"U tak závažného trestného činu jako je loupež je to neuvěřitelné," řekl u dnešního hlavního líčení předseda senátu Karel Rašín. Poškozený Bartoň uvedl, že si policisté obálku okopírovali a vrátili mu ji. Zasahující muži zákona budou mezi svědky, které si soud předvolá na další líčení ještě v listopadu.

Státní zástupce Robert Hanuš viní z loupeže sedmadvacetiletého Kroměřížana Václava Kamence a jeho o pět let mladšího kolegu z nedaleké obce Lutopecny Davida Dohnala. Třicetiletého Bartoně podle obžaloby 19. dubna nad ránem v kroměřížské restauraci ztloukli pěstmi a sebrali mu peníze. "Kamenec mi řekl, že někomu dlužím. Odmítl jsem a on mě trefil pěstí na oko," líčil poškozený s tím, že mu poté z bundy vytáhli obálku s penězi.

Obžalovaní tvrdí, že neloupili. Kamenec pouze přiznal šarvátku s Bartoněm, jehož prý několikrát udeřil. Dohnal i podle poškozeného pouze hlídkoval u dveří restaurace. V jejich prospěch dnes vypovídali i někteří svědkové, podle nichž Bartoň prohrál peníze na výherních automatech. "Od číšnice vím, že tam naházel 8000 korun. Myslím, že už neměl ani vindru," uvedla Naděžda Páčová, která v inkriminované době v restauraci byla.

Oba obžalovaní se nedostali do střetu se zákonem zdaleka poprvé. Bohatší trestní rejstřík má Kamenec, který byl již v minulosti odsouzen například za výtržnictví či krádeže. Jako mladistvý byl také členem skupiny, která zbila dva muže údajně pro jejich homosexuální orientaci. Naposledy ho v roce 1999 odsoudil opavský okresní soud za vydírání na tři a půl roku nepodmíněně. Trest si obžalovaný odpykal koncem roku 2003.