Zatím jde o koncept, který si redaktor Deníku mohl přímo na místě premiéry na eletrhu Caravan Salon v Düsseldorfu důkladně prohlédnout. Poprvé bude od přelomu let 2024 a 2025 Volkswagen California k dispozici ve verzi s plug-in hybridním pohonem, což samozřejmě přináší řadu výhod. Například i ticho při zajíždění nebo naopak vyjíždění z parkovacího místa v kempu.

Poprvé v historii má obytný VW California posuvné dveře po obou stranách karosérie, což navyšuje variabilitu. Novým prvkem jsou i dvě zadní samostatné sedačky, které jsou lehké a vyjímatelné. Navíc je lze samozřejmě sklopit a vytvořit tak lůžko.

Nová generace obytného vozu Volkswagen California byla představena na specializovaném veletrhu Caravan Salon v německém Düsseldorfu.Nová generace obytného vozu Volkswagen California byla představena na specializovaném veletrhu Caravan Salon v německém Düsseldorfu.Zdroj: se svolením Volkswagen

Vzhledem k tomu, že koncept je vybaven markýzou se sklopným ramenem na levé straně a sluneční plachtou na pravé straně, mohou být obě strany vozu chráněny před sluncem nebo deštěm. Sluneční plachtu je možné nastavit k použití během několika okamžiků. Markýza je teď vybavena integrovanou klikou, která je bezpečně uložena v krytu markýzy.

Pro každodenní jízdu poskytují druhé posuvné dveře další místo pro nastupování a vystupování a další možnost k nakládání vozu při cestě domů nebo do supermarketu. Při kempování navíc vytváří oddělený prostor pro vaření a stolování a dlouhé letní večery strávené pod markýzou. To proto, že kuchyň – včetně dřezu, posuvné indukční varné desky a chladničky – je nyní přístupná i zvenčí.

Spišský hrad byl nejvýchodnějším bodem naší cesty
S novým dieselovým VW Multivan po slovenských památkách UNESCO....

Vařit lze na elektrice i na plynu

Kromě indukční varné desky pracující s napětím 230 V lze využít také integrovaný plynový vařič známý z předchozích generací vozu. Zásuvka na 230 V je rovněž na vnější straně kuchyně.

Šuplíky v kuchyni jsou přístupné zvenku i zevnitř. Další vymožeností je kompaktní gril, který je uložen v kuchyňské skříňce a lze jej pohodlně vyjmout a použít vně vozidla. Stejně jako v Grand Californii na bázi Crafteru nabízí chladnička praktické výhody, protože je také přístupná zvenku a je vybavena zásuvkou.

  • Koncept nové generace obytného vozu Volkswagen California si můžete prohlédnout na tomto videu:
Zdroj: Youtube

Interiér nabízí mnoho úložných prostor. Například zásuvky jsou i pod předními výškově nastavitelnými otočnými sedadly a jednotlivá sedadla vzadu nabízejí další úložný prostor. Za sedadlem řidiče nebo spolujezdce je nyní prostor pro uložení předmětů, jako je například vyjímatelná suchá kompostovací toaleta.

Dostatek úložného prostoru je i v horní a dolní kuchyňské skříňce, které jsou umístěny za chladničkou. Kromě toho je pod prodlouženou postelí samostatný úložný prostor.

Přívěs Dingo táhne automobil Škoda Octavia. Jejich cena byla v 60. letech téměř shodná
Počátky karavaningu v Česku. Připomeňte si, jak kempovali naši prarodiče

Ovládání dotykem na tabletu

Další místa pro spaní jsou ve výsuvné střeše. Ta se skládá se z lehké hliníkové skořepiny a bočnic z třívrstvé tkaniny s velkým panoramatickým otvorem v přední části. Napájení a osvětlení ve výsuvné střeše zajišťují zásuvky USB-C a LED světla.

Výsuvný mechanismus střechy je ovládán pomocí vertikálního multifunkčního tabletu na skříňce u C-sloupku. Všechny funkce důležité pro kempování lze také ovládat na dotykovém displeji. Kromě výsuvné střechy zahrnuje informace o hladině čerstvé a odpadní vody, funkce osvětlení interiéru včetně podsvícení, stav napájení, chladničky a přídavného topení.

Výzdobě se meze nekladou
Volkswagen Transporter je fenomén. V Hannoveru se konal jejich světový sraz

Všechny tyto funkce je možné ovládat také prostřednictvím aplikace Cali on Tour v chytrém telefonu nebo v multimediálním systému. Pomocí multimediálního systému je možné zobrazit ukazatel náklonu, který dovoluje vyrovnávání obytného vozu.