V naší diskusi se objevily nejrůznější argumenty. „Převaha Severoatlantické aliance (NATO) je pětinásobná až šestinásobná. Ruská armáda není technologicky schopná jí konkurovat. Její katastrofální logistika, neschopné velení, neschopnost se poučit z chyb a technologická zaostalost z ní dělají velmi špatnou armádu,“ myslí si třeba Dominik Polák.

Někdo si ale není tak jistý a poukazuje například na to, že si údajně za možnost ruského útoku můžeme sami, neboť bezvýhradně podporujeme napadenou Ukrajinu. „Celá republika pracuje na munici pro Ukrajinu. A potom, až poletí bomby, budeme říkat, že nás napadlo Rusko,“ píše jeden ze čtenářů.

Jiný zas hovoří o tom, že nás ruská agrese už dávno nepřímo ohrožuje. „Minimálně proruskými narativy a podkopáváním základů demokracie russko-ukrajinský konflikt naši zemi už zasáhl. Určitá část společnosti se pomocí dezinformací a lží snaží narušit naše ustálení v Evropské unii a obranném paktu NATO,“ upozorňuje.

Čelní evropští politici varují, že hrozí konflikt s Ruskem. Vladimir Putin to odmítá:

Zajímavé je, že pro některé z argumenty, které jsme přinesli a které mluví o nebezpečí z ruské strany, hlasovala většina čtenářů. Například skoro dvě třetiny hlasujících si myslí, že Vladimir Putin chce obnovit Sovětský svaz. A značná převaha souhlasí i s tím, že bude v budoucnu napaden členský stát NATO a čeští vojáci se zapojí do bojů.

Rusko napadlo Ukrajinu v únoru roku 2022. Agresi, která zcela jasně odporuje mezinárodnímu právu, odsoudila i Organizace spojených národů. Evropská unie a Severoatlantická aliance podporují bránící se zemi dodávkami humanitární pomoci, zbraní a střeliva. Jejich armády se ale do konfliktu nezapojují.

Anketa: Máte reálnou obavu, že se válka může z Ukrajiny rozšířit i na území České republiky? | Video: Deník/Kateřina Součková

Z redakční pošty a diskuse pod článkem

(redakčně upraveno)

Stanislav Ševčík: Straší nás kvůli ziskům
Na vojně jsem byl v osmdesátých letech, kdy nám funkcionáři armády přednášeli (někteří byli ještě mladí a možná ještě slouží), jak je ten západ nebezpečný a že NATO je útočný pakt. A my se musíme naučit proti nim bránit.

Přišel rok 1989, politická změna a titíž představitelé armády začali s tím útočným paktem podepisovat dohody o spolupráci, až to vyústilo ve vstup do NATO, přičemž tito pomýlení důstojníci se hned hrnuli do vysokých funkcí tohoto společenství. Otázka zní, proč… Jako většina těchto lidí asi šli za vysokým příjmem peněz a následně se pak dostali i do politiky. Dnes nám přednáší, jak je ten jejich bývalý kamarád Rusko nebezpečný pro Evropu, ale na otázku, proč podepsali dohodu, že se NATO nebude rozšiřovat na Ukrajinu, odpoví, že si může každý rozhodnout dle svého.

To, že nás straší, že nás Rusko napadne, je opět jen ve prospěch zbrojařských firem, ze kterých mají vládní garnitury a lidé kolem nich obrovské zisky. Z těchto zbrojařských koncernů jim teče majetek na různé účty v zahraničních bankách.

Dominik Polák: Ruská armáda je slabá
Ruská armáda nemá zdaleka k dispozici takovou vojenskou sílu jako Severoatlantická aliance. Důvodu je několik. Když srovnáte síly NATO a síly Ruska v číslech, jasně vyjde, že převaha NATO je pětinásobná až šestinásobná. Ruská armáda navíc není technologicky schopná konkurovat armádám NATO. Její katastrofální logistika, neschopné velení, neschopnost se poučit z chyb a technologická zaostalost z ní dělají velmi špatnou armádu. Takže ruská armáda nemá a nikdy (díky bohu) nebude mít síly proti NATO.

