Škoda se zapojila mezi automobilky, které mají svůj virtuální koncept „Vision Gran Turismo“. Jde o konceptuální závodní vozy, které designéři automobilek vytvořili ve spolupráci s Polyphony Digital – vývojářským studiem hry Gran Turismo, speciálně pro tuto herní sérii, která baví hráče na konzolích Playstation již od roku 1997.

Podle šéfdesignéra Škody Olivera Stefaniho začala celá myšlenka v oddělení designu jako „obědový projekt“. Když mu ovšem tým představil svou vizi, byl nadšen a rozhodl se, že Vision Gran Turismo musí dojít do cíle – tedy do hry.


Nahrává se anketa ...

Nicméně namalovat poutavé závodní auto nestačí.

„Vůz a jeho vlastnosti ve hře definuje více než stovka technických parametrů, z nichž některé jsou specifické pro náš design,“ vysvětluje Martin Porteš, který vedl tým zodpovědný za koncept.

Podívejte se na vůz ve hře na oficiálním videu:

| Video: Youtube

Bylo tedy potřeba úzce spolupracovat s Polyphony Digital a virtuální techniku auta doladit s jejich pomocí. Ve výsledku tak vzniknul vůz, který sice existuje pouze v digitální formě, a k fyzické podobě má nejblíž zmenšený model, ovšem po technické stránce je i tak nesmírně propracovaný a dal by se vyrobit.

Jak herní Škoda vypadá?

Základem celého vozu je karbonový monokok s uprostřed umístěným místem pro pilota – ne nepodobný koncepci vozu Formule 1. Minimalistické karoserii z karbonu dominují ostré hrany a vzadu i aktivní aerodynamika v podobě dvou přítlačných křidélek.

Pod nimi je pak ohromný difuzor a jinak zcela odhalená technika zadních partií, odhalující odpružení s naležato uloženými tlumiči. Vše zespoda kryje zcela plochá podlaha. Uvnitř vozu byla speciální pozornost věnovaná volantu, na který kouká hráč pokaždé, když ve hře zapne pohled z perspektivy řidiče.

Přímo za volantem se nachází široký displej, zobrazující obraz ze zpětných kamer, další údaje se zobrazují na plexi štítu, jež má virtuální pilot „přetažený“ přes helmu – na něj je promítán head-up displej.

close Škoda Vision Gran Turismo info Zdroj: Se svolením Škoda Auto zoom_in Škoda Vision Gran Turismo.

Maximální rychlost? 310 km/h

Koncept byl od počátku navrhován jako elektromobil. Li-ion baterie o kapacitě 87 kWh jsou v podlaze, uložené coby podstatná součást konstrukce a pracují s napětím 800 V.

Každé kolo má potom svůj vlastní synchronní elektromotor umístěný na nápravě, což dělá výsledný výkon 1 088 koní (800 kW) a točivý moment 1 020 Nm.

Maximální rychlost je přibližně 310 kilometrů v hodině, daná otáčkami elektromotorů 25 000 za minutu. Celokarbonová konstrukce znamená teoretickou hmotnost jen 1 300 kilogramů.

Lze samozřejmě říci, že je Vision Gran Turismo pouhým designovým cvičením, ovšem i přesto, že nemá fyzickou podobu, za jeho volant může alespoň virtuálně usednout každý. Stačí k tomu Playstation 4 nebo 5 a hra Gran Turismo 7.

Škoda Vision Gran Turismo se pak ve hře objeví s dnešním updatem a přidá se tak k více než čtyřem stovkám aut, které jsou ve hře dostupné.