VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JARMILA KUNCOVÁ

Jarmila Kuncová / Zlínský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zahrádkáři ve Zdounkách ukázali na výstavě i obří dýně

Obrovská dýně vážící přes třicet kilo. Nejen ta poutala pozornost lidí na výstavě ovoce, zeleniny a včelích produktů ve Zdounkách, kterou také zpestřila soutěžní výstava jiřin a ostatních květin.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

Nejlepší dechové orchestry ZUŠ se utkaly o celostátní finále

Dechové orchestry ZUŠ Zdounky, ZUŠ Valašské Klobouky, ZUŠ Bystřice pod Hostýnem a Dechový orchestr mladých ZUŠ Morava Zlín. To je čtveřice nejlepších ze Zlínského kraje, kteří už mohou začít trénovat na květnové finále celostátní soutěže ZUŠ ve hře dechových orchestrů, které se má konat v Letovicích.

Miliony půjdou do tří nádraží v kraji. To kroměřížské je mezi nimi

Hezčí vlakové nádraží budou mít ještě letos cestující v Uherském Hradišti, ve Starém Městě a v Kroměříži. „Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje do oprav trojice výpravních budov nasypat 2,6 milionu korun," vyčíslila mluvčí Kateřina Šubová.

Na výstavě tvůrčích prací ve Zdounkách byla i válečná zbroj

Zdounky – Jak relaxují a tráví svůj volný čas. Takový mohl být podtitul výstavy tvůrčích prací nazvané Tvoření Zdounky, která se konala minulý týden v Domě kultury ve Zdounkách na Kroměřížsku.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: V masopustním průvodu ve Zdounkách kosou skřípala i smrtka

Zdounky – „Přišel váš čas," neslo se v sobotu z úst smrtky, která procházela obcí Zdounky. Vážnost svých slov dokazovala zlověstným skřípáním nabroušené kosy o zem. Naštěstí byla jen součástí masopustního průvodu, ve kterém nechyběl třeba ani tradiční medvěd, kominík, vodník, řezník či třeba výběrčí daní.

Ve Zlínském kraji opraví desítku železničních přejezdů

Zase o něco bezpečnější a bez zbytečně zmařených lidských životů by mohla být po letošku celá řada železničních přejezdů ve Zlínském kraji. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) totiž plánuje zhruba desítku jejich oprav či zabezpečení na vytížených železničních tepnách.

V Hošticích zvelebí historickou márnici, která slouží hrobníkům

Hoštice - Opravit márnici na hřbitově chtějí v Hošticích. Podle starosty Miroslava Herodka už sice neslouží svému původnímu účelu, ale funguje jako sklad a zázemí pro hrobníky a pohřebníky.

Oprava sokolovny ve Zborovicích přijde na miliony

Zborovice - Až na pět milionů korun může přijít oprava sokolovny ve Zborovicích.

AKTUALIZUJEME

Při štědrovečerní mši lidé ve Zdounkách zaplnili téměř celý kostel

Zdounky – Zpěv mladé dívčí kapely 4sisters se nesl při štědrovečerní mši svaté kostelem Nejsvětější Trojice ve Zdounkách, kterou sloužil tamní kněz Radomír Němeček. Bohoslužba začínala už ve dvaadvacet hodin, lidé kostel zaplnili téměř do posledního místečka.

„Cítíme velkou křivdu," říkají manželé, kteří měli naftu ve své studni

Zdounky – „Téměř nikdo k nám po 14 dnech nepřišel, neinformoval nás, nezeptal se, zda žijeme, jestli máme na zajištění oprav a žití peníze," říká Deníku se slzami v očích 76letý Jaroslav Foltýn ze Zdounek na Kroměřížsku.

Petice nepomohla. Primář ortopedie si hledá novou práci

Kroměříž – „Je to konec. Hledám si místo, kde budu operovat dál," říká Deníku primář ortopedického oddělení kroměřížské nemocnice Alois Hrabec. Ve funkci končí, neuspěl totiž před časem v novém výběrovém řízení, které mělo potvrdit jeho stávající post primáře. Podobným řízením prošly všechny primariáty nemocnice. Několik stovek lidí však podepsalo nesouhlasnou petici. Tou se zabývala krajská rada.

Krajská rada se zabývá peticí za primáře ortopedie

Kroměříž – Primář ortopedického oddělení kroměřížské nemocnice Alois Hrabec ve funkci končí. Krajská rada však ohledně jeho odvolání obdržela nesouhlasnou petici. Podepsalo ji údajně několik stovek lidí. V pondělí se peticí zabývala na svém jednání nová krajská rada v čele s hejtmanem Jiřím Čunkem.

Po letech to prasklo. Do vody se dostala nafta

Region – Doslova zděšení zažili v minulých dnech šestasedmdesátiletý Jaroslav Foltýn a jeho o tři roky mladší manželka Erika ze Zdounek na Kroměřížsku.

Zemědělec: Brambory z marketu se 
s těmi z domácí zahrady nedají srovnávat

Zdounky – „Když si koupíte brambory v nějakém marketu, jsou chuťově úplně jiné, než ty, které si vypěstujete. Na ty zakoupené ve velkých marketech někteří lidé nadávají, přijdou jim nahořklé nebo kyselé. Může v nich být totiž hniloba," říká pro Deník devětašedesátiletý Lubomír Konečný ze Zdounek na Kroměřížsku.

Zdounečtí ochotníci trénují na premiéru, hru si tentokrát napsali svou vlastní

Zdounky – Na premiéru nového divadelního představení U nás v Lebedově v těchto dnech pilně trénují členové Divadelního spolku ve Zdounkách: a premiéra už se blíží, koná se v sobotu 22. října v 18 hodin v tamním Kulturním domě.