Mailová adresa oledav: Za bomby si můžeme sami
Když poletí bomby, první na řadě bude Česká republika. Vláda ČR si hraje s ohněm. A je první, která začíná válku. Celá republika pracuje na munici pro Ukrajinu. A potom, až poletí bomby, budeme říkat, že nás napadlo Rusko.

Petr Ježek: Bude mír
Ti, co na globální i lokální úrovni rozdmýchávali války a nepřátelství mezi národy, letos zmizí a svět začne budovat mírovou zlatou éru lidstva. Tak se stane.

Vlastimil Palko: Obyčejným Ukrajincům je válka fuk
Je to lež, která vychází z ukrajinské neschopnosti ubránit anektovaná území před agresorem a má za účel zatažení západu do obrany území, které není ukrajinský lídr ochoten obětovat, aby zastavil válku. Ukrajinci, kteří se rozutekli po Evropě, jsou důkazem, že obyčejným lidem je to fuk. Je nutné uznat nové hranice!

Otázka, zda má Ukrajina přijmout mír za cenu ztráty území, nebo bojovat dál, zaujala rekordní množství čtenářů:

Václav Černota: Válka nebude
Válka Ruska s NATO nebude, ale není na škodu se připravit.

Jiří Cibulka: Nevěřím Putinovi ani tomu herci, na jméno si nevzpomenu
Kdoví, jak to vlastně je. Kousek od nás bydlí Ukrajinci, jeden má Mercedes-Benz Maybach a druhý jezdí audinou. Auta za tři miliony. Přitom na Ukrajině se bojuje…

Vladimír Bulka: Putin je zbabělec
Ukrajinci po Evropě především živí svoje rodiny doma, z jejich platů u nich to moc nejde. A ano, mají často drahá auta, koupené starší levné ojetiny - je to u nich otázkou prestiže, ale pro nás je to spíš známka určité primitivnosti majitele. Putler je především velký zbabělec - koukněte se, co dělal za covidu. Zalezlý v bunkru, návštěvy přijímal po třech testech, týdenní karanténě a za desetimetrovým stolem. Kam může, posílá dvojníky, na frontě nikdy nebyl, Zelenskyj je tam co chvíli.

Příspěvek do diskuse 313202: Řeči o napadení jsou propaganda
Teorie o napadení zemí NATO Ruskem jsou výplodem propagandy, stejně jako výplody Medveděva. Na Ukrajině jsou Rusové z několika důvodů a asi hlavní je její nečlenství v NATO a EU (země s v Evropě nejvyšší známou, ale zamlčovanou korupcí, zvláštním vztahem mnohých občanů k vlastní zemi a ekonomicky nejzadluženější stát minimálně v Evropě). Další asi budou události na územích východní Ukrajiny s významnou ruskou menšinou a také neochota většiny zemí EU.


Nahrává se anketa ...

Ohlasy ze sociálních sítí

(redakčně upraveno)

Minimálně proruskými narativy a podkopáváním základů demokracie russko-ukrajinský konflikt naši zemi už zasáhl. Určitá část společnosti se pomocí dezinformací a lží snaží narušit naše ustálení v Evropské unii a obranném paktu NATO. Naštěstí to nenese plody jako například na Slovensku.

Ukrajinci napadli Rusko, tak ať dají pokoj.

Může, když budeme stále na straně Ukrajiny a dodávat jí zbraně. Už by byl dávno konec války. Ukrajina na to nemá, jen oblbuje celý svět.

Hlavně je třeba se zapojit do obrany Ukrajiny. Každý z nás může něco udělat.

Podle ruského prezidenta se NATO snaží zastrašovat obyvatele s cílem udržet jejich podporu pro další pomoc Ukrajině:

Nemám strach, je to lokální konflikt o území, kde převážně žije rusky mluvící obyvatelstvo… Zasedněte a jednejte o míru.

Jestli nás Rusko napadne, tak jen kvůli naší vládě, která si myslí, že nejlepší přístup je posílat Ukrajině peníze na zbrojení

Podáš jim prst a urvou ti i rameno. Rusa je třeba „zamknout” v jeho hranicích. Nemělo dojít už k tomu, že si vzal jen tak Krym.

Jsou to vetřelci, a těch je vždy nutno se bát a s předstihem s nimi bojovat.

Putin není blázen, nemá touhu dobývat nějaká území. Blázny máme ve vládě, odtud hrozí největší nebezpečí.

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.