VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JARMILA KUNCOVÁ

Jarmila Kuncová / Zlínský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

VIDEO: Bílá pěna, láhev orosená. Pivní slavnosti se opět vydařily

Raději sklo než pet láhev, raději pivo než tvrdý alkohol. Milovníci pěnivého moku mají jasno: nejen v nynějších parných dnech dokáže vychlazený půllitr krásně osvěžit.

VIDEO: Čestné občanství i pro přítele vynálezce turbíny a kněze

Důstojný pán Vojtěch Král, asistent, spolupracovník a celoživotní přítel vynálezce Kaplanovy turbíny Jaroslav Slavík a dosud žijící páter Jaroslav Nesvadba. Trojice těchto osobností je nově významnými obyvateli Zdounek na Kroměřížsku.

Více než stovka německých křepeláků z celé republiky se sjela do Nětčic

Sedmiletá fenka Honey plemene německý křepelák. Ta dělá jen samou radost dvaašedesátiletému Bohumilu Pospíšilovi ze zdounecké místní části Nětčice.

Zemědělskou výstavu letos navštívilo rekordních pět tisíc lidí

„Vyžadují čtyřiadvacetihodinovou péči,“ říká na adresu 35O krav, které chovají v podniku Agrova v Prusinovicích, tamní zootechnik Marek Bečka. Několik statných a nejlepší kusů představili veřejnosti na sobotní Zemědělské výstavě Kroměříž 2018 v areálu společnosti Navos v Kroměříži-Kotojedech.

Zemědělská výstava v Kotojedech bude plná skotu či koní, ale i techniky

Ty nejlepší ukázky z prostředí současného zemědělství nabídne v pořadí už dvanáctý ročník Zemědělské výstavy Kroměříž 2018. Koná se tuto sobotu 2. června v areálu firmy NAVOS v kroměřížské místní části Kotojedy.

Ve Zdounkách obnovili hodový průvod k svátku Nejsvětější Trojice

Tradici hodového průvodu při příležitosti slavnosti Nejsvětější Trojice obnovili o víkendu ve Zdounkách.

V Kroměříži vzpomínali na ztracené děti. A poznávali nejen policejní práci

Desítky ztracených dětí, které se už nikdy nevrátily domů ke svým rodičům. Doposud je nenašli. I na ně v pátek vzpomněli v centru Kroměříže na tamním Velkém náměstí v rámci akce Den s Policií ČR. O problematice pohřešovaných dětí se tam právě dozvěděli všichni i na jednom stanovišti, které se neslo v duchu „Pomněnkového dne“, a to právě při příležitosti Mezinárodního dne pohřešovaných dětí.

Zahrádkáři ve Zdounkách ukázali na výstavě i obří dýně

Obrovská dýně vážící přes třicet kilo. Nejen ta poutala pozornost lidí na výstavě ovoce, zeleniny a včelích produktů ve Zdounkách, kterou také zpestřila soutěžní výstava jiřin a ostatních květin.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

Nejlepší dechové orchestry ZUŠ se utkaly o celostátní finále

Dechové orchestry ZUŠ Zdounky, ZUŠ Valašské Klobouky, ZUŠ Bystřice pod Hostýnem a Dechový orchestr mladých ZUŠ Morava Zlín. To je čtveřice nejlepších ze Zlínského kraje, kteří už mohou začít trénovat na květnové finále celostátní soutěže ZUŠ ve hře dechových orchestrů, které se má konat v Letovicích.

Miliony půjdou do tří nádraží v kraji. To kroměřížské je mezi nimi

Hezčí vlakové nádraží budou mít ještě letos cestující v Uherském Hradišti, ve Starém Městě a v Kroměříži. „Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje do oprav trojice výpravních budov nasypat 2,6 milionu korun," vyčíslila mluvčí Kateřina Šubová.

Na výstavě tvůrčích prací ve Zdounkách byla i válečná zbroj

Zdounky – Jak relaxují a tráví svůj volný čas. Takový mohl být podtitul výstavy tvůrčích prací nazvané Tvoření Zdounky, která se konala minulý týden v Domě kultury ve Zdounkách na Kroměřížsku.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: V masopustním průvodu ve Zdounkách kosou skřípala i smrtka

Zdounky – „Přišel váš čas," neslo se v sobotu z úst smrtky, která procházela obcí Zdounky. Vážnost svých slov dokazovala zlověstným skřípáním nabroušené kosy o zem. Naštěstí byla jen součástí masopustního průvodu, ve kterém nechyběl třeba ani tradiční medvěd, kominík, vodník, řezník či třeba výběrčí daní.

Ve Zlínském kraji opraví desítku železničních přejezdů

Zase o něco bezpečnější a bez zbytečně zmařených lidských životů by mohla být po letošku celá řada železničních přejezdů ve Zlínském kraji. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) totiž plánuje zhruba desítku jejich oprav či zabezpečení na vytížených železničních tepnách.

