Historie stroje pro obnovu povrchu ledu Zamboni

| Video: Youtube

Všechno vlastně začalo už v roce 1927. Frank Zamboni si tehdy společně s mladším bratrem Lawrencem otevřel v Paramountu ledárnu. Byla to osvědčená dvojice, protože už předtím, když Frank dokončil obchodní školu v Chicagu tak si s Lawrencem otevřeli na předměstí Los Angeles elektroobchod.

Elektrické chladničky a kluziště

V roce 1939 si ale uvědomili, že ledárna do budoucna už moc vydělávat nebude, kvůli příchodu elektrických chladniček. Rozhodli se proto, podle portálu wikipedia, že své přebytečné chladicí vybavení použijí k otevření ledového kluziště.

close Takto probíhala úprava ledu před vynalezením rolby. info Zdroj: Wikimedia Commons, Willem van der Poll, CC0 zoom_in Takto probíhala úprava ledu před vynalezením rolby.

V roce 1940 oba bratři přibrali do party ještě bratrance a otevřeli kluziště L. A. Kings Island v Paramount, které se stalo oblíbeným a funguje dodnes. Tato ledová plocha je dnes charitativním podnikem klubu kanadsko – americké NHL Los Angeles Kings. Frank na ledě použil novou technologii, která odstranila vlnění ledu způsobené mrazicími tyčemi, jež led ochlazovaly. V roce 1946 získal na tuto technologii patent.

Islandské kluziště bylo otevřeno 3. ledna 1940, v době vrcholící II. světové války. Byl to okamžitý hit.

„Lidé hledali nějaké šťastné rozptýlení a bruslení bylo v té době velmi populární,“ řekl pro web Smithsonian magazin v listopadu 2023 při vzpomínkovém rozhovoru Richard Zamboni, 91letý Frankův syn a prezident Zamboni Company USA.

Zrození rolby, stroje na zrychlení údržby ledu

V roce 1949 Zamboni vynalezl stroj – rolbu, který výrazně zrychlil údržbu ledu. Místo devadesátiminutové práce tří mužů zvládl tuto práci jeden muž za volantem rolby za patnáct minut. Požádal o patent na rolbu a v Paramountu založil firmu Frank J. Zamboni & Company, která rolby začala vyrábět a prodávat. Úředně patent na rolbu získal v roce 1953.

close První rolba vznikla na automobilu Jeep CJ 3Bs. info Zdroj: Wikimedia Commons, NARA. volné dílo zoom_in První rolba vznikla na automobilu Jeep CJ 3Bs.

Použil se jeep, potom jen jeho šasi

Nejdříve, na začátku padesátých let, rolby vyráběl na automobilu Jeep CJ-3Bs. Mezi lety 1956 a 1964 pak už pouze na šasi těchto vozů. Kvůli úspěchu postavil další továrnu v Brantfordu v kanadské provincii Ontario a pobočku ve Švýcarsku.

Značka Zamboni je dodnes ochrannou známkou, v angličtině zlidověl, takže se občas používá jako obecné jméno pro označení stroje na úpravu ledové plochy. V češtině vzniklo označení rolba obdobným způsobem, tedy zlidověním švédské značky Rolba.

close Vynálezce Frank Zamboni. info Zdroj: Wikimedia Commons, DatBot zoom_in Vynálezce Frank Zamboni. Frank Joseph Zamboni, Jr. byl americký vynálezce, známý zejména svým vynálezem rolby na úpravu ledové plochy. Narodil se 16. ledna 1901 ve městě Eureka, ve státu Utah italským přistěhovalcům. Brzy si ale jeho rodiče koupili statek v Pocatellu, ve státě Idaho, kde vyrůstal.

V roce 1920 se podle portálu wikipedia s rodiči přestěhoval do přístavní části Los Angeles, kde jeho starší bratr George vlastnil autoopravnu. Po dokončení obchodní školy v Chicagu si se svým mladším bratrem Lawrencem otevřel elektroobchod na předměstí Los Angeles, v Hynesu, který je nyní částí obce Paramount. V roce 1923 se oženil a se svou manželkou měl později tři děti. V roce 1927 otevřel s bratrem Lawrencem ledárnu. V roce 1939 se rozhodli využít přebytečné chladicí vybavení k otevření ledového kluziště. V roce 1949 vynalezl rolbu na úpravu ledové plochy. Patent na ni získal v roce 1953.

