrdila Rakašová. Obžalovaný Ščuka zase sváděl vinu na svou bývalou družku, kterou údajně vytahoval z problémů.

Jaký podíl na žalovaných skutcích oba mají, možná tříčlenný senát rozhodne už při příštím líčení. To by se mělo uskutečnit letos v říjnu.