V Hošticích zvelebí historickou márnici, která slouží hrobníkům

Hoštice - Opravit márnici na hřbitově chtějí v Hošticích. Podle starosty Miroslava Herodka už sice neslouží svému původnímu účelu, ale funguje jako sklad a zázemí pro hrobníky a pohřebníky.

Oprava sokolovny ve Zborovicích přijde na miliony

Zborovice - Až na pět milionů korun může přijít oprava sokolovny ve Zborovicích.

AKTUALIZUJEME

Při štědrovečerní mši lidé ve Zdounkách zaplnili téměř celý kostel

Zdounky – Zpěv mladé dívčí kapely 4sisters se nesl při štědrovečerní mši svaté kostelem Nejsvětější Trojice ve Zdounkách, kterou sloužil tamní kněz Radomír Němeček. Bohoslužba začínala už ve dvaadvacet hodin, lidé kostel zaplnili téměř do posledního místečka.

„Cítíme velkou křivdu," říkají manželé, kteří měli naftu ve své studni

Zdounky – „Téměř nikdo k nám po 14 dnech nepřišel, neinformoval nás, nezeptal se, zda žijeme, jestli máme na zajištění oprav a žití peníze," říká Deníku se slzami v očích 76letý Jaroslav Foltýn ze Zdounek na Kroměřížsku.

Petice nepomohla. Primář ortopedie si hledá novou práci

Kroměříž – „Je to konec. Hledám si místo, kde budu operovat dál," říká Deníku primář ortopedického oddělení kroměřížské nemocnice Alois Hrabec. Ve funkci končí, neuspěl totiž před časem v novém výběrovém řízení, které mělo potvrdit jeho stávající post primáře. Podobným řízením prošly všechny primariáty nemocnice. Několik stovek lidí však podepsalo nesouhlasnou petici. Tou se zabývala krajská rada.

Krajská rada se zabývá peticí za primáře ortopedie

Kroměříž – Primář ortopedického oddělení kroměřížské nemocnice Alois Hrabec ve funkci končí. Krajská rada však ohledně jeho odvolání obdržela nesouhlasnou petici. Podepsalo ji údajně několik stovek lidí. V pondělí se peticí zabývala na svém jednání nová krajská rada v čele s hejtmanem Jiřím Čunkem.

Po letech to prasklo. Do vody se dostala nafta

Region – Doslova zděšení zažili v minulých dnech šestasedmdesátiletý Jaroslav Foltýn a jeho o tři roky mladší manželka Erika ze Zdounek na Kroměřížsku.

Zemědělec: Brambory z marketu se 
s těmi z domácí zahrady nedají srovnávat

Zdounky – „Když si koupíte brambory v nějakém marketu, jsou chuťově úplně jiné, než ty, které si vypěstujete. Na ty zakoupené ve velkých marketech někteří lidé nadávají, přijdou jim nahořklé nebo kyselé. Může v nich být totiž hniloba," říká pro Deník devětašedesátiletý Lubomír Konečný ze Zdounek na Kroměřížsku.

Zdounečtí ochotníci trénují na premiéru, hru si tentokrát napsali svou vlastní

Zdounky – Na premiéru nového divadelního představení U nás v Lebedově v těchto dnech pilně trénují členové Divadelního spolku ve Zdounkách: a premiéra už se blíží, koná se v sobotu 22. října v 18 hodin v tamním Kulturním domě.

Most u Bělova šel k zemi. Na jeho místě budují nový

Bělov - Namísto mostu a silnice jen obří díra s rourou z vlnitého plechu. Tak to teď vypadá na silnici mezi Bělovem a Žlutavou, která je pro veškerou dopravu uzavřena. Omezení pro řidiče potrvá až do začátku září.

Děti vzdaly hold Marii von Ebner-Eschenbach

Kroměřížsko - Necelá dvacítka dětí ze Zdounecka vzdala nedávno zajímavým způsobem hold rakouské spisovatelce a nositelce několika tamních vyznamenání, rodačce ze Zdislavic hraběnce Marii von Ebner-Eschenbach, rozené Dubské.

Řeky v regionu dál vysychají

Kroměřížsko, Zlínský kraj - Úhyny ryb, mizerná sklizeň, zákaz zalévání zahrádek, napouštění bazénů či mytí aut, koryta vodních toků bez vody: i v takový katastrofický scénář může vyústit sucho, které v kraji přetrvává prakticky od loňského léta. A občasné bouřky či přeháňky situaci prozatím moc nelepší.

Zemědělská výstava v Kroměříži zlákala tisíce lidí

Kroměříž – Prohlédnout si zemědělskou techniku, drobné zvířectvo, hospodářská zvířata, ale také zakoupit si různé regionální potraviny a zhlédnout celou řadu zajímavých ukázek mohli o víkendu zájemci na 11. ročníku Zemědělské výstavy Kroměříž 2016. Konala se uplynulou sobotu v areálu společnosti Navos Kroměříž-Kotojedy.

AKTUALIZOVÁNO

Skončila pětadvacátá, pro region ale byla „Gábina" nejlepší

Stockholm, Kroměřížsko – Fandil jí celý region a spousta dalších lidí v celém Česku, rodačka z Kroměřížska Gabriela Gunčíková ale skončila ve finále 61. ročníku pěvecké soutěže Eurovision Song Contest v sobotu večer ve švédském Stockholmu v poli poražených.

Signalista či výhybkář? Je jich jako šafránu

Zdounky – Prakticky celý život mezi vlaky strávil doposud sedmapadesátiletý Pavel Mikulenka ze Zdounek. Nejen že s nimi doteď pracuje, přímo na vlakovém nádraží v obci bydlí: hned pod okny mu tak jezdí vlaky na trati Kroměříž-Zborovice.

Práce knihovnice už není jen o půjčování

Jarohněvice – Myslím si, že knihovna nemá za poslání jen půjčovat knihy. Snažíme se z ní dělat místo, kde se lidé scházejí, komunikují, dozvídají se nové věci a smysluplně tráví svůj volný čas," říká jednačtyřicetiletá Jarmila Zakravačová z Jarohněvic na Kroměřížsku.

Existují situace, kdy má i strážník strach

Kroměříž - Dlouhých jednadvacet let už pracuje Petr Klapil z Kroměříže u městských strážníků. Vždycky jím být nechtěl, ale lákala jej práce s lidmi, což povolání strážníka splňuje. Navíc je to podle něj práce hodně zajímavá, i když ne vždy bezpečná.

U historie na pamětníky mnohdy sázet nelze. Je to mravenčí práce

Kroměříž – Pátrání, dohledávání, cestování a hlavně mít dobrý přehled a dobrou paměť. Nejen to obnáší poslání historika Muzea Kroměřížska, kterým je už jednadvacet let čtyřiačtyřicetiletý Petr Pálka z Kroměříže.

Pokud to nahoře nemáte a dole ano, tak to není symetrické

Kroměříž - Světla reflektorů, kamer, blesky z fotoaparátů a hlavně nadšení obdivovatelé už pár let obklopují třiadvacetiletou Adélu Storzerovou z Kroměříže. V devatenácti letech se vrhla na fitness, za pomoci trenérů a upravené životosprávy si vypracovala postavu a nyní už napříč světem závodí mezi bikinami na soutěžích v bikiny fitness.

Sestavovat program kina je stále velký risk

Kroměříž – Někdy je to doslova sázka do loterie, říká pro Deník devětadvacetiletá Kristýna Malíková. Na mysli má výběr filmů pro kroměřížské kino Nadsklepí, jehož chodu a programu se věnuje už více než rok.

Hasičinu mám v krvi i v genech. Spolyká však hodně volného času

Zdounky – Hasičská uniforma, technika, soutěže, závody, různé kulturní akce nebo třeba i schůze. Nejen tím, ale i vším ostatním, co souvisí s hasičinou, se už od dětství obklopuje Antonín Horák. Dnes už osmašedesátiletý senior ze Zdounek ji měl doslova v krvi, řadu let měl dokonce pod palcem i všechny dobrovolné hasičské sbory z celého Kroměřížska coby tehdejší starosta okresního sdružení hasičů.

Cesta je zničená, chtějí ji opravit

Bělov – Opravit silnici v místní části Vývozek plánují v Bělově. Podle tamního starosty Jiřího Přecechtěla je už totiž úplně zničená. „Prakticky se do ní neinvestovalo minimálně dobrých třicet let.

Vést osmdesátku slečen v dívčím pěveckém sboru není legrace

Kroměříž – Být učitelem a věnovat se naplno muzice. To byl vždycky sen nyní třicetiletého Jiřího Jablunky z Kroměříže. Dávno si jej už splnil, vede 3. rokem dívčí pěvecký sbor střední pedagogické školy v Kroměříži, učí na základní umělecké škole (ZUŠ) ve Zdounkách a působí také v několika hudebních seskupeních.

Nejvíc potěší, když se vracejí bývalí absolventi a vzpomínají

Kroměříž – Dlouhých šestadvacet let už šéfuje kroměřížské střední škole hotelové a služeb (SŠHS) Petr Hajný z Kroměříže. Ve škole přitom působí ještě mnohem déle, předtím totiž dělal zástupce ředitele, a to asi od roku 1983.

Jednou mě překvapila slečna, abych ji vyfotil nahou

Kroměříž – Fotoaparát už dobrých padesát let neodmyslitelně patří k dvaasedmdesá­tiletému Miloslavu Muchovi z Kroměříže, který ve městě provozuje se svou rodinou fotoateliér. Sympatický senior chtěl být původně automechanikem, ale nebylo mu přáno.

Ledovka hrozila, silničáři museli do terénu

Zlínskský kraj – Sjízdné bez problémů jsou podle silničářů všechny cesty na Zlínsku. „Ledovka hrozila, od ranních čtyř hodin proto byly posypové vozy v terénu, a to až doteď. Nyní už by žádná rizika pro řidiče hrozit neměla, nevíme ani o žádném kritickém úseku," řekl pro Zlínský deník v neděli krátce po jedenácté hodině dopolední dispečer Správy a údržby silnic Zlínska.

Pro stavbu nových domů připravili pozemky

Šelešovice – Na šest milionů korun vyšla první etapa zasíťování pozemku pro stavbu celkem devíti nových rodinných domů v Šelešovicích.

Ve Skržicích opravili zvonici, byla ve špatném stavu

Skržice – Nově opravenou zvonici mají teprve několik dní ve Skržicích na Kroměřížsku, které jsou místní částí obce Soběsuky. Náklady tamní starosta Josef Škrabal vyčíslil na více než 380 tisíc korun, přičemž obec získala dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

Správně zvolený text z knížky může při biblioterapii pomoci

Kroměříž – Biblioterapie. Metodou psychoterapie, která využívá léčebné a podpůrné účinky četby, se už nějaký čas zabývá sedmačtyřicetiletá Marcela Kořínková z Kroměříže. Absolvovala už celou řadu seminářů, kterými si doplnila vzdělání a pro aplikování biblioterapie na lidi má několik certifikátů.

Pokud mi budou zuby a dech sloužit, u dechovky zůstanu

Zdounky – Dechová hudba Zdounečanka je už několik desítek let druhou životní láskou Josefa Mítka ze Zdounek na Kroměřížsku. Nyní už pětasedmdesátiletý hudebník hraje na křídlovou trumpetu, teď už ale zastává pozici náhradníka.

S kamarádkou se doplňujeme. Samotné by mi šití tak nešlo

Kvasice – Špulky nití, klubíčka, jehly, šicí stroj, nůžky či nejrůznější látky. Takové pomůcky bere čas od času do rukou dvaačtyřicetiletá Hana Skácelová z Kvasic. Pod rukama jí pak vznikají nejrůznější ručně šité dekorace do domácností, či módní doplňky. Jak sama podotýká, nejsou to jen její výrobky, jejich spoluautorkou je vždycky její kamarádka ze stejné obce Ivana Ševčíková.

Farář učí ve volnu děti taekwondo

Kvasice – Původem voják z povolání, nakonec farář Náboženské obce Církve československé husitské v Kvasicích na Kroměřížsku. I tak by se v kostce dala shrnout životní a profesní dráha čtyřicetiletého Lubomíra Plisky.

Z divadla si odskočila i na natáčení Sněženek a machrů

Kroměříž – Obrovský relax je pro jednapadesátiletou Janu Štěpánovou divadlo. Už roky působí v Divadelním spolku Kroměříž, několikrát si z něj ovšem odskočila už i před televizní kamery.

Hasiči: dobrá parta, na kterou je spoleh

Kroměříž – „Leckterý malý kluk se touží stát hasičem, ale pouze některým se jejich dětský sen splní," říká pro Deník jednatřicetiletý Adam Fuksa z Kroměříže. Sám od zmíněného snu už udělal pořádný krok: v šestnácti letech se stal členem sboru dobrovolných hasičů, po dosažení plnoletosti začal aktivně působit i ve výjezdové jednotce v Kroměříži. A svůj koníček zohlednil i při výběru vysoké školy.

Nemám ráda, když říkají moderátoři hrubé vtipy

Hulín – „To nejkrásnější, co ve stáří může být, je, když má člověk dobrou rodinu. A já ji mám, děti, vnuky i jednu pravnučku," říká pro Deník sedmasedmdesátiletá Věra Gremlicová. Usměvavá seniorka, která byla a částečně ještě je moderátorkou převážně festivalů dechových orchestrů, napsala i několik textů k melodiím Ladislava Prudíka či Václava Maňase.

Olympionikovi Šupčíkovi odhalili v Kvasicích pamětní desku

Kvasice – Pamětní desku věnovanou památce olympionika Bedřicha Šupčíka ve středu odhalili na budově sokolovny v Kvasicích. Ve více než dvoutisícové obci totiž v Sokole začínal svou sportovní kariéru, ve které dosáhl mnoha úspěchů. Tím největším, zlatou olympijskou medailí, se nesmazatelně zapsal do dějin českého sportu.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT