Američané pick-upy (tamním označením prostě „truck“) milují. Je známou pravdou, že vůbec nejprodávanějším autem v USA je pick-up. Jen už to není Ford F-150, protože ho na první příčce vystřídal Chevrolet Silverado. Není tedy divu, že jak se čím dál častěji mluví o elektrické mobilitě, rojí se v USA elektrické pick-upy jako houby po dešti. Cybertruck tak v době spuštění na trh přichází do poměrně nabitého segmentu.

Všechny detaily o Tesle Cybertruck se můžete dočíst zde:

Některé prvky Cybertrucku jsou pořád unikátní – jmenovitě třeba nerezová nelakovaná karoserie nebo čistě elektronické řízení – jsou tu ovšem auta, která Cybertruck v různých parametrech překonávají. Jací jsou tedy přímí konkurenti nejdiskutovanější Tesly? A jen pro připomenutí, Cybertruck má v nejvýkonnější variantě Cyberbeast 845 koní výkonu, zrychlí z nuly na sto za 2,7 sekundy a ujede 515 kilometrů na nabití, případně 705 kilometrů s přídavnou baterií na korbě.

Ford F-150 Lightning

close Ford F-150 Lightning info Zdroj: Se svolením Ford zoom_in Ford F-150 Lightning

F-150 je synonymem pro americký pick-up a elektrická varianta na sebe nenechala čekat dlouho. Ford nevymýšlel inovace tam, kde je lidé nechtějí, takže elektrická F-150 do značné míry vypadá a působí jako ta běžná, spalovací. Má však dva elektromotory o souhrnném výkonu až 580 koní, což znamená zrychlení z nuly na sto pod 4 sekundy, a větší baterie vystačí na 515 kilometrů dojezdu.

GMC Sierra EV

close GMC Sierra EV info Zdroj: Se svolením GMC zoom_in GMC Sierra EV

Další z amerických klasik je elektrická verze velkého pick-upu značky GMC, spadající pod General Motors. Zákazníkům se začne dodávat za pár měsíců a zaváděcí edice přichází s výkonem 754 koní, zrychlením z nuly na sto za 4,5 sekundy a dojezdem 640 kilometrů. Zatáčení zadních kol pomáhá manévrovatelnosti, ale umožňuje i pohyb šikmo vpřed či vzad – této funkci se u GMC říká „Crab Walk“.

Rivian R1T

close Rivian R1T info Zdroj: Se svolením Rivian zoom_in Rivian R1T

Ze zaběhnutých značek, které dosud vyráběly spalovací pick-upy, vyčnívá Rivian. Značka založená teprve v roce 2009 se soustředí na elektrická SUV, pick-upy a užitkové modely. Konkurentem pro Cybertruck je model R1T. Ten má ve vrcholné specifikaci dokonce čtyři elektromotory – po jednom v každém kole, dohromady nabídne 835 koní výkonu, zrychlení z nuly na sto za 3 sekundy a dojezd 528 kilometrů na nabití.

GMC Hummer EV Pickup

close GMC Hummer EV Pickup info Zdroj: Se svolením GMC zoom_in GMC Hummer EV Pickup

Hummer, zejména původní civilní H1, zrozený z vojenského vozidla HMMWV, byl ohromným terénním mastodontem, který měl zdolat jakoukoliv překážku a vzbuzovat dojem nezničitelnosti. Jeho elektrické znovuzrození pod taktovkou GMC se tváří stejně, je obří a má ohromující terénní vlastnosti. S největší baterií o kapacitě bláznivých 246 kWh nabízí 1 000 koní výkonu, zrychlí z nuly na sto kolem tří sekund a ujede až 530 kilometrů na nabití.

Chevrolet Silverado EV

close Chevrolet Silverado EV info Zdroj: Se svolením Chevrolet zoom_in Chevrolet Silverado EV

Pozadu na poli elektrických pick-upů nezůstává Chevrolet, a tak i Silverado s bateriovým pohonem má poměrně fascinující parametry. Elektrické motory nabídnou dohromady až 754 koní výkonu, což znamená zrychlení z nuly na sto za 4,5 sekundy. Dojezd se pohybuje okolo 640 kilometrů na nabití. Stejně jako u Fordu F-150 nebo GMC Sierra tady platí, že vůz Cybertruck ve všem nepřekonává, ale nabízí zákazníkům model, na který jsou zvyklí skrze spalovací verze.

RAM 1500 REV

close RAM 1500 REV info Zdroj: Se svolením RAM zoom_in RAM 1500 REV

Do kategorie „starých známých“ spadá i poslední vůz z výčtu, a sice RAM (dříve Dodge RAM) v „nejmenší“ verzi 1500 s elektrickým pohonem. Ze všech zmíněných nastoupí RAM na trh nejpozději, a to ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024. Všechna technika už je ovšem známá. Ve vrcholné specifikaci, která zahrnuje i větší baterii s kapacitou 229 kWh, má RAM 654 koní, zrychlení z nuly na sto za 4,4 sekundy a dojezd 805 kilometrů, který je nejvyšší ze všech konkurentů.