Most u Bělova šel k zemi. Na jeho místě budují nový

Bělov - Namísto mostu a silnice jen obří díra s rourou z vlnitého plechu. Tak to teď vypadá na silnici mezi Bělovem a Žlutavou, která je pro veškerou dopravu uzavřena. Omezení pro řidiče potrvá až do začátku září.

Děti vzdaly hold Marii von Ebner-Eschenbach

Kroměřížsko - Necelá dvacítka dětí ze Zdounecka vzdala nedávno zajímavým způsobem hold rakouské spisovatelce a nositelce několika tamních vyznamenání, rodačce ze Zdislavic hraběnce Marii von Ebner-Eschenbach, rozené Dubské.

Řeky v regionu dál vysychají

Kroměřížsko, Zlínský kraj - Úhyny ryb, mizerná sklizeň, zákaz zalévání zahrádek, napouštění bazénů či mytí aut, koryta vodních toků bez vody: i v takový katastrofický scénář může vyústit sucho, které v kraji přetrvává prakticky od loňského léta. A občasné bouřky či přeháňky situaci prozatím moc nelepší.

Zemědělská výstava v Kroměříži zlákala tisíce lidí

Kroměříž – Prohlédnout si zemědělskou techniku, drobné zvířectvo, hospodářská zvířata, ale také zakoupit si různé regionální potraviny a zhlédnout celou řadu zajímavých ukázek mohli o víkendu zájemci na 11. ročníku Zemědělské výstavy Kroměříž 2016. Konala se uplynulou sobotu v areálu společnosti Navos Kroměříž-Kotojedy.

AKTUALIZOVÁNO

Skončila pětadvacátá, pro region ale byla „Gábina" nejlepší

Stockholm, Kroměřížsko – Fandil jí celý region a spousta dalších lidí v celém Česku, rodačka z Kroměřížska Gabriela Gunčíková ale skončila ve finále 61. ročníku pěvecké soutěže Eurovision Song Contest v sobotu večer ve švédském Stockholmu v poli poražených.

Signalista či výhybkář? Je jich jako šafránu

Zdounky – Prakticky celý život mezi vlaky strávil doposud sedmapadesátiletý Pavel Mikulenka ze Zdounek. Nejen že s nimi doteď pracuje, přímo na vlakovém nádraží v obci bydlí: hned pod okny mu tak jezdí vlaky na trati Kroměříž-Zborovice.

Práce knihovnice už není jen o půjčování

Jarohněvice – Myslím si, že knihovna nemá za poslání jen půjčovat knihy. Snažíme se z ní dělat místo, kde se lidé scházejí, komunikují, dozvídají se nové věci a smysluplně tráví svůj volný čas," říká jednačtyřicetiletá Jarmila Zakravačová z Jarohněvic na Kroměřížsku.

Existují situace, kdy má i strážník strach

Kroměříž - Dlouhých jednadvacet let už pracuje Petr Klapil z Kroměříže u městských strážníků. Vždycky jím být nechtěl, ale lákala jej práce s lidmi, což povolání strážníka splňuje. Navíc je to podle něj práce hodně zajímavá, i když ne vždy bezpečná.

U historie na pamětníky mnohdy sázet nelze. Je to mravenčí práce

Kroměříž – Pátrání, dohledávání, cestování a hlavně mít dobrý přehled a dobrou paměť. Nejen to obnáší poslání historika Muzea Kroměřížska, kterým je už jednadvacet let čtyřiačtyřicetiletý Petr Pálka z Kroměříže.

Pokud to nahoře nemáte a dole ano, tak to není symetrické

Kroměříž - Světla reflektorů, kamer, blesky z fotoaparátů a hlavně nadšení obdivovatelé už pár let obklopují třiadvacetiletou Adélu Storzerovou z Kroměříže. V devatenácti letech se vrhla na fitness, za pomoci trenérů a upravené životosprávy si vypracovala postavu a nyní už napříč světem závodí mezi bikinami na soutěžích v bikiny fitness.

Sestavovat program kina je stále velký risk

Kroměříž – Někdy je to doslova sázka do loterie, říká pro Deník devětadvacetiletá Kristýna Malíková. Na mysli má výběr filmů pro kroměřížské kino Nadsklepí, jehož chodu a programu se věnuje už více než rok.

Hasičinu mám v krvi i v genech. Spolyká však hodně volného času

Zdounky – Hasičská uniforma, technika, soutěže, závody, různé kulturní akce nebo třeba i schůze. Nejen tím, ale i vším ostatním, co souvisí s hasičinou, se už od dětství obklopuje Antonín Horák. Dnes už osmašedesátiletý senior ze Zdounek ji měl doslova v krvi, řadu let měl dokonce pod palcem i všechny dobrovolné hasičské sbory z celého Kroměřížska coby tehdejší starosta okresního sdružení hasičů.

Cesta je zničená, chtějí ji opravit

Bělov – Opravit silnici v místní části Vývozek plánují v Bělově. Podle tamního starosty Jiřího Přecechtěla je už totiž úplně zničená. „Prakticky se do ní neinvestovalo minimálně dobrých třicet let.

Vést osmdesátku slečen v dívčím pěveckém sboru není legrace

Kroměříž – Být učitelem a věnovat se naplno muzice. To byl vždycky sen nyní třicetiletého Jiřího Jablunky z Kroměříže. Dávno si jej už splnil, vede 3. rokem dívčí pěvecký sbor střední pedagogické školy v Kroměříži, učí na základní umělecké škole (ZUŠ) ve Zdounkách a působí také v několika hudebních seskupeních.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT