V ČLÁNKU NAJDETE:
I v činžovním bytě s vysokými stropy je možné vytvořit dětský ráj. A kdo chce zkusit něco opravdu originálního, ten může postavit třeba závěsný domeček pro děti. Tak jako Václav Průcha z Prahy.
„Děti měly původně domeček z kartonu. Ten ale, bohužel, dlouho nevydržel. A když jsem viděl stromové domečky, napadlo mě, že by podobný mohl být pro naše děti zavěšený u stropu v rohu. Tím by totiž nezabíral moc místa,“ vzpomíná povoláním projektový manažer.
Inspirace z Pinterestu
„Na vlastní oči jsem nikdy nic podobného neviděl. Podíval jsem se tedy pro inspiraci na Pinterest (webová stránka umožňující uživatlům vytvářet tematické kolekce obrázků; pozn. red.). Dokonce jsem našel i nějakou firmu z Holandska, která podobné domečky vyrábí. Ty jsou ale příšerně drahé. A tak jsem se rozhodl, že závěsný domeček vyrobím sám,“ vysvětluje Václav Průcha.
Jeho manželka prý sice měla zpočátku pochybnosti, ale v úsilí ho podpořila. „Nakonec byla ráda, že jsem se na to takto vrhnul. Moc se jí nelíbilo, že jsem neměl tolik času na hlídání dětí. Výsledek ji ale nakonec nadchl,“ přiznává zručný tatínek s úsměvem.
Použil starý materiál
I když není Václav Průcha žádným truhlářem nebo tesařem, ale jak on sám říká „dítětem z paneláku“, pustil se bez váhání do svého projektu.
Materiál na domeček sehnal převážně z recyklovaných věcí. „Trámky jsem našel na chatě. Obrousil jsem je, nařezal a spasoval dohromady. Stěny jsou vyrobené ze staré skříně, kterou jsme vyklízeli po babičce,“ přibližuje kutil.
Nahrává se anketa ...
Stěny domečku jsou k sobě připojeny kolíky a následně slepené. Tím Václav Průcha ušetřil místo a prostor. „Když nad tím tak přemýšlím, tak bych dnes použil překližku. I na stříšku jsme totiž použil část zadní stěny skříně,“ popisuje mladý tatínek.
Pozor na křivé stěny
„Montáž domečku na stěnu nebyla složitá. Koupil jsem vruty a hmoždinky, navrtal hranoly do stěny. Na ně jsem sestavil stěny domečku. Schodiště slouží jako podpěrný bod,“ popisuje postup inženýr.
Před samotnou stavbou si vše vymodeloval v 3D programu na počítači. Prostor pro chyby byl tak minimální.
Z montáže domečku na stěnu ale vyplynulo jedno ponaučení. A to, že stěny nejsou vůbec rovné.
„Když jsem vše spasoval v dílně, bylo to krásné. Při instalaci na stěnu jsem ale zjistil, že tam nejsou žádné pravé úhly. Vznikly tudíž nevzhledné škvíry. Je dobré na to myslet, že stavbařům nějaký ten centimetr vrásky nedělá,“ směje se kutil.
Nejdražší byly nálepky
Netradiční, závěsný domeček nevyšel na mnoho. „Protože jsem hodně recykloval, stálo mě to asi 2000 korun,“ přibližuje mladý tatínek.
„Nejdražší byly nálepky, které stály asi 900 korun. Musel jsem k tomu koupit ještě nějaké přípravky na vrtání a svorky, protože mi chyběly. Bez nich bych to nezvládl,“ vypočítává kutil.
Václav Průcha má dvě děti. Tříletou dceru a syna, jemuž je teprve pár měsíců. „Dcera domeček zatím nevyužívá tak, jak jsem si představoval. Ale ono to teprve přijde. Jsem si jistý, že se tam bude jednou schovávat a mít své soukromí,“ věří Václav Průcha.
Zaujal vás článek? Přečtěte si i další v nabídce níže. Jsou plné kutilských tipů.