V sedmdesátých letech minulého století vynalezl stroje na odstranění vody z venkovních umělých trávníků, odstranění pruhů a skládání a vykládání na stadionech. Jeho posledním vynálezem byl v roce 1983 stroj odstraňující led nahromaděný na okrajích kluziště. Frank Zamboni zemřel 27. července 1988 v Paramountu v Californii, ve věku 87 let po boji s rakovinou plic. Stalo se tak asi dva měsíce po smrti jeho ženy. Jeho ostatky jsou pohřbeny na hřbitově All Souls v Long Beach.

Firma Zamboni dodnes prodala po celém světě přes třináct tisíc roleb se značkou Zamboni Ice Resurfacer, přičemž jubilejní 10 000. stroj zakoupil v dubnu 2012 tým kanadsko – americké National Hockey League Montreal Canadiens pro svůj stadion Bell Centre.

Podle tiskové zprávy vydané firmou se tak stalo 18. dubna a jednalo se o elektrický model Zamboni 552. Na památku výroby stroje č. 10 000 byly k záznamu jeho montáže použity časosběrné kamery.

Canadiens byli první

Klub Montreal Canadiens, jeden z týmů původní šestice - Original Six NHL, byl prvním z kanadských týmů Nationa Hockey League, který obdržel stroj na úpravu ledu značky Zamboni. Tento stroj, s evidenčním číslem E29, byl klubu dodán v listopadu 1954 a léta se objevoval na ledě Montreals forum. Od té doby používají Canadiens stroje Zamboni a v září 2000 přešli na stroje s elektrickým pohonem.

close Rolby Zamboni na ledě Bell Centra, kde hraje svá domácí utkání tým Montreal Canadiens. info Zdroj: Wikimedia Commons, Ken Lund, CC BY-SA 2.0 zoom_in Rolby Zamboni na ledě Bell Centra, kde hraje svá domácí utkání tým Montreal Canadiens.

Elektrická rolba vyjela už v roce 1960

Z tiskové zprávy společnosti vyplývá, že Zamboni představil svůj první elektricky poháněný ledový stroj na úpravu ledu na světě během zimních olympijských her ve Squaw Valley v Kalifornii v roce 1960. Jak se technologie pro elektrické stroje vyvíjela, poptávka po elektricky poháněných rolbách neustále rostla. Společnost Zamboni jich vyrobila několik tisíc a používají se v arénách po celém světě. Více o elektrických rolbách Zamboni se lze dočíst na webu zamboni.com.

Povídání s rolbařem Keithem Tombsem z klubu Montreal Canadiens

| Video: Youtube

Stroje se montují ve třech závodech

Firmu dodnes vlastní a provozuje Zamboniho rodina včetně Frankova syna a vnuka. Na začátku, po svém založení, stavěla společnost Zamboni své dnes slavné stroje na úpravu ledu v Paramountu v Kalifornii. Později ve svém dalším závodě v Brantfordu, v provincii Ontario v Kanadě. Brantford je mimochodem rodištěm jednoho z nejslavnějších hokejistů světa Wayne Gretzkyho. Své rolby firma montuje také v Evropě, konkrétně ve švédském Osterfarnebo.

S historií, která trvá více než sedm desetiletí, si společnost Zamboni zachovává odkaz zakladatele jako lídra v technologii obnovy ledu. „Zamboni zůstává drtivou volbou pro majitele a provozovatele arén po celém světě,“ zní z továrny.


Nahrává se anketa ...

Frank Zamboni jako vynálezce nepůsobil pouze u ledu. Podle slov svého syna Richarda na portálu Smithsonian magazin vynalezl i další věci. Například nádrž na mléko známou jako pasterizátor, válec s umělým trávníkem nebo čistič tratí pro závody NASCAR.

Byl uveden do pěti sportovních síní slávy, včetně amerického hokeje, světového krasobruslení nebo amerického rychlobruslení. „Není to špatné pro někoho, kdo vlastně ani neměl bruslení rád,“ uzavřel vzpomínkový rozhovor na svého otce Richard Zamboni.