Z ukazování zamaskovaných prototypů ještě před oficiálním odhalením modelu se stal pro automobilky nový sport. Stále více značek naskakuje na tento trend, a v rámci poodhalení soutěží v tom, kdo vymyslí zajímavější maskování testovacích vozů. Audi samozřejmě nelenila, a nechala designéra Marca dos Santose, aby navrhnul speciální zbarvení přímo pro prototypy. Možná se brzy dočkáme i doby, kdy nám automobilky tato speciální „maskovací“ zbarvení nabídnou i u sériového vozu…

Každopádně pojďme k autu jako takovému. Q6 e-tron je pro Audi důležitý zejména tím, že jde o vůbec první ryze elektrický vůz Audi, který kdy sjede z hlavních výrobních linek v Inngolstadtu, a bude zde vyroben včetně baterií. Domovský výrobní závod německé značky se totiž stane centrem s vlastní linkou na kompletaci baterií.

Podívejte se na detaily maskovaného prototypu na videu

Zdroj: Youtube

Dalším důležitým parametrem je fakt, že jde o první vůz stojící na nové platformě PPE. Pod zkratkou znamenající „Premium Platform Electric“ se ukrývá modulární základ, který Audi vyvinulo spolu s Porsche. V budoucnu na něm budou stát všechny elektrické modely prémiových automobilek koncernu, od středně velkých až po ty luxusní. Audi zdůrazňuje, že PPE umožní škálovatelnou velikost baterií i různé délky rozvorů, což umožní použití v SUV a kupé-SUV vozech, stejně jako v nízkých sedanech či kombících.

Platforma také pracuje s napětím 800 V, což by mělo umožňovat daleko rychlejší nabíjení na rychlých stejnosměrných nabíječkách. První informace hovoří o baterii s kapacitou 100 kWh, ačkoliv přesné hodnoty dojezdů či výkonů zatím oficiálně nikde nepadly. Audi zmiňuje jen to, že Q6 e-tron nastaví nové standardy v oblastech výkonu, dojezdu a nabíjení. Neoficiálně se mluví o výkonu až 500 koní a dojezdu 600 kilometrů.

Nabídka prostorných rodinných SUV se stále rozšiřuje
I Číňané vstupují do hry: Do 700 tisíc lze koupit dvě desítky prostorných SUV

Možná až překvapivě, vydalo se Audi po stránce designu celkem konzervativní cestou. Vůz má vlastně úplně klasické proporce, které můžeme vidět i u spalovacích SUV, a dokonce i „mříž chladiče“ – byť se jedná jen o zaslepený designový prvek. Naopak velmi pokroková mají být světla, a to přední i zadní. Aktivní hlavní světlomety budou samozřejmě nejposlednější generace Matrix-LED, schopné individuálně vykrývat ostatní vozy v dopravě, úplná novinka se ovšem chystá v linkách denního svícení a v zadních světlech. Zde si totiž řidič bude moci vybírat design „světelného podpisu“, který budou LED světlomety s vysokým počtem samostatných diod zobrazovat. Na výběr má osm různých designů, další půjdou přikoupit. Zároveň může Audi pomocí světlometů „komunikovat“ s okolním provozem. Pokud se vůz zezadu příliš přiblíží, světla se vyplní a zvýrazní. Pokud naopak Q6 e-tron zaznamená překážku před sebou, může rozsvítit pro auta jedoucí za ním výstražné trojúhelníky ve světlech.

Audi hovoří o Q6 e-tron jako o autu, které definuje její budoucnost. Mělo by se jednat o technologicky nejvyspělejší elektromobil značky, který dostane spoustu novinek jako úplně první, a zároveň nabídne i lepší parametry elektrického pohonu, než kterékoliv Audi dosud. Na finální specifikace si ale musíme ještě počkat. Jak už bylo řečeno, odhalení je plánováno zatím neurčitě, proběhnout má ale do konce letošního